بازگشایی درگاهی تنگ و تاریک رو به ایران / نگاه ناامیدانه به سازوکار اروپایی

بازگشایی درگاهی تنگ و تاریک رو به ایران / نگاه ناامیدانه به سازوکار اروپایی
خلاصه اخبار

اروپایی‎ها به جهت آن که از زیر سایه آمریکا خارج نشوند تصمیم گرفتند سازوکاری محدودتر به نام INSTEX را راه‎اندازی کنند. نتایج نظرسنجی بورس نیوز حاکی از آن است که راه‎اندازی درگاه INSTEX گره‎گشای وضعیت اقتصاد ایران نخواهد بود.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، واحد آمار و نظرسنجی بورس نیوز، در ابتدا قرار بود SPV به عنوان یک سازوکار مالی از سوی کشورهای اروپایی برای مقابله با تحریم‎های آمریکا علیه ایران ایجاد گردد که از طریق آن، تمام شرکت‎های اروپایی می‎توانستند بدون محدودیت نسبت به مراوده مالی با بانک و شرکت‎های ایرانی، اقدام کنند. اما اروپایی‎ها به جهت آن که از زیر سایه آمریکا خارج نشوند تصمیم گرفتند سازوکاری محدودتر به نام INSTEX را راه‎اندازی کنند.

نظرسنجی بورس نیوز نشان می‎دهد که راه‎اندازی درگاه INSTEX گره‎گشای وضعیت اقتصاد ایران نخواهد بود.
بیش از 54 درصد شرکت‎کنندگان در این نظرسنجی اظهار داشتند که سازوکار INSTEX مسیر مبادلات مالی با شرکت‎های خارجی باز نخواهد شد و تغییری در شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد ایجاد نخواهد کرد.

32درصد نظری متعادل داشتند و این اقدام را تا حدودی برای کشور مفید می‎دانند. در میان شرکت‎کنندگان در این نظرسنجی، تنها 14 درصد به طور قاطع معتقد به بازگشایی درگاه‎های ارتباطی با اروپا بودند.

مهرداد بازرگان عضو کمیسیون صادرات اتاق ایران در گفتگو با بورس نیوز در خصوص درگاه مالی ایران و اروپا اظهار داشت:
کانال INSTEX آن چنان که عنوان می‎شود نمی‎تواند راهی برای دور زدن تحریم‎ها باشد. با توجه به تحریم‎ها و تهدیدهای آمریکا، کشورهای اروپایی حاضرند با ایران همکاری کنند و برنامه‎هایی را نیز طرح‎ریزی کرده‎اند اما به دنبال سهم خواهی هستند. راه‎اندازی کانال ارتباط پولی بین ایران و اروپا بیش از هر چیز منافع آن‎ها را تامین می‎کند و از سوی دیگر، از طریق همین درگاه، می‎توانند مبادلات مالی ایران را کنترل کنند.
به عبارت بهتر، زمانی که قرار است تمام مبادلات مالی و پولی ایران از جلوی چشمان اروپایی‎ها عبور کند، تخلفات به صورت خودکار نیز آشکار و کنترل می‎شود. در واقع INSTEX همان نقش FATF را دارد ولی با سیستم اروپایی. کشورهای اروپایی با این شرط درگاه مالی INSTEX را راه‎اندازی کرده‎اند که پول ایران ابتدا به بانک‎های اروپایی تزریق شود و سپس آن‎ها اقدام به برگرداندن این پول به ایران کنند. در مجموع، همان عمل کنترل مسیر پول از این طریق انجام می‎شود. البته در شرایط کنونی ایران راه دیگری ندارد؛ چرا که سیستم بانکی کشور در امر مبادلات مالی و پولی بین المللی ناتوان و با محدودیت‎های فراوان مواجه است.