بازدهی ۲ ماهه ۱۴۰۱/ سکه و بورس در راس بیشترین رشد

بازدهی ۲ ماهه ۱۴۰۱/ سکه و بورس در راس بیشترین رشد
خلاصه اخبار

سال ۱۴۰۱، در ۲ ماهه نخست با رشد همه بازارهای مالی همراه بود. در این میان سکه بیشترین و دلار صرافی ملی کمترین رشد را تجربه کردند. بورس نیز در جایگاه دوم بیشترین رشد قرار گرفت. بازدهی بازارها در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۱ چگونه بود؟

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، دومین ماه سال در حالی به پایان رسید که بازارهای مختلف مالی رشد داشتند. بازدهی بازارها در فروردین و اردیبهشت 1401 چگونه بود؟

قیمت دلار

قیمتدلار صرافی ملی در 2 ماهه نخست سال جاری، 2٫56 درصد رشد داشت. این کمترین بازدهی در میان بازارها است.

صرافی ملی، در روز 28 اسفند، نرخ فروش دلار را 24,994 تومان اعلام کرد. این در حالی است که نرخ صرافی ملی در روز 31 اردیبهشت، 25633 تومان به ثبت رسید.

قیمت طلا

در وجه دیگری از بازدهی 2 ماهه بازارها، قیمت طلا در ماه گذشته، 13٫48 درصد رشد کرد.

قیمت طلا در آخرین روز کاری اسفند، با قیمت یک میلیون و 225 هزار و 813 تومان به کار خود پایان داد. در حالی که بازار در در روز 31 اردیبهشت، به قیمت یک میلیون و 391 هزار و 101 تومان رسید.

قیمت سکه

خریداران بازار سکه نیز ماه گذشته سود کردند. رشد قیمت سکه طرح جدید، 18٫08 درصد بود. این بیشترین بازدهی در میان بازارها است.

قیمت سکه در روز پایانی اسفند، 12 میلیون و 280 هزار تومان بود و در روز پایانی اردیبهشت، به 14 میلیون و 500 هزار تومان رسید.

قیمت طلا و سکه، در دو ماه گذشته، نوسانات زیادی داشتند و هر دو در کانال‌های مختلف جابه‌جا شدند.

بازدهی 2 ماهه بازارها
بازدهی بازارها- فروردین و اردیبهشت 1401

بورس

در وجه دیگری از بازدهی بازارها در 2 ماهه 1401،شاخص کل بورس نیز در ماه گذشته رشد کرد. بازار سرمایه، اسفند 1400 را در سطح یک میلیون و 345 هزار و 30 واحدی به پایان رساند.

این در حالی است که شاخص کل بورس در آخرین روز اردیبهشت، یک میلیون و 579 هزار و 697 واحد بود. این ارقام به معنای رشد 17٫45 درصدی شاخص کل است که پس از سکه، بیشترین بازدهی محسوب می‌شود.

پراید

در وجه دیگری از بازدهی بازارها در 2 ماهه نخست سال، قیمت پراید 9٫68 درصد رشد کرد.

پراید 111 در پایان اسفند 186 میلیون تومان و در پایان اردیبهشت 204 میلیون تومان معامله می‌شد.

سیگنال‌های موثر بر بازدهی بازارها

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی، تحت تاثیر مذاکرات وین، نوسانات قیمت دلار و افزایشی یارانه‌ها و نقدینگی قرار داشتند.

مذاکرات هسته‌ای در ماه پایانی سال گذشته متوقف شد. دو طرف تاکید دارند بخش زیادی از توافقات انجام شده اما چند مورد اساسی و مهم بافی مانده است. هر چند در طول اردیبهشت تحرکاتی برای احیای برجام صورت گرفت و مقامات سیاسی به تهران سفر کردند اما گفتگوها هنوز متوقف است.

از اواسط اردیبهشت، فرایند حذف ارز ترجیحی در برخی حوزه‌ها و افزایش مبلغ یارانه‌ها به 300 و 400 هزار تومان نیز بازدهی بازارها اثرگذار بوده است.

بورس اما با آغاز سال 1401 در وضعیت خوبی به سر می‌برد و کارشناسان بازار سرمایه معتقدند اگر دولت اقدام به صدور بخشنامه‌های یک‌شبه نکند می‌تواند روند خوبی داشته باشد. شاخص کل، در میانه‌های هفته پایانی اردیبهشت، موقتا و پس از دو سال، به کانال 1 میلیون و 600 هزار واحدی نیز وارد شد.

روی بازار خودرو (کالاهای با دوام)، علاوه بر مذاکرات و نوسانات قیمت دلار، موضوع ابهام در واردات نیز همچنان موثر است و به رکود در بازار منجر شده است. در 2 ماهه نخست 1401، قیمت خودرو نوسان زیادی داشت اما در روزهای اخیر، پررنگ شدن بحث واردات، قیمت‌ها را تا حدودی کاهشی کرده است.

آخرین اخبار از تحولات بازارها را در صفحه گزارش بازارهای تجارت‌نیوز بخوانید.