بازدهی بورس در بهار ٩٨ چقدر بود؟

بازدهی بورس در بهار ٩٨ چقدر بود؟
خلاصه اخبار

بورس اوراق بهادار در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ عملکرد قابل قبولی را از خود به جای گذاشت و شاخص کل با بازدهی ۳۰ درصدی به کار خود پایان داد.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیوسهام، امروز آخرین روز کاری بورس در بهار بود. بهاری پربار که برای سهامداران بازدهی‌ خوبی داشت. از ابتدای سال جاری تا انتهای خرداد بازدهی شاخص کل بورس به ۳۱ درصد رسید.

در میان معاملات سه ماه گذشته، بازار بورس بیشترین میزان بازدهی در مقایسه با بازارهای موازی را به نام خود ثبت کرده است.

در میان سیل خبرهای منفی که در بهار برای بازار سرمایه رسید، این بازار بی تفاوت به تمامی آن‌ها راه خود را پرقدرت پیش رفت و رقم شاخص کل بورس اوراق بهادار از ۱۷۹ هزار و ۱۹۴ واحد در ۵ فروردین به ۲۳۴ هزار و ۸۷۹ واحد در پایان خرداد رسید. شاخص کل‌ هم‌وزن در ابتدای فروردین در کانال ۳۳ هزار واحدی قرار داشت و در پایان خرداد به ۵۶ هزار واحد رسید که بازدهی ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد.

ارزش بازار در آخرین روز بهار ۸۹۳ هزار میلیارد تومان بود که معادل ۶۷ میلیارد دلار است.

چرا استقبال از بورس در سال ۹۸ افزایش یافت؟

افزایش نقدینگی کل کشور به عنوان اولین عامل در رشد بازار سرمایه از سوی اقتصاددانان مطرح می‌شود. با توجه به آنکه بازدهی بورس از ابتدای سال نسبت به بازارهای موازی دیگر بیشتر بوده و ارزش معاملات کل بازار در هر روز کمتر از رقم ۱۵۰۰ میلیارد تومان نبوده و در مواردی فراتر از ۲۰۰۰ میلیارد تومان هم رفته است، می‌توان ادعا کرد بخش زیادی از نقدینگی با توجه به کاهش نرخ سپرده‌های بانکی وارد بازار سرمایه شده است.

توجه ویژه به کوچک‌ترها

ازابتدای سال متاثر از جو اقتصادی منفی که از سال گذشته حاکم شده بود بازار به سمت گروه‌های کوچک‌تر که وابستگی زیادی به شرایط بین‌المللی ندارند رو آورد. استقبال برای خرید سهام گروه‌های کشاورزی، قندی، مواد غذایی و شرکت‌های تولیدی که بر نیاز داخل متمرکز هستند و در گروه کانی غیرفلزی جای دارند، نشان‌دهنده گردش نقدینگی از سهم‌های بزرگ به سمت سهام کوچک است.

از ابتدای سال جاری تاکنون میزان تغییراتی که شاخص هم‌وزن داشته است نسبت به شاخص کل بیشتر بوده است. در شاخص کل، سهام شرکت‌ها بزرگ که ارزش بازار بالاتری دارند تاثیرگذار هستند در نتیجه تغییرات قیمت سهام آن‌ها تعیین کننده رقم شاخص کل است. اما در شاخص هم‌وزن که تمامی شرکت‌ها با سرمایه کوچک و بزرگ یکسان در نظر گرفته می‌شوند بازدهی ۷۰ درصدی به معنی آن است که شرکت‌های کوچک‌تر بازار توانسته‌اند عملکرد مثبت‌تری داشته باشند و افزایش قابل‌توجه در قیمت سهام آن‌ها توانسته شاخص هم‌وزن را بیشتر بالا ببرد در حالی که شاخص کل با توجه به آن‌که تاثیرپذیری از بزرگان بازار دارد نتوانسته به اندازه هم‌وزن افزایش داشته باشد. یعنی در واقع شرکت‌های کوچک در بازار سهام با افزایش قیمت روبرو بودند و سرمایه‌گذران به خرید سهام شرکت‌های کوچک ارزنده تمایل بیشتری نشان داده‌اند.

میزان تغییراتی که شاخص هم‌وزن داشته است

همان‌گونه که در نمودار مشخص است بیشترین بازدهی‌ها در فصل بهار برای گروه‌های کوچک بوده و صنایعی مانند فلزی معدنی‌ها و پتروپالایشی‌ها بازدهی قابل توجهی را از خود به جای نگذاشته‌اند.

بازده گروه محصولات شیمیایی، فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی و استخراج کانه‌های فلزی در سه ماه گذشته به ترتیب ۲۵, ۲۴, ۲۲ و ۱۶ درصد بوده است.

عوامل تاثیرگذار بر ادامه دار شدن رشد بازار

دریافت مجوز افزایش نرخ برای گروه‌های موادغذایی و روغن، شوینده و روانکار .

پیگیری صنایع لبنی و سیمانی برای دریافت مجوز افزایش نرخ .

روشن شدن قیمت نرخ شیر خام (تاثیرگذار بر روی گروه‌های لبنی و کشاورزی و دامپروری) .

با توجه به افزایش قیمت زمین و مسکن شرکت‌های گروه انبوه‌سازی که جامانده‌های بازار در سال گذشته بودند با توجه به افزایش ارزش دارایی‌هایشان مورد توجه بودند و افزایش قیمتی خوبی در سهام آن‌ها مشاهده می‌شود.

مشخص شدن نرخ تسعیر ارز بانک‌ها بر مبنای سامانه نیما.

گزارشاتی که هم‌چنان در راه است

از روز گذشته بازار وارد یک فاز اصلاحی شده و پس از رشدهای پی در پی و مکرری که به نام خود ثبت کرد با کاهش رقم شاخص کل رو به رو هستیم. حال با تمام شدن سه ماهه بهار فعالان بازار در انتظار انتشار صورت‌های مالی سالانه ۹۷ شرکت‌هایی که تاکنون عملکرد ۹۷ را منتشر نکرده‌اند هستند. هم‌چنین گزارشات سه ماهه و عملکرد یک ماهه خرداد، مواردی هستند که بازار منتظر رونمایی از آن‌ها است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها