بازدهی بازارهای مالی و کالایی در اردیبهشت ۱۴۰۱/ کدام بازار کمترین رشد را داشت؟

بازدهی بازارهای مالی و کالایی در اردیبهشت ۱۴۰۱/ کدام بازار کمترین رشد را داشت؟
خلاصه اخبار

دومین ماه سال ۱۴۰۱ با رشد همه بازارهای مالی همراه بود. در این میان سکه بیشترین و دلار صرافی ملی کمترین رشد را تجربه کردند. بازدهی کالاهای بادوام نیز نسبت به ماه قبل، رشد بیشتری داشته است. بازدهی بازارها در اردیبهشت ۱۴۰۱ چگونه بود؟

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، دومین ماه سال در حالی به پایان رسید که بازارهای مختلف مالی و کالایی رشد داشتند. بازدهی بازارها در اردیبهشت 1401 چگونه بود؟

قیمت دلار

قیمتدلار صرافی ملی در فروردین، 1٫40 درصد رشد داشت. این کمترین بازدهی در میان بازارها است.

صرافی ملی، در روز 31 فروردین سال گذشته، نرخ فروش دلار را 25,279 تومان اعلام کرد. این در حالی است که نرخ صرافی ملی در روز 31 اردیبهشت، 25633 تومان به ثبت رسید.

قیمت طلا

در وجه دیگری از بازدهی بازارها در فروردین 1401، قیمت طلا اما در ماه گذشته، 6٫67 درصد رشد کرد.

قیمت طلا در آخرین روز فروردین 1401، یک میلیون و 304 هزار و 71 تومان بود. در حالی که بازار در در روز 31 اردیبهشت، به قیمت یک میلیون و 391 هزار و 101 تومان رسید.

قیمت سکه

خریداران بازار سکه نیز ماه گذشته سود کردند. رشد قیمت سکه طرح جدید، 10٫52 درصد بود. این بیشترین بازدهی در میان بازارها است.

قیمت سکه در روز پایانی فروردین، 13 میلیون و 120 هزار تومان بود و در روز پایانی اردیبهشت، به 14 میلیون و 500 هزار تومان رسید.

قیمت طلا و سکه، نیز در دومین ماه سال، نوسانات زیادی داشت. به گونه‌ای که هر دو در طول ماه اردیبهشت، در کانال‌های مختلف جابه‌جا شدند.

قیمت جهانی طلا نیز در ماه گذشته نوساناتی داشت و 5٫52 افت داشت.

بازدهی ماهانه
بازدهی ماهانه بازارها در اردیبهشت 1401

بورس

در وجه دیگری از بازدهی بازارها در فروردین 1401،شاخص کل بورس نیز در ماه گذشته رشد کرد. بورس فروردین 1401 را در سطح یک میلیون و 512 هزار و 219 واحدی به پایان رساند.

این در حالی است که شاخص کل بورس در آخرین روز اردیبهشت، یک میلیون و 579 هزار و 697 واحد بود. این ارقام به معنای رشد 4٫46 درصدی شاخص کل است.

مسکن

در ادامه بررسی بازدهی بازارها در اردیبهشت 1401، باید به مسکن اشاره کرد که با رشد همراه بود.

به گزارش مرکز آمار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در این گروه، در دومین ماه سال1401 نسبت به ماه قبل 2/5 درصد افزایش داشت. این رقم برای فروردین امسال 2/1 درصد بود.

کالاهای بادوام

در وجه دیگری از بازدهی بازارها در اردیبهشت 1401، بازار کالاهای بادوام (خودرو و لوازم خانگی) نیز در ماه گذشته صعودی بود.

شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در این گروه، در دومین ماه سال 1401 نسبت به ماه قبل 5/5 درصد رشد کرد. این رقم برای ماه قبل 2/7 بود.

سیگنال‌های موثر بر بازدهی بازارها

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی، تحت تاثیر مذاکرات وین، نوسانات قیمت دلار و افزایشی یارانه‌ها و نقدینگی قرار داشتند.

مذاکرات هسته‌ای در ماه پایانی سال گذشته متوقف شد. دو طرف تاکید دارند بخش زیادی از توافقات انجام شده اما چند مورد اساسی و مهم بافی مانده است. هر چند در طول اردیبهشت تحرکاتی برای احیای برجام صورت گرفت و مقامات سیاسی به تهران سفر کردند اما گفتگوها هنوز متوقف است.

از اواسط اردیبهشت، فرایند حذف ارز ترجیحی در برخی حوزه‌ها و افزایش مبلغ یارانه‌ها به 300 و 400 هزار تومان نیز بازدهی بازارها اثرگذار بوده است.

روی بازار خودرو (کالاهای با دوام)، علاوه بر مذاکرات و نوسانات قیمت دلار، موضوع ابهام در واردات نیز همچنان موثر است و به رکود در بازار منجر شده است. در روزهای اخیر، پررنگ شدن بحث واردات، قیمت‌ها را تا حدودی کاهشی کرده است.

در بازار مسکن، وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد افزایش سقف وام خرید به 600 یا 700 میلیون تومان را ارائه کرده. کارشناسان معتقدند که این موضوع می‌تواند سیگنال افزایشی به بازار ارسال کند.

بورس اما با آغاز سال 1401 در وضعیت خوبی به سر می‌برد و کارشناسان بازار سرمایه معتقدند اگر دولت اقدام به صدور بخشنامه‌های یک‌شبه نکند می‌تواند روند خوبی داشته باشد. شاخص کل، در میانه‌های هفته پایانی اردیبهشت، موقتا و پس از دو سال، به کانال 1 میلیون و 600 هزار واحدی نیز وارد شد.

برچسب‌ها