بازخوانی الگوی موفق تثبیت نرخ ارز در سال ۱۳۷۴ از تریبون نماز جمعه/قیمت بالای ارز فقط منافع صادرکنندگان را تامین می‌کند

بازخوانی الگوی موفق تثبیت نرخ ارز در سال ۱۳۷۴ از تریبون نماز جمعه/قیمت بالای ارز فقط منافع صادرکنندگان را تامین می‌کند
خلاصه اخبار

امام جمعه موقت تهران، با اشاره به الگوی موفق کنترل بحران ارزی سال ۷۴، گفت: قیمت ارز در راستای تأمین منافع صادرکنندگان و صاحبان ارز و ریال و سیستم بانکی است.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام صدیقی امام جمعه موقت تهران روز گذشته در خطبه‌های نماز جمعه با بیان اینکه قیمت ارز باید در راستای رونق تولید تعیین شود، تصریح کرد: قیمت ارز باید طوری باشد که تولید به‌عنوان نیروی محرکه اقتصاد به حرکت در آید؛ اما متأسفانه عملکرد آن در راستای تأمین منافع صادرکنندگان و صاحبان ارز و ریال و سیستم بانکی است.

امام‌جمعه موقت تهران خطاب به مسئولان گفت: بروید به مراکز تولید سر برنید که در حال جان دادن هستند. کسانی که تولید را حفظ می‌کنند مجاهده می‌کنند.

صدیقی با بیان اینکه در سال‌های 72 و 73 با اتخاذ سیاست‌های لیبرالی و سرمایه‌داری و عدم توجه به توصیه کارشناسان دلسوز و انقلابی، بحران اقتصادی واقع شد، خاطرنشان کرد: در سال 74، تورم به 50 درصد رسید و بدهی 40 میلیارد دلاری برای کشور ایجاد شد و فشارهای ناشی از آن برای مردم مشکل ایجاد کرد تا اینکه دولت وقت علاوه بر تغییر بسیاری از مسئولان اقتصادی، منش سیاست‌گذاری را تغییر داد و نرخ ارز را از حدود 740 به 300 تغییر دادند.

وی افزود: تثبیت نرخ ارز در سال 75 باعث شد علاوه بر کاهش نرخ تورم از 50 به 23 درصد، رشد اقتصادی دو برابر و رونق ایجاد شود.

سال 1374 مرتضی محمدخان وزیر اقتصاد وقت که از گمرک به این وزارت‌خانه آمده بود، با بحران افزایش شدید نرخ ارز و شوک تورمی مواجه شد. او به دانشگاه شهید بهشتی رفت و با دکتر شرافت جهرمی صحبت کرد و از او خواست معاونش شود و این بحران را مدیریت کند اما آقای شرافت گفت “من آقای هاشمی و سیاست‌های او را قبول ندارم و نمی‌توانم با دولت همکاری کنم”. آقای محمدخان (وزیر وقت اقتصاد) به آقای شرافت جهرمی گفت “آقای هاشمی به شما اختیار کامل می‌دهد و در کار شما دخالت نمی‌کند.”، با این قول، آقای شرافت پذیرفت و وارد دولت شد و سیاست‌های ارزی جدیدی را طراحی کرد. آقای شرافت با توجه به اینکه پدرش در جهرم سال‌ها یک بازاری شناخته‌شده بود، بازار را می‌فهمید او در آمریکا هم درس خوانده بود و اقتصاد را خوب خوانده بود. چند روز بعد از اعمال سیاست‌ جدید ارزی یکی از بازاریان نزد دکتر شرافت رفت و گفت “بازاریان 7 میلیارد دلار ارز دارند، شما به چه قیمتی می‌خرید؟”. دکتر شرافت گفت “ما نیازی به ارز شما نداریم و خودمان به‌اندازه کافی ارز داریم و اتفاقاً قرار است هفته‌ای 5 تومن از قیمت ارز کم کنیم”. همین سیاست باعث شد بازاریان موجودی ارزی خود را به بازار عرضه کنند و قیمت ارز کاهش قابل توجهی پیدا کند. شرافت در شرایطی گفت “ما به ارز شما احتیاجی نداریم” که موجودی ارزی بانک مرکزی 500 میلیون دلار بیشتر نبود، اما با همان مبلغ توانست بازار ارز را مدیریت کند و ثبات را به بازار بازگرداند.

شرافت جرئت کافی برای برخورد با التهابات را داشت و اتفاقاً همین موضوع به او برای کنترل بحران ارزی کمک کرد. همان زمان سیاست پیمان‌سپاری ارزی نیز اجرا شد و صادرکنندگان موظف شدند به‌جای 700 تومان ارز خود را با نرخ 350 تومان تسویه کنند، به این ترتیب تورم 49درصدی سال 74 به 23 درصد کاهش یافت و توانستیم با نسخه اقتصاددانهای وطنی از بحران ارزی سال 74 عبور کنیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها