بازار متشکل ارزی باعث کاهش قیمت دلار می‌شود؟

بازار متشکل ارزی باعث کاهش قیمت دلار می‌شود؟
خلاصه اخبار

عزت‌الله یوسفیان ملا گفت: باید منتظر ماند تا برنامه ارزی دولت مشخص شود، چنانچه دولت در بازار ارز دخالت مستقیم داشته باشد برای اقتصاد ایران خطرناک خواهد بود.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت‌نیوز، نوسانات شدید نرخ ارز که بی‌ثباتی ارزی و اقتصادی را در سال گذشته به دنبال داشت باعث شد که بانک مرکزی اقدام به راه‌اندازی بازار متشکل ارزی کند.

طیق مصوبه شورای پول و اعتبار این بازار با مشارکت بانک‌ها و صرافی‌های مجاز و تحت نظارت بانک مرکزی با تمرکز بر معاملات نقدی راه‌اندازی می‌شود و صادرکنندگان هم می‌توانند در چارچوب مقررات اعلامی، بخشی از ارز صادراتی خود را در این بازار عرضه کنند.

بازار متشکل ارزی باعث کاهش قیمت دلار می‌شود؟

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا بازار متشکل ارزی می‌تواند بی‌ثباتی موجود در بازار ارز را کاهش دهد و سازوکاری شفاف و قابل رصد را برای معاملات انواع ارز ایجاد کند؟

عزت‌الله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: باید منتظر ماند تا عملکرد بازار متشکل ارزی به صورت دقیق و شفاف مشاهده شود. اگر قصد از راه‌اندازی این بازار تنها ساماندهی بازار ارز باشد بسیار عملکرد مطلوبی است، اما اگر نیت از تشکیل این بازار دخالت در تعیین نرخ ارز است بدون شک تبعات منفی به همراه خواهد داشت.

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اقتصاد به هیچ عنوان تصدی‌گری را نمی‌پذیرد، تصریح کرد: دولت هیچ وقت تاجر و فروشنده و تولیدکننده خوبی نبوده و این یک واقعیت است که باید پذیرفت. دولت تنها می‌تواند نقش حاکمیتی داشته باشد، به عبارتی برنامه تدوین کرده و از برنامه‌های تولیدی کشور با تخصیص وام حمایت و پشتیبانی کند.

بازار متشکل ارزی باعث کاهش قیمت دلار می‌شود؟

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: نقش دولت در بازار ارز تنها باید حاکمیتی باشد نه تصدی‌گری. به عبارتی دولت در بازار ارز نباید به صورتی مداخله داشته باشد که مجدد اشخاصی چون جمشید بسم‌الله در بازار ایجاد کند.

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی تصریح کرد: باید منتظر ماند تا برنامه دولت درخصوص بازار ارز مشخص و شفاف شود، باید دید آیا قصد دولت ساماندهی بازار ارز است یا اینکه می‌خواهد خود تمام امور مربوط به بازار ارز را در دست گیرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: چنانچه دولت در بازار ارز دخالت مستقیم داشته باشد برای اقتصاد ایران خطرناک خواهد بود و تا امروز هم یکی از دلایل عدم ثبات اقتصادی دخالت مستقیم دولت در بازارها است.

منبع : tejaratnews.com

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.