بازار سهام آماده برای رشد بیشتر

بازار سهام آماده برای رشد بیشتر
خلاصه اخبار

بازار سهام کشور در هفته‌ای که گذشت توانست مسیری صعودی را بپیماید و شاخص بورس تهران ضمن شکست مقاومت ۱۶۷ هزار واحدی با آرام گرفتن در سطح ۱۶۹ هزار و ۱۱۵ واحد، بازدهی۳.۸۶ درصدی را برای این بازار به ارمغان بیاورد.

به گزارش سیگنال به نقل از عصر بورس، محمد امین خدابخش؛ یک هفته دیگر نیز به اتمام رسید و طی آن شاخص بورس تهران توانست با کسب بازده‌ای ۳٫۸۶ درصدی بار دیگر سهامداران خود را خوشحال کند. طی این هفته شاخص کل بورس تهران که مسیر صعودی خود را از سطح ۱۶۲ هزار و ۸۲۷ واحد آغاز کرده بود، توانست به لطف بهبود جو روانی حاکم بر بازار سهام و کم رنگ شدن آثار ریسک‌های سیاسی موجود، اصلاح هفته پیش را خاتمه دهد و با قرار گرفتن مجدد در مسیر صعود، رشدی شش هزار و ۲۸۸ واحدی را برای هفته جاری به ثبت برساند و با قرار گرفتن در سطح ۱۶۹ هزار و ۱۱۵ واحدی، راه خود را برای رشد بیشتر هموار کند.

نمادهای شاخص ساز بورسی که همواره تحت تاثیر تغییر قیمت‌ها در بازارهای جهانی قرار دارند در هفته اخیر نیز، با نیم نگاهی به افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی و انتشار پیش بینی‌های خوشبینانه در مورد روند قیمتی فلزات اساسی و فرآوردهای نفتی، به صعود آغاز شده در هفته‌های قبل ادامه دادند و سطوح قیمتی بالاتری را در تابلوی معاملات بورس و فرابورس فتح کردند. همین امر باعث شد تا در سایه آرام شدن جو سیاسی و نبود اخبار منفی و همچنین نبود فشار عرضه به دلیل تسویه‌های اعتباری که نقشی منفی در ذهنیت سرمایه گذاران داشت، جوی مناسب برای سرمایه گذاری در هفته گذشته به وجود آید.

خوشبینی بازار عاملی برای رشد قیمت‌ها

معاملات این هفته بازار سهام، در حالی به اتمام رسید، که طی این هفته ارزندگی سهام‌های بنیادی بازار سبب شد تا همراهی قیمت‌های جهانی، دلیلی قانع کننده پیش روی فعالان بازار بگذارد، تا با دیگر به افزایش میزان سرمایه گذاری خود در بورس و فرابورس روی آورند و با افزایش تقاضا برای نمادهای دلاری باالاخص فلزی معدنی‌ها حجم معاملات بازار سهام را به طور قابل توجهی افزایش دهند.

همین امر نیز سبب شد تا در طول هفته نمادهایی نظیر «فولاد» و «فملی» نقشی موثر بر شکل گیری سمت و سوی حرکتی شاخص بورس داشته باشند و با کسب بازده‌های رضایت بخش هم به تلخ کامی سهامداران خود در ماه های اخیر پایان دهند هم با جذب نقدینگی نقشی موثر در رونق دوباره معاملات بازار سهام ایفا کنند. البته باید به خاطر داشت که تمام بار رشد شاخص‌های بازار به عهده این نمادها نبود. چرا که در این هفته شاخص هموزن نیز رشدی مناسب را از خود به ثبت رساند که حاکی از افزایش تقاضا در نمادهای کوچک تر بازار بود.

معاملات این هفته در شرایطی آغاز شد که اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در خصوص ناکارآمدی ۴۲۰۰ تومانی و عواقبی که به واسطه آن دامن گیر اقتصاد کشور شده است، سبب شد تا بسیاری از سرمایه گذاران خود را در پایان دوره رانت ارزی بیابند. این امر باعث شد تا این افزاد با امیدی که شاید بتوان آن را در خصوص برخی از نمادها کاذب ارزیابی کرد، به افزایش تقاضا در نمادهایی روی آورند که ممکن است با افزایش قیمت ارز از این رویداد سود ببرند. همین عامل دلیلی شد تا در روزهای ابتدایی هفته، شاهد اوج گیری قیمت در نمادهای گروه غذایی، ماشین آلات برقی و ماشین آلات و تجهیزات باشیم.