بازار سرمایه بستر تزریق پول ارزان به تولید است

بازار سرمایه بستر تزریق پول ارزان به تولید است
خلاصه اخبار

مدیرعامل شرکت لیزینگ گسترش سرمایه گذاری ملی معتقد است نامگذاری امسال به نام “رونق تولید” همزمان با فشارهای خارجی برای ضربه به اقتصاد، فرصتی ایجاد کرده است که اقتصاد کشور به سوی خود اتکائی، اقتصاد مقاومتی، پرهیز از خام فروشی و فرآوری محصولات در حوزه نفت و صنایع معدنی حرکت کند.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سنا، مدیرعامل شرکت لیزینگ گسترش سرمایه گذاری ملی معتقد است نامگذاری امسال به نام “رونق تولید” همزمان با فشارهای خارجی برای ضربه به اقتصاد، فرصتی ایجاد کرده است که اقتصاد کشور به سوی خود اتکائی، اقتصاد مقاومتی، پرهیز از خام فروشی و فرآوری محصولات در حوزه نفت و صنایع معدنی حرکت کند.

حامد سامانی در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بازار سرمایه را یکی از مولفه های مهم رونق تولید دانست و اظهار کرد: می توان از طریق بازار سرمایه پول ارزان تری در اختیار تولید کننده قرار داد.

وی با تاکید بر اینکه موضوع به صفر رساندن صادرات نفتی کشور، به نظر می‌رسد نمایشی تبلیغاتی باشد، گفت: بعضی کشورهای نفتی شرایط را به گونه ای پیش می برند که شرایط خرید نفت را برای خودشان آسان تر و برای ما سخت‎‌تر کنند و ممکن است در مسیر معاملات و مبادلات ما اختلالاتی به وجود بیاید؛ ولی ما پتانسیل‎‌های زیادی برای جایگزینی نفت داریم و توانایی داریم درآمدهای زیادی را در حوزه‌های معدنی و اکوتوریسم به دست آوریم.


رونق تولید و بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت لیزینگ گسترش سرمایه گذاری ملی افزود: به طور خاص، موضوع مشتقات نفتی باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، چرا که ما زیرساخت توسعه صنایع پتروشیمی را داریم.

سامانی گفت: فراوری برخی از محصولات پتروشیمی کشور به صورت انحصاری در اختیار ما است و امکان تولید و توزیع در منطقه با توجه به توان لجستیک ما وجود ندارد؛منظور اینکه زنجیره فراوری محصولات پتروشیمی در کشور ما به تکامل نزدیک می شود و این فرصت خوبی است که به سمت صادرات بیشتر محصولات فرآوری شده حرکت کنیم. به نظر می‌رسد بیماری اصلی اقتصاد ما در سال‎‌های گذشته که خیلی هم به آن پرداخته شده است، موضوع خام فروشی باشد.

بازار سرمایه بستر تزریق پول ارزان به تولید است


وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری، عنوان کرد: با توجه به فشاری که دشمنان وارد می‌کنند، فرصتی ایجاد شده که به سمت فرآوری محصولات در حوزه نفت، صنایع پتروشیمی و صنایع معدنی حرکت کنیم و در این مسیر بازار سرمایه پتانسیل بالائی برای تامین منابع مالی واحدهای تولیدی دارد.

سامانی با اشاره به اینکه برای تحقق این موضوع نیاز به مولفه ای مختلفی است، اظهار کرد: بخشی از این مولفه‌های رشد صادراتی در اختیار تصمیمات حاکمیت است، مجموعه حاکمیت باید در حوزه قوانین و مقررات تسهیلگر به تولیدکنندگان داخلی کمک کند، اما برخی از مولفه‌ها نیز در اختیار بازار سرمایه وجود دارد.

وی افزود : با توجه به افزایش هزینه قاچاق به کشور اکنون فرصت جدی برای حمایت از محصولات داخلی فراهم شده و تولید کنندگان داخلی باید از این فرصت تاریخی برای افزایش سهم شان در بازار استفاده حداکثری کنند که صد البته زمان و سرعت عمل تولیدکنندگان داخلی برای خروج رقبا در بازار داخلی و همچنین بازارهای صادراتی بسیار موثر است.


رونق تولید در گرو پول ارزان

مدیرعامل شرکت لیزینگ گسترش سرمایه گذاری ملی تشریح کرد: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که انرژی ارزان در اختیار تولید کننده قرار می‌دهیم. انرژی یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در تولید است.اما چرا قیمت تمام شده محصولات داخلی بالا است؟یکی از دلایل آن، پایین بودن راندمان و بهره وری تولید است و علت مهم دیگر، هزینه تجهیز پول از نظام بانکی است.

سامانی گفت: متاسفانه مکانیزم‌های عملیات نظام بانکی به گونه‌ای است که پول گرانقیمت در اختیار تولید کننده قرار می‌دهد؛ راه برون رفت از این موضوع، تامین مالی ارزانقیمت یا صفر درصد برای بنگاه‌های تولیدی است؛ لذا بازار سرمایه، هم می‌تواند در توزیع ثروت و ایجاد اشتغال در کشور و هم در تامین مالی بنگاه‌ها موثر باشد تا هدف رونق تولید در سال جاری را محقق کند.


افزایش گرایش به تامین مالی بازار سرمایه

سامانی با اشاره به اینکه نشانه‌هایی از افزایش گرایش مردم به بازارسرمایه دیده می‌شود، بیان کرد: شاخص کل بازار سرمایه به مرز ۲۲۰ هزار نزدیک شده است و تحلیلگران این بازار معتقدند، شاخص تا مرز ۲۴۰ هزار واحد در مرحله اول صعود خواهد بود.

وی گفت: مولفه‌های دیگری نیز وجود دارد که امیدبخش بوده و نشان دهنده این است که گرایش به تامین مالی بنگاه‎‌ها از طریق بازار سرمایه در حال تحقق است. تولیدکنندگان داخلی می‌توانند با مراجعه به شرکت‌های تامین سرمایه و مشاور سرمایه‌گذاری و استفاده از راهکارهای این شرکت‌ها از ابزارهایی مثل انتشار اوراق یا بازارگردانی استفاده کنند. به نظر می‌رسد آسانترین راه برای تامین مالی با نرخ ارزان قیمت همین باشد.

مدیرعامل شرکت لیزینگ گسترش سرمایه گذاری ملی در پایان تاکید کرد: به نظر می‌رسد تنها راه برون رفت از مشکلات و مسایل کنونی و خروج از سفته بازی در بازار ارز و طلا، تقویت بازارسرمایه است.

سامانی با بیان اینکه بازار سرمایه شاخص اصلی و نشان دهنده اقتصاد کلان کشور است، افزود: بازارسرمایه مسیری است که می‎‌توانیم در آن توزیع متناسبی از ثروت داشته باشیم. این بازار پیش از اینکه استارت‌آپ‌ها در کشور ایجاد شده و درآمدهای خرد را در جامعه توزیع کند، سال‌ها بود که درآمدهای خرد را در بین اقشار مختلف تقسیم می‌کرد. بنابراین توصیه ما به عنوان فعال بازارسرمایه ، توسعه و ترویج فرهنگ در این بازار است.

منبع: baeghtesad.com