بازار سرمایه، آماده برای توسعه حمل و نقل ریلی

بازار سرمایه، آماده برای توسعه حمل و نقل ریلی
خلاصه اخبار

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار ضمن بیان اینکه کل اوراق بخش ریلی در سال جاری که از طریق بازار سرمایه تامین مالی شده تاکنون به 160 میلیارد تومان رسیده است تاکید کرد: این میزان سرمایه گذاری اندک است و بازار سرمایه این انعطاف را دارد که با استفاده از ابزارهای مالی مختلف در تامین مالی […]

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار ضمن بیان اینکه کل اوراق بخش ریلی در سال جاری که از طریق بازار سرمایه تامین مالی شده تاکنون به 160 میلیارد تومان رسیده است تاکید کرد: این میزان سرمایه گذاری اندک است و بازار سرمایه این انعطاف را دارد که با استفاده از ابزارهای مالی مختلف در تامین مالی بخش ‌های مختلف حمل و نقل به ویژه ریلی مشارکت کند.

به گزارش سیگنال، به نقل از سنا،‌رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: زیر ساخت ها یکی از مهم ترین عوامل توسعه هر کشوری به شمار می رود. به ویژه زیر ساخت های حمل و نقل ریلی یکی از شاخص های توسعه هر کشوری است، به طوری که تجربه تاریخی نشان می دهد هر کشوری که توانسته مسیر توسعه را طی کند به حمل و نقل ریلی روی آورده است.

دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در همایش فرصت های سرمایه گذاری و تامین مالی در حوزه حمل و نقل ریلی ضمن بیان مطلب فوق، عنوان کرد: زمانی که از اثر زیر ساخت ها در اقتصاد صحبت می کنیم می دانیم آثار مثبت درونی و بیرونی بسیاری دارد و به طور قطع توسعه زیر ساخت های اقتصادی برای هر کشوری حیاتی است.

دبیر شورایعالی بورس با بیان اینکه در دنیا تامین مالی بخش های مختلف اقتصادی مبتنی بر اوراق بدهی از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: طی سال های اخیر حجم تامین مالی مبتنی بر اوراق بدهی از طریق بازار سرمایه افزایش داشت هرچند بخش عمده ای از این اوراق توسط دولت منتشر شد و اگر بخش خصوصی نیز وارد این حوزه شود شاهد موفقیت های بیشتری خواهیم بود.

دکتر محمدی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 9000 میلیارد تومان گردش اوراق در بازار سرمایه صورت می گیرد، عنوان کرد: این به معنای حجم 6 برابری بازار بدهی طی دو سال اخیر است و بازار سرمایه تمایل دارد علاوه بر دولت بخش خصوصی نیز اوراق بدهی منتشر کند.

سخنگوی سازمان بورس افزود: بین سال 1390 تا 1395 مجموع اوراق بهادار بخش ریلی منتشر شده از طریق بازار سرمایه حدود 92 میلیارد تومان بود اما در سال 1395 این رقم به 51 میلیارد تومان افزایش یافت و در سال 1396 به 135 میلیارد تومان رسید.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن بیان اینکه  کل اوراق بخش ریلی در سال جاری که از طریق بازار سرمایه تامین مالی شده تاکنون به 160 میلیارد تومان رسیده است تاکید کرد: این میزان سرمایه گذاری اندک است و بازار سرمایه این انعطاف را دارد که با استفاده از ابزارهای مالی مختلف در تامین مالی بخش ‌های مختلف حمل و نقل به ویژه ریلی مشارکت کند.

دکتر محمدی با اشاره به اینکه اگر راه آهن جمهوری اسلامی ایران بتواند تضمین مورد انتظار خریداران را به سازمان بورس ارایه کند قطعا از طریق بازار سرمایه تامین مالی در حجم بسیار بالاتری محقق می شود گفت: وظیفه قانونی ماست که به اقتصاد کشور از طریق بازار سرمایه کمک کنیم و وزارت راه و راه آهن می توانند از امکانات بازار سرمایه بهره برداری کنند و مسیر و مقررات این بازار کاملا شفاف است.

ارتقا در آیسکو، پیام به سرمایه گذاران خارجی

دبیر شورایعالی بورس با تاکید بر اهمیت سرمایه گذاری های خارجی در حوزه زیر ساخت های اقتصادی، عنوان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار به عضویت عادی آیسکو درآمد. این یک پیام مهم برای سرمایه گذاران خارجی است. اکنون استانداردهای بازار سرمایه ایران با استانداردهای بین المللی یکسان شده و حمایتی که از سرمایه گذاران صورت می گیرد برابر با حمایت در سایر کشور ها است. این پیامی است که می توانیم به مخاطبان خارجی حوزه ریلی بدهیم که اگر اوراق ریلی بخرند قوانین آن با استانداردهای جهانی سازگار است و تمامی حمایت هایی که لازم است به طور استاندارد از یک سرمایه گذار صورت بگیرد، در ایران انجام می شود.

دکتر محمدی افزود: وظیفه بازارسرمایه تامین مالی ارزان با معرفی ابزارهای متنوع مالی است. در این بین نمی توان حمل و نقل دریایی را نیز نادیده گرفت. باید اوراقی را منتشر کرد که تامین مالی پروژه های دریایی نیز در آن صورت بگیرد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطر نشان شد: طی دو سال گذشته تنوع اوراق بازار سرمایه ایران و ابزار های مالی ما بسیار گسترده شده و افراد خوش فکری در این بازار حضور دارند و بازار سرمایه می تواند کمک بزرگی برای تامین مالی حوزه ریلی باشد.

به گزارش سنا، طی برگزاری این گردهمایی سعید محمد زاده، مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تفاهم نامه همکاری امضا کردند. این تفاهم نامه مشترک با هدف تامین مالی پروژه های صنعت حمل و نقل ریلی به امضای طرفین رسید.

همچنین در حاشیه این همایش رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جمع خبرنگاران گفت: اوراق مالی اسلامی ظرفیت بزرگی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت حمل و نقل ریلی ایجاد می کند و اوراق منفعت، جعاله، وکالت، مشارکت و سایر اوراق مالی – اسلامی گزینه های کارآمدی هستند که می توانند در این حوزه استفاده شوند.

دبیر شورایعالی بورس با بیان اینکه صکوک اجاره قبلا در بخش اجاره لکوموتیوها و واگن ها استفاده و نتیجه خوبی هم از  آن حاصل شد، گفت: از این صکوک در یکی از خطوط هواپیمایی هم استفاده شده است.

دکتر محمدی درباره بازده سرمایه گذاری در این بخش نیز گفت: طبعا فرصت های بازدهی بخش های مختلف اقتصادی با هم متفاوت است و در شرایط اقتصادی رونق و رکود این بازده ها جابجا می شود اما در بازار سرمایه کشور، بخش ریل بخش مناسبی برای سرمایه گذاری محسوب می شود تا سرمایه گذاران بتوانند از این حوزه برای کسب بازده مناسب استفاده کنند.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: طبیعتا سرمایه گذاری در این بخش می تواند به نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور چه در بخش کالا و چه در بخش مسافر کمک کرده و ظرفیت های بسیاری در این بخش برای کشور فراهم کند.