مروری بر بازار اوراق بدهی در اردیبهشت‌ ماه 1398

مروری بر بازار اوراق بدهی در اردیبهشت‌ ماه 1398
خلاصه اخبار

از میان اوراق بدهی موجود در بازار تا پایان اردیبهشت ماه 1398، اوراق صایپا908 و صایپا403 بیشترین بازدهی را کسب کرده‌اند.

در گزارش پیش رو وب سایت سیگنال عملکرد بازار اوراق بدهی در اردبیهشت ماه 1398 را مورد بررسی قرار می دهد.

اوراق بدهی با بیشترین بازده تا سررسید

مروری بر بازار اوراق بدهی در اردیبهشت‌ ماه 1398

همانطور که در جدول مشاهده می‌شود، از میان اوراق موجود در بازار بدهی در پایان اردیبهشت ماه 1398، اوراق صایپا908 و صایپا403 به ترتیب با بازده معادل بانکی به اندازه 25.3% و 25% بیشترین بازدهی را کسب کرده‌اند.

اوراق بدهی با بازده تا سررسید (بیشتر از میانگین بازدهی بازار)

مروری بر بازار اوراق بدهی در اردیبهشت‌ ماه 1398

گاهی مواقع سرمایه‌گذاران نیازمند شناخت اوراقی هستند که بازدهی آن‌ها در یک بازه‌زمانی مشخص بیشتر از میانگین بازدهی اوراق در بازار بوده است. این نمودار از آن‌جا حائز اهمیت است که گاهی اوقات تنها مشاهده اوراقی که بیشترین بازدهی را در یک تاریخ مشخص داشته‌اند اطلاعات مفیدی ارائه نمی‌دهد، زیرا ممکن است آن اوراق در آن تاریخ کمتر از قیمت واقعی معامله شده باشد و در نتیجه مقدار بازده تا سررسید زیادی را ایجاد نماید. گرچه بررسی میانگین بازدهی‌های اوراق در یک دوره مشخص می‌تواند اهمیت بیشتری داشته باشد.

در این نمودار بازدهی اوراقی که بیشتر از بازده میانگین بازار بوده است برای اردیبهشت ماه نشان داده شده است.  میانگین بازده بازار اوراق بهادار با درآمد ثابت در اردیبهشت‌ماه 22.7 بوده است. از میان اوراق موجود در بازار بدهی، اجاد3، قرن99 و اجاد1 به ترتیب با 31%، 27% و 27% بیشترین بازدهی را داشتند.

اوراق بدهی با بیشترین نسبت نقد شوندگی

مروری بر بازار اوراق بدهی در اردیبهشت‌ ماه 1398

نسبت نقدشوندگی اوراق با توجه به حجم و ارزش معاملاتی و تعداد روزهای معامله شده اوراق محاسبه می‌شود. هرچه این نسبت برای یک اوراق در مقایسه با سایر اوراق، مقدار بیشتری باشد آن اوراق نقدشوندگی بیشتری دارد. یکی از معیارهایی که در خرید اوراق باید مدنظر قرار بگیرد، قابلیت نقدشوندگی آن است. این مشخصه نشان‌دهنده سادگی خرید و فروش یک اوراق به محض تصمیم سرمایه‌گذار در معامله آن است.
در این نمودار نقدشونده‌ترین اوراق موجود در بازار بدهی در اردیبهشت ماه نشان داده شده است. اوراق اخزا717 و شرق1400 به ترتیب نقدشونده‌ترین اوراق موجود در بازار بدهی بودند. لازم به ذکر است نمی‌توان بازه‌ای مشخص برای مطلوبیت مقدار نسبت نقدشوندگی اوراق تعیین کرد زیرا مقدار این نسبت در مقایسه با سایر اوراق سنجیده می‌شود.

منحنی بازده اسناد خزانه اسلامی

مروری بر بازار اوراق بدهی در اردیبهشت‌ ماه 1398

این نمودار نشان‌دهنده موقعیت اسناد خزانه موجود در بازار بدهی نسبت به یکدیگر است که محور عمودی آن نمایانگر بازده تا سررسید مورد انتظار (YTM)، و محور افقی آن تعداد روزهای باقی‌مانده تا سررسید را نشان می‌دهد. کاربرد این نمودار برای سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند بازدهی اوراق اسناد خزانه اسلامی را با توجه به قیمتی که در تاریخ تهیه این منحنی، یعنی پایان اردیبهشت داشتند با هم مقایسه کنند. با این فرض که اوراق را تا سررسید نگه دارند.

با مشاهده منحنی متوجه می‌شویم که به عنوان مثال اوراق بدهی اخزا622،  اخزا615 و اخزا706 بازدهی بیشتری نسبت به اوراق اسناد خزانه با تاریخ سررسید نسبتا مشابه ایجاد می‌کنند.

در پایان لازم است تا توضیح مختصری در رابطه با دو واژه مطرح شده در متن ارائه شود:

  1. بازده تا سررسید اوراق (YTM) : این سود به این معنی است که با فرض نگهداری اوراق تا روز سررسید، با توجه به قیمت فعلی اوراق در بازار، تعداد روزهای باقیمانده تا سررسید و پرداخت‌های سود دوره‌ای، سرمایه‌گذار این مقدار از سود به دست می‌آورد.
  2. بازده معادل بانکی : از آن‌جایی که سوددهی سپرده‌های بانک با اوراق متفاوت است نمی‌توان بازده‌هایی که تاکنون توضیح دادیم را با سود بانک مقایسه کرد. بازده معادل بانکی امکان مقایسه با سود سپرده‌های بانکی را فراهم می‌کند.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای اوراق بدهی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.