بار اصلی اقتصاد هوشمند به اکوسیستم فین‌تک سپرده شود

بار اصلی اقتصاد هوشمند به اکوسیستم فین‌تک سپرده شود
خلاصه اخبار

هامونی در این گردهمایی تاکید کرد که اکوسیستم فین‌تک به قوانین و مقررات نیاز دارد و حتی در کشورهای اروپایی و آمریکایی در سطح دولت و حاکمیت اقدامات خوبی در حوزه مقررات انجام شده است.

به گزارش سیگنال به نقل از بانکداری ایرانی، مدیرعامل فرابورس ایران هدف از گردهمایی فعالان حوزه نوآوری و کارآفرینی، استارت‌آپ‌های فین‌تک و ارکان بازار مالی در پیش‌رویداد فین‌استارز پلاس را انعکاس نقطه نظرات فعالان اکوسیستم نوآوری درباره این رویداد دانست و گفت: از این رو یک شروع قوی برای هفته آینده که زمان برگزاری فین‌استارز پلاس است، خواهیم داشت.

امیر هامونی در پیش‌رویداد فین‌استارز پلاس که به عنوان نخستین عصرانه از سلسله عصرانه‌های فین‌استارز برگزار شد با اشاره به اینکه فرابورس ایران به عنوان یکی از ارکان اثرگذار بازار سرمایه کشور‎ ‎ماموریت توسعه بازارها و ابزارهای مالی و تامین مالی اقتصاد ‏دانش‌بنیان را بر عهده دارد، گفت: فرابورس در راستای رسالت دانش‌بنیان خود اخیرا معاونت توسعه تکنولوژی را به چارت سازمانی خود اضافه کرده است تا بیش از پیش بر حوزه‌های جدید متمرکز شود و در حال حاضر روی حوزه‌هایی همچون VC، کرادفاندینگ، بلاک‌چین، امنیت سایبری، سندباکس و… کار می‌کنیم.

هامونی در این گردهمایی که به صورت استندآپ برگزار شد، تاکید کرد که اکوسیستم فین‌تک به قوانین و مقررات نیاز دارد و حتی در کشورهای اروپایی و آمریکایی در سطح دولت و حاکمیت اقدامات خوبی در حوزه مقررات انجام شده است.

بار اصلی اقتصاد هوشمند به اکوسیستم فین‌تک سپرده شود

وی در نهایت با اشاره به اینکه فرابورس پیشنهادهایی در زمینه رگولیشن مطرح کرده‌ که در حال بررسی است، گفت: امیدواریم حوزه‌های جدید به ویژه فین‌تک بتوانند با قوانین به‌روز، مسیر خود را با قدرت‌تر ادامه دهند.

در بخش دیگری از پیش‌رویداد فین‌استارز پلاس که با حضور مدیران عامل نهادهای مالی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، فرشتگان کسب‌وکار، مراکز نوآوری، شتاب‌دهنده‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی‌های مالی در فرابورس ایران برگزار شد، نمایندگان استارت‌آپ‌ها چالش‌های پیش رو، پیش‌نیازهای توسعه کسب‌وکار خود و همچنین انتظارات خود را از جامعه کارآفرینی، حاکمیت و سرمايه‌گذاران مطرح کردند.

فین‌تک‌ها بار اصلی اقتصاد هوشمند را بر عهده بگیرند

علی عبدالهی رئیس مرکز فناوری اطلاعات توسعه اقتصاد هوشمند وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه در وزارت اقتصاد تغییر و تحولات ساختاری در حوزه فناوری اطلاعات شکل گرفته است، از راه‌اندازی مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند خبر داد.
عبدالهی با بیان اینکه بار اصلی اقتصاد هوشمند را بایستی فین‌تک‌ها بر عهده بگیرند و ما در مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند می‌خواهیم ریل‌گذاری کنیم تا با قوانین و مقررات مناسب بتوانیم مدل‌های کسب‌وکاری خوبی داشته باشیم، گفت: به عنوان مثال معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه مصداق بارز توسعه اقتصاد هوشمند است که ما در وزارت اقتصاد باید کمک کنیم زنجیره‌های ارزش‌افزایی معاملات الگوریتمی پا بگیرد.
به گفته وی در این اکوسیستم ناهماهنگی‌ها و ناهمسطحی‌هایی وجود دارد چراکه از یک طرف فین‌تک‌ها را به عنوان شرکت‌های نوآور، خلاق و روبه‌جلو داریم و از طرف دیگر دستگاه‌های حاکمیتی را داریم که دارای بروکراسی هستند که باید تعادل بین این دو بخش برقرار شود.

بار اصلی اقتصاد هوشمند به اکوسیستم فین‌تک سپرده شود

وی در ادامه اظهار داشت: در وزارت امور اقتصادی و دارایی یک شورای راهبری فناوری اطلاعات با ریاست وزیر اقتصاد داریم که این شورا یک سری کارگروه‌های تخصصی دارد. برنامه داریم در اولین جلسه شورا که هفته آینده برگزار می‌شود کارگروه تخصصی فین‌تک را با هدف همفکری و ریل‌گذاری شکل دهیم.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات توسعه اقتصاد هوشمند در پایان سخنانش افزود: امیدواریم بتوانیم با کمک فرابورس گام‌های خوبی را در توسعه فین‌تک برداریم چراکه فرابورس می‌تواند به عنوان یک همکار و نهاد واسط در کنار وزارت اقتصاد بر محدودیت‌ها و بروکراسی‌هایی که درگیر آن هستیم، غلبه کند.

تمامی بخش‌های کشور درگیر تحول دیجیتالی شوند

محمد خوانساری رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارت ICT در نخستین عصرانه فین‌استارز با اشاره به اینکه آخرین نسخه اکوسیستم بلاک‌چین کشور با کمک انجمنی که پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات پشتیبانی می‌کند، به وجود آمده است، بیان کرد: همچنین نقشه راه اقدامات وزارت ارتباطات را برای حوزه بلاک‌چین استخراج کردیم که در مراحل نهایی برای تبدیل‌شدن به مصوبه قرار دارد. از سوی دیگر چارچوبی که بر اساس آن بتوان کاربردهای مختلف بلاک‌چین را مورد ارزیابی قرار داد، استخراج کردیم که با کمک فرابورس در حال بررسی است.

بار اصلی اقتصاد هوشمند به اکوسیستم فین‌تک سپرده شود

به گفته خوانساری نهادهای مالی ما مانند سایر بخش‌های کشور در حوزه تحول دیجیتالی باید تکلیف خود را روشن کنند که اگر این اتفاق نیفتد کسب‌وکارهای جدید در آینده از نظر نهادی و کسب‌وکاری دچار مشکل خواهند شد.
وی در همین زمینه با بیان اینکه نیازمند این هستیم بخش‌های کشور درگیر تحول دیجیتالی شوند که البته این درگیر شدن نیاز به یک واسط معتمد دارد، افزود: فرابورس می‌تواند این واسط معتمد باشد و با ایجاد شاخص نوآوری این امکان را فراهم کند که سرمایه‌گذاران با آسودگی خاطر در حوزه‌های استارت‌آپی سرمایه‌گذاری کنند.
به گفته رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اینکه چگونه می‌توان مالکان داده‌های مهم کشور را قانع کرد که این داده‌ها را برای تسهیل کار استارت‌آپ‌های فین‌تکی در اختیار آن‌ها قرار دهند، یکی از مسائل مهم است که باید به آن توجه شود.
در بخش دیگری از پیش‌رویداد فین‌استارز، احمد پویان‌فر مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ارزش پرداز آریان یکی از مسائل مربوط به فین‌تک را بحث دانش مالی عنوان کرد و گفت: مفاهیمی مانند ریسک، مدل‌های قیمت‌گذاری تعادلی و تئوری نمایندگی در دنیای فین‌تک باید به مرور تغییر کند؛ یعنی ریسک اعتباری را که به صورت کلاسیک داشتیم دیگر نداریم و در بحث مدل‌های تعیین قیمت اوراق بهادار در بازار نیز دیگر نمی‌توانیم بر اساس مدل‌های کلاسیک عمل کنیم.
پویان‌فر با اشاره به اینکه یکی از حوزه‌های جذاب در فین‌تک آن است که سرمایه‌گذاری روی دانش مدل‌سازی مالی مفاهیم صورت گیرد، افزود: با توجه به تغییراتی که در مفاهیم مالی اتفاق می‌افتد حتما باید آیتم‌های داده‌های عظیم، داده‌های پرفراوانی و سرعت دیتا در مدل‌سازی‌ها لحاظ شود.استارز آکادمی و آپ‌استارز دو برنامه مهم فین‌استارز پلاسدر ادامه نخستین عصرانه فین‌استارز، مدیر ارتباطات فرابورس ایران حامیان رسانه‌ای این رویداد را معرفی کرد و گفت: رسانه‌های راه پرداخت، عصر تراکنش، بورس24، آی‌چیزها، بورس‌نیوز، فناوران، دیجیاتو، پیوست و بازار امروز به عنوان حامیان رسانه‌ای، اطلاع‌رسانی رخدادها و اخبار فین‌استارز پلاس را انجام می‌دهند.مبینا بنی‌اسدی با اشاره به اینکه امسال سلسله رویدادهای فین‌استارز 2019 را خواهیم داشت که اولین رویداد آن فین‌استارز پلاس خواهد بود، گفت: برنامه‌های آموزشی فین‌استارز پلاس با عنوان «استارز آکادمی» با هدف تربیت نیروی متخصص در حوزه فین‌تک و کمک به حل چالش‌های بازار سرمایه برگزار خواهد شد.
بنی‌اسدی همچنین در مورد «آپ استارز» به عنوان برنامه‌های جذب سرمایه فین‌استارز پلاس توضیح داد: این برنامه‌ها شامل جلسات خصوصی برای ارتباط سرمایه‌گذاران و سرمایه‌پذیران است که از طریق آن موقعیت‌های سرمایه‌گذاری مناسب به سرمایه‌گذاران معرفی می‌شود و در این برنامه مجموعه‌های فعال در اکوسیستم فین‌تک ما را همراهی می‌کنند.
وی در پایان با اشاره به اینکه فین‌استارز پس از چهار دوره برگزاری در قالب رویداد نمایشگاهی به صورت کامل‌تر با خدمات متنوع به خدمت‌رسانی در حوزه فین‌تک خواهد پرداخت که این برنامه‌ها با عنوان فین‌استارز پلاس برگزار خواهد شد، تاکید کرد که استارت‌آپ‌ها ارتباط خود را با سایت فین‌استارز قطع نکنند چرا که برنامه‌های آتی ما از طریق آن اطلاع‌رسانی می‌شود.
گفتنی است 83 استارت‌آپ‌ برای حضور در رویداد نمایشگاهی فین‌استارز که پلاس دوم تا پنجم اردیبهشت‌ماه هم‌زمان با دوازدهمین نمایشگاه فاینکس برگزار خواهد شد، درخواست داده‌اند که پس از برگزاری جلسات داوری، 50 استارت‌آپ تاییدیه حضور در فین‌استارز پلاس را کسب خواهند کرد.

منبع: بانکداری ایرانی