ایران در نظر دارد اماکنی را به استخراج ارز دیجیتال اختصاص ‌دهد

ایران در نظر دارد اماکنی را به استخراج ارز دیجیتال اختصاص ‌دهد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،آذری جهرمی در جمع خبرنگاران اعلام بخش زیادی از شبکه برق کشور در ساعات غیر پیک ازاد است و استخراج رمز ارز به‌نوعی صادرات ارز به‌صورت مجازی محسوب می‌شود. وزیر فاوا روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا در پکن با اشاره به اینکه استخراج بیت‌کوین امروزه پدیده‌ای رایج […]

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،آذری جهرمی در جمع خبرنگاران اعلام بخش زیادی از شبکه برق کشور در ساعات غیر پیک ازاد است و استخراج رمز ارز به‌نوعی صادرات ارز به‌صورت مجازی محسوب می‌شود.

وزیر فاوا روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا در پکن با اشاره به اینکه استخراج بیت‌کوین امروزه پدیده‌ای رایج در دنیاست خواستار صدور پروانه قانونی برای استخراج‌کنندگان ان شد:«باید به فعالان این بخش پروانه فعالیت قانونی داده شود و امتیازاتی برای انها در نظر گرفته شود تا انها بتواند فعالیتشان را به‌صورت قانونی انجام دهند.»

چکیده اظهارات محمدجواد اذری جهرمی، وزیر فاوا در گفت‌وگو با ایرنا:

قبل از اینکه ایران برای استخراج کنندگان رمز ارز جذاب باشد بخش زیادی از استخراج در چین صورت می‌گرفت که اکنون به سمت ایران تغییر پیدا کرده است. [اگرچه] به‌صورت مستند مدرکی از فعالیت چینی‌ها در ایران وجود ندارد اما من هم شفاهی این موضوع را شنیدم.

وی در اشاره به طولانی شدن تدوین قانون باوجود تلاش‌های دولت افزود:

موضوع نیازمند سیاست‌گذاری و تدوین مقررات است، تدوین مقررات در دولت در حال انجام است و قرار است که مکان‌هایی را در کشور در نزدیکی نیروگاه‌ها برای این کار در نظر بگیرم.

در این مدت واردات این نوع تجهیزات در گمرک ممنوع بوده ولی اکنون می‌دانیم که حجم زیادی از این دستگاه‌ها وارد کشور شده است و خیلی از این تجهیزات هم در مراکز دولتی و غیردولتی استفاده شده است.
در برخی موارد بدون اطلاع مدیران در مراکز مخابراتی هم این تجهیزات نصب شده است.

ارزیابی وزارت نیرو این است که ۷۰۰ مگاوات برق کشور در حال حاضر برای استخراج رمز ارز استفاده می‌شود.

هزینه هر کیلووات ساعت برق صنعتی در برخی از کشورهای اروپایی ۲۰ سنت است متوسط قیمت منطقه‌ای هم عدد بالایی است هم‌اکنون نیز برق صادراتی ما هم هر کیلووات حدود ۹ تا ۱۰ سنت است.

هزینه تمام‌شده برق مصرفی در ایران به دلیل برخورداری از منابع گازی که به‌صورت تقریباً رایگان در اختیار تولید برق قرار می‌گیرد با سایر کشورها قابل قیاس نیست و قیمتی هم که عرضه می‌شود متناسب با همان هزینه‌ها است.

البته باید درامد مردم را هم درنظر گرفت این فرمول برای مصرف مردم ایران است تا مردم ایران هم توان پرداخت ان را داشته باشند اما به نسبت نرخ جهانی این عدد پایین است و شاید در حد نیم سنت باشد.

اگر عده‌ای بخوهند از این برق بدون ضابطه استفاده و با نرخ مصرف خانگی رمزارز استخراج و پول کلانی را هم به جیب بزنند مطلوب نیست اما این واقعیت را هم نباید نادیده گرفت که بخش زیادی از شبکه برق کشور و منابع تولیدی ما در ساعات غیر پیک ازاد است و استخراج رمز ارز به‌نوعی صادرات ارز به‌صورت مجازی محسوب می‌شود یعنی اینکه بدون سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی شبکه کلان انتقال برق، می‌توان با استفاده از استخراج رمز ارز این برق را به صورت مجازی صادر کرد.

نیاز است که مزرعه‌های ویژه‌ای در نزدیکی نیروگاه‌ها برای این کار در نظر گرفته شود. از طرف دیگر نباید نرخ ارایه برق به این مراکز با نرخ مصرف عادی باشد با توجه به اینکه این افراد درامد بالای ارزی دارند نرخ برق باید متناسب با درامد انها تصویب شود.

این موضوع باید سریعتر تعین تکلیف شود این افراد شناسایی شوند و بر انها نظارت صورت بگیرد و در ساعات‌های غیر پیک بتوانند کار کنند.‌

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.