اوراق بدهی

اخبار و مقالات

صدور موافقت اصولی انتشار صکوک اجاره 40 هزار میلیارد ریالی برای سازمان تامین اجتماعی
سیگنال -

سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی عرضه عمومی صکوک اجاره سازمان تامین اجتماعی را به ارزش 40 هزار میلیارد ریال صادر نمود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، دارایی مبنای انتشار این اوراق بخشی از سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی(سهامی عام) می‌باشد که توسط نهاد واسط از سازمان تامین اجتماعی خریداری شده و سپس بصورت اجاره به شرط تملیک به وی واگذار می‌گردد.

این اوراق 4 ساله و با نرخ اجاره‌بهای 19 درصد می‌باشد که این اجاره‌بها هر شش ماه یک بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز می‌گردد و در صورت اخذ مجوز انتشار از سازمان بورس و اوراق بهادار از طریق فرابورس ایران عرضه عمومی خواهد شد.

این اوراق فاقد رکن ضامن بوده و جهت تضمین پرداخت مبلغ اقساط و اصل اوراق در سررسید، بخشی از سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی و پالایش نفت لاوان توثیق خواهد شد. عامل فروش این اوراق شرکت کارگزاری امین آوید بوده و مسئولیت بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه امین می‌باشد.

وضعیت صکوک در جهان در سه ماهه اول 2022
سیگنال -

حجم انتشار صکوک در جهان در سه ماهه اول 2022 حاکی از شروع مقتدرانه سال میلادی جاری توسط ابزارهای مالی اسلامی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، بر اساس گزارش اخیر موسسه رتبه‌بندی فیتچ حجم صکوک منتشره در جهان در سه ماهه اول 2022 با 11.6 درصد رشد نسبت به دوره مشابه در سال میلادی گذشته به 64.5 میلیارد دلار رسید.

با این حال، موسسه فیتچ چشم انداز کوتاه‌مدت انتشار صکوک را در ادامه سال میلادی جاری متفاوت می‌بیند و پیش بینی می‌کند که شتاب انتشار صکوک با افزایش قیمت نفت و کاهش نیاز به تامین مالی‌ علی الخصوص در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس کاهش خواهد یافت؛ اما چشم انداز بلندمدت بازار جهانی صکوک با توجه به انتشار این اوراق توسط کشورهای واردکننده نفت، استراتژی‌های متنوع‌سازی منابع مالی و سررسیدهای پیش رو پایدار خواهد بود. این نکته نیز حائز اهمیت است که بسیاری از کشورهای منتشر کننده صکوک بطور مستقیم تحت تاثیر جنگ روسیه و اوکراین قرار نگرفته‌اند.

در گزارش دیگری، موسسه رفینیتیو با اشاره به ناشرین برتر صکوک در جهان در سه ماهه اول سال میلادی جاری آورده‌است که عربستان سعودی طی این دوره مجموعاً 14 میلیارد دلار صکوک منتشر کرد و از مالزی که همواره در صدر ناشرین صکوک قرار داشت در این حوزه پیشی گرفت. ترکیه نیز در ماه فوریه بعد از وقفه پیش آمده به علت سقوط ارزش لیر در سال میلادی گذشته، 3 میلیارد دلار صکوک بین‌المللی با نرخ 7.25 درصد منتشر کرد که با ثبت سفارش 10.75 میلیارد دلاری مواجه شد. در سوی دیگر، پاکستان که با کاهش ذخایر ارزی مواجه است صکوک ارزی 1 میلیارد دلاری با نرخ 7.95 درصد عرضه نمود و ثبت سفارشی به ارزش 3 میلیادر دلار رقم زد.

منبع: Refinitiv

حجم مانده صکوک جهانی از ابتدای سال 2022 تا پایان سه ماهه اول با 1.5 درصد رشد به 722.8 میلیارد دلار رسید.

به گفته موسسه فیتچ در سه ماهه اول سال میلادی جاری رشد انتشار صکوک از رشد انتشار اوراق قرضه در بازارهای نوظهور پیشی گرفت؛ بطوریکه طی این دوره حجم انتشار صکوک ارزی در بازارهای نوظهور 97 درصد رشد داشته اما در طرف دیگر انتشار اوراق قرضه تنها 7.6 درصد افزایش داشته است.

در سه ماهه اول 2022 قیمت صکوک با وجود نوسانات، همبستگی شدیدی با قیمت اوراق قرضه داشت. این درحالی است که صکوک در نیمه نخست سال 2020 در بحبوحه همه‌گیری ویروس کووید 19 و فشار نقدینگی سیستمی ناشی از سقوط قیمت نفت، با تخفیف‌های بالاتری نسبت به اوراق قرضه به فروش می‌رسید.

صدور موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه 2 هزار میلیارد ریالی برای شرکت زرین معدن آسیا
سیگنال -

سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی عرضه عمومی صکوک مرابحه شرکت زرین معدن آسیا (سهامی عام) را به ارزش 2 هزار میلیارد ریال صادر نمود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه شرکت زرین معدن آسیا (سهامی عام) را به ارزش 2 هزار میلیارد ریال جهت خرید مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید خودرو صادر نمود.

این اوراق 5 ساله، با نرخ پرداختی 18 درصد با مواعد پرداخت سه ماه یک‌بار می‌باشد و در صورت اخذ مجوز انتشار، از طریق فرابورس ایران عرضه عمومی خواهد شد.

جهت تضمین پرداخت مبلغ اقساط و اصل اوراق در سررسید، پورتفویی از سهام شرکت‌های کیمیای زنجان گستران و تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان توثیق خواهد شد. بازارگردان و متعهد پذیره‌نویسی اوراق شرکت تامین سرمایه تمدن است. ضمناً عامل فروش و عامل پرداخت اوراق به ترتیب شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه می‌باشند.

عرضه 10 هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه برای بهمن موتور
سیگنال -

با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک مرابحه شرکت بهمن موتور (سهامی خاص) به مبلغ 10 هزار میلیارد ریال از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران از روز شنبه مورخ 1401/02/17 لغایت دو‌شنبه 1401/02/19 در نمادهای صبهمن502 و صبهمن052 عرضه عمومی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، صکوک مرابحه شرکت بهمن موتور به ارزش 10 هزار میلیارد ریال جهت خرید قطعات و مواد اولیه مورد نیاز تولید خودرو از طریق بورس اوراق بهادار تهران عرضه می‌گردد.

این اوراق 4 ساله و با نرخ 18 درصد می‌باشد که اقساط آن هر سه ماه یک بار پرداخت می‌گردد.

جهت تضمین پرداخت اقساط و اصل اوراق در سررسید، بخشی از سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری بهمن، ایران خودرو و بهمن دیزل توثیق گردیده است. تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی اوراق بر عهده سندیکایی متشکل از شرکت‌های تامین سرمایه لوتوس پارسیان و امید می‌باشد. شرکت کارگزاری پارسیان عامل فروش، شرکت واسط مالی اردیبهشت سوم ناشر اوراق و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عامل پرداخت این اوراق می‌باشند.

در این اوراق، شرکت واسط مالی اردیبهشت سوم(ناشر) به وکالت از طرف خریداران اوراق، با منابع حاصل از انتشار صکوک مرابحه، مواد اولیه مورد نیاز(قطعات و مواد اولیه مورد نیاز تولید خودرو) شرکت بهمن موتور(بانی) را نقداً خریداری خواهد نمود و سپس این مواد اولیه را به صورت اقساطی به بانی خواهد فروخت و بانی متعهد می‌شود که در سررسیدهای سه ماهه، اقساط مربوطه را از طریق ناشر و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به دارندگان اوراق پرداخت نماید.

پس از انتشار موفق دو مورد اوراق برای شرکت‌های بهمن موتور و بهمن دیزل هر یک به مبلغ 5 هزار میلیارد ریال در سال گذشته، این سومین تامین مالی گروه بهمن از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه می‌باشد.

صدور موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه 10 هزار میلیارد ریالی برای شرکت فولاد غدیر نی‌ریز
سیگنال -

سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی عرضه عمومی صکوک مرابحه شرکت فولاد غدیر نی‌ریز (سهامی خاص) را به ارزش 10 هزار میلیارد ریال صادر نمود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه شرکت فولاد غدیر نی‌ریز (سهامی خاص) را به ارزش 10 هزار میلیارد ریال به منظور تامین بخشی از سرمایه در گردش مورد نیاز این شرکت جهت خرید مواد اولیه مصرفی(گندله) صادر نمود.

این اوراق 4 ساله، با نرخ پرداختی 18 درصد با مواعد پرداخت سه ماه یک‌بار می‌باشد و در صورت اخذ مجوز انتشار، از طریق بورس اوراق بهادار تهران عمومی خواهد شد.

به منظور تضمین پرداخت مبلغ اقساط و اصل اوراق در سررسید پرتفویی از سهام شرکت‌های سنگ آهن گهر زمین و فولاد آلیاژی ایران توثیق خواهد شد. بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی اوراق بر عهده شرکت تامین سرمایه دماوند است. ضمناً عامل فروش و عامل پرداخت این اوراق به ترتیب شرکت کارگزاری آرمون بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه می‌باشند.

صدور موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه 1 هزار میلیارد ریالی برای شرکت ایران دوچرخ
سیگنال -

سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی عرضه عمومی صکوک مرابحه شرکت ایران دوچرخ (سهامی عام) را به ارزش 1 هزار میلیارد ریال صادر نمود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه شرکت ایران دوچرخ (سهامی عام) را به ارزش 1 هزار میلیارد ریال به منظور تامین بخشی از سرمایه در گردش مورد نیاز این شرکت جهت خرید مواد اولیه مصرفی صادر نمود.

این اوراق 4 ساله، با نرخ پرداختی 18 درصد و مواعد پرداخت سه ماه یکبار در صورت اخذ مجوز انتشار، از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران عرضه خواهد شد.

بانک سپه ضامن این اوراق بوده و پذیره‌نویسی و بازارگردانی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه امید است. ضمناً، شرکت کارگزاری بانک سپه عامل فروش و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عامل پرداخت این اوراق می‌باشند.

صدور موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه 3 هزار میلیارد ریالی برای شرکت زامیاد
سیگنال -

سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی عرضه عمومی صکوک مرابحه شرکت زامیاد (سهامی عام) را به ارزش 3 هزار میلیارد ریال صادر نمود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه شرکت زامیاد (سهامی عام) را به ارزش 3 هزار میلیارد ریال به منظور تامین سرمایه در گردش جهت خرید بخشی از قطعات و لوازم خودرو صادر نمود.

این اوراق 4 ساله، با نرخ پرداختی 18 درصد و مواعد پرداخت سه ماه یکبار در صورت اخذ مجوز انتشار، از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران عرضه خواهد شد.

بانک تجارت ضامن این اوراق بوده و پذیره‌نویسی و بازارگردانی آن بر عهده شرکت‌های تامین سرمایه کاردان و لوتوس پارسیان است. ضمناً، شرکت کارگزاری پارسیان عامل فروش و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عامل پرداخت این اوراق می‌باشند.

عرضه صکوک اجاره 8 هزار میلیارد ریالی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری
سیگنال -

با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک اجاره شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری (سهامی عام) به مبلغ 8 هزار میلیارد ریال از طریق بورس اوراق بهادار تهران از روز شنبه 10‏/02‏/1401 به مدت سه روز کاری با نماد صند502 عرضه عمومی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان بانی، در نظر دارد بخشی از منابع مالی مورد نیاز خود را در قالب اوراق اجاره و از طریق فروش بخشی از سهام شرکت پتروشیمی جم به نهاد واسط (شرکت واسط مالی اردیبهشت) و سپس اجاره به شرط تملیک آنها، تامین نماید.

این اوراق 4 ساله و با نرخ اجاره‌بهای 19 درصد می‌باشد که این اجاره‌بها هر شش ماه یک بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز می‌گردد و عرضه آن از طریق بورس اوراق بهادار تهران صورت خواهد گرفت. حداقل سفارش خرید این اوراق تعداد 50 هزار ورقه تعیین شده است که ارزش اسمی هر ورقه یک‌میلیون ریال است.

این اوراق فاقد ضامن بوده و از ساز و کار رتبه‌بندی اعتباری در آن استفاده شده است. رتبه اعتباری بلندمدت و کوتاه مدت شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری به ترتیب A- و A1 می‌باشد که توسط شرکت رتبه بندی اعتباری پایا تعیین شده است. همچنین، رتبه اعتباری تخصیص داده شده به اوراق اجاره در دست انتشار بانی، از سوی این موسسه رتبه‌بندی اعتباری A- می‌باشد. عامل فروش این اوراق شرکت کارگزاری صبا جهاد بوده و مسئولیت بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه امین می‌باشد.

شایان ذکر است در انتشار اوراق با تکیه بر رتبه اعتباری و بدون ضامن، نماد معاملاتی اوراق نشان‌دار بوده و بیانیه ریسک در زمان خرید می‌بایست توسط خریداران تکمیل گردد. همچنین بانی ملزم به پایش رتبه اعتباری به صورت مستمر تا سررسید اوراق و تایید وثایق بر اساس قرارداد در صورت تنزیل رتبه اعتباری به زیر BBB می‌باشد.