اوراق بدهی

اخبار و مقالات

صکوک اجاره 300 میلیارد ریالی ریل سیر کوثر سررسید شد
صکوک -

صکوک اجاره شرکت ریل سیر کوثر (سهامی عام) که با حجم 300 میلیارد ریال در مرداد ماه 1397 منتشر شده بود، سررسید شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، شرکت ریل سیر کوثر در مرداد ماه سال 1397 اقدام به تامین مالی از طریق انتشار صکوک اجاره با حجم 300 میلیارد ریال در بازار سرمایه نمود.

شرکت واسط مالی اسفند چهارم (با مسئولیت محدود) صکوک اجاره شرکت ریل سیر کوثر را با نماد ریل1401 و نرخ سالیانه 16 درصد از طریق فرابورس ایران عرضه کرد. این اوراق 4 ساله، بانام و قابل معامله در فرابورس ایران بودند که اقساط آن هر سه ماه یکبار در موعد مقرر به حساب خریداران واریز می‌شد.

مبلغ اصل اوراق و آخرین قسط از صکوک اجاره شرکت ریل سیر کوثر مجموعاً به مبلغ 312 میلیارد ریال توسط شرکت واسط مالی اسفند چهارم دریافت و از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان این اوراق واریز گردید.

صدور موافقت اصولی انتشار صکوک اجاره 60 هزار میلیارد ریالی برای پتروشیمی تابان فردا
صکوک -

 

سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی عرضه عمومی صکوک اجاره شرکت پتروشیمی تابان فردا (سهامی عام) را به ارزش 60 هزار میلیارد ریال صادر نمود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، دارایی مبنای انتشار این اوراق بخشی از سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس می‌باشد که توسط نهاد واسط از پتروشیمی تابان فردا خریداری شده و سپس بصورت اجاره به شرط تملیک به این بانی واگذار می‌گردد.

این اوراق 4 ساله، با نرخ اجاره‌بهای 18 درصد و پرداخت‌های دوره‌ای سه ماهه می‌باشد و عرضه آن در صورت اخذ مجوز انتشار از سازمان بورس و اوراق بهادار از طریق فرابورس ایران صورت خواهد گرفت.

به منظور تضمین پرداخت مبلغ اقساط و اصل اوراق در سررسید پرتفویی از سهام شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، نفت سپاهان و پتروشیمی خارک توثیق می‌گردد که با عنایت به رتبه اعتباری A بلند مدت و A1 کوتاه مدت بانی و رعایت موصوبه مورخ 1401/3/2 هیئت مدیره سازمان بورس این وثایق تعدیل می‌شوند.

بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی اوراق بر عهده شرکت تامین سرمایه سپهر می‌باشد و عامل فروش و عامل پرداخت این اوراق به ترتیب شرکت کارگزاری خبرگان سهام و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه می‌باشند.

 

اصلاح دستورالعمل انتشار صکوک SRI در مالزی
صکوک -

کمیسیون اوراق بهادار مالزی، هفته گذشته اصلاحیه دستورالعمل انتشار صکوک SRI را تحت عنوان صکوک مرتبط با سرمایه‌گذاری‌های پایدار و مسئولیت‌پذیر(SRI-linked Sukuk) به منظور تسهیل تامین مالی شرکت‌هایی که دغدغه‌های زیست محیطی و اجتماعی دارند ابلاغ نمود.

از آنجایی‌که طبق دستورالعمل پیشین صکوک سبز و یا SRI در مالزی، عواید انتشار این نوع اوراق تنها می‌بایست صرف پروژه‌های سبز و یا منطبق با آرمان‌های توسعه پایدار سازمان ملل متحد(SDGs) می‌شد، بنابراین شرکت‌هایی که بطور مثال از سوخت‌های کربنی استفاده می‌کردند و یا پروژه آنها سبز نبود اما در عین حال دغدغه کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای را داشتند، نمی‌توانستند از این ساز و کار جهت تامین مالی استفاده نمایند.

بالتبع با حاکم شدن نگرش تغییر به سمت آینده‌ای مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی، شرکت‌ها و صنایعی که حجم بالایی از گازهای گلخانه‌ای را منتشر می‌کنند در معرض حذف تدریجی می‌باشند. از این‌رو کمیسیون اوراق بهادار مالزی جهت فراهم نمودن شرایط مناسب برای شرکت‌هایی که لزوماً فعالیت یا پروژه آنها سبز نیست اما قصد کاهش و یا به صفر رساندن تولید آلاینده‌ها را دارند، دستورالعمل پیشین صکوک SRI را اصلاح کرد.

به این ترتیب، بر اساس دستورالعمل اصلاحی صکوک مرتبط با SRI، عواید حاصل از انتشار اوراق می‌تواند برای اهداف عمومی مورد استفاده قرار گیرد؛ مشروط بر اینکه ناشر یا بانی بتواند اهداف عملکرد پایدار(SPT) را در بازه زمانی تعیین شده محقق نماید.

در واقع، بانی یا ناشر صکوک مرتبط با SRI، در طرح تامین مالی خود تعدادی شاخص کلیدی عملکرد(KPI) که مرتبط با فعالیت وی، قابل اندازه‌گیری و مورد تایید نهادهای مستقل می‌باشند تعیین می‌کند؛ به عنوان مثال "میزان تولید گاز دی اکسید کربن" و متعهد می‌شود طی بازه زمانی مثلاً 4 ساله میزان تولید این گاز را به رقمی که در اهداف عملکرد پایدار(SPT) تعریف شده، برساند یا کاهش دهد. این شاخص‌ها بطور مستمر توسط نهادهای مستقل، نظارت شده و گزارش‌های مرتبط با آن به افشای عموم می‌رسد.

شایان ذکر است، نرخ بازپرداخت صکوک مرتبط با SRI ممکن است متغیر باشد، یعنی چنانچه بانی یا ناشر در تحقق اهداف عملکرد پایدار(SPT) طی بازه زمانی تعیین شده ناموفق باشد، می‌بایست نرخ بالاتری را به دارندگان اوراق پرداخت نماید.

از جمله امتیازهای صکوک SRI برای بانیان یا ناشرین مالزیایی می‌‌توان به این موارد اشاره نمود: ناشرینی که صکوک یا اوراق قرضه تحت استاندارهای سبز، اجتماعی و پایدار مالزی منتشر می‌کنند، معاف از مالیات می‌باشند. ضمناً آن دسته از هزینه‌های صکوک SRI که به تایید کمیسیون اوراق بهادار مالزی رسیده باشند دارای تخفیف مالیاتی می‌باشند. همچنین، ناشرین واجد شرایط طرح اهدای کمک‌های مالی بلاعوض دولتی به صکوک و اوراق قرضه SRI می‌توانند از این طرح، جهت پرداخت حداکثر 90 درصد از هزینه‌های مرتبط با صکوک SRI خود تا سقف 300 هزار رینگیت مالزی برای هر بار انتشار اوراق SRI منتفع شوند.

*مسعود زهره وندی کارشناس مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه

صکوک رهنی 10 هزار میلیارد ریالی بانک مسکن سررسید شد
صکوک -

صکوک رهنی بانک مسکن که با حجم 10 هزار میلیارد ریال در تیر ماه 1399 منتشر شده بود، سررسید شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، بانک مسکن در تیر ماه سال 1399 اقدام به تامین مالی از طریق انتشار صکوک رهنی با حجم 10 هزار میلیارد ریال در بازار سرمایه نمود.

شرکت واسط مالی فروردین پنجم (با مسئولیت محدود) صکوک رهنی بانک مسکن را با نماد رهن0104 و نرخ سالیانه 16 درصد از طریق فرابورس ایران عرضه کرد. این اوراق 2 ساله، بانام و قابل معامله در فرابورس ایران بودند که اقساط آن هر سه ماه یکبار در موعد مقرر به حساب خریداران واریز می‌شد.

مبلغ اصل اوراق و آخرین قسط از صکوک رهنی بانک مسکن مجموعاً به مبلغ 10,407 میلیارد ریال توسط شرکت واسط مالی فروردین پنجم دریافت و از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان این اوراق واریز گردید.

صدور موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه 10 هزار میلیارد ریالی برای سایپا
صکوک -

سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی عرضه عمومی صکوک مرابحه شرکت ایرانی تولید اتومبیل سایپا (سهامی عام) را به ارزش 10 هزار میلیارد ریال صادر نمود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه شرکت ایرانی تولید اتومبیل سایپا (سهامی عام) را به ارزش 10 هزار میلیارد ریال جهت خرید مواد و قطعات اولیه مصرفی صادر نمود.

این اوراق 4 ساله، با نرخ پرداختی 18 درصد و مواعد پرداخت سه ماه یکبار در صورت اخذ مجوز انتشار، از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران عرضه خواهد شد.

بانک پارسیان ضامن این اوراق بوده و پذیره‌نویسی و بازارگردانی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان است. ضمناً، شرکت کارگزاری پارسیان عامل فروش و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عامل پرداخت این اوراق می‌باشند.

صدور موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه 9,250 میلیارد ریالی برای صنایع پتروشیمی دنا
صکوک -

سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی عرضه عمومی صکوک مرابحه شرکت صنایع پتروشیمی دنا (سهامی خاص) را به ارزش 9,250 هزار میلیارد ریال صادر نمود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه صنایع پتروشیمی دنا (سهامی خاص) را به ارزش 9,250 هزار میلیارد ریال به منظور تامین بخشی از تجهیزات مورد نیاز طرح متانول این شرکت صادر نمود.

این اوراق 5 ساله، با نرخ پرداختی 18 درصد و مواعد پرداخت سه ماه یک‌بار، در صورت اخذ مجوز انتشار، از طریق فرابورس ایران عرضه خواهد شد.

بانک تجارت، ضامن این اوراق بوده و بازارگردانی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه کاردان می‌باشد. صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کاردان و شرکت تامین سرمایه کاردان نیز هر یک به ترتیب پذیره‌نویسی مبلغ 8,750 و 500 میلیون ریال از این اوراق را متعهد گردیده‌اند.

ضمناً، شرکت کارگزاری بانک تجارت عامل فروش و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عامل پرداخت این اوراق می‌باشند.

صدور موافقت اصولی انتشار صکوک اجاره 2 هزار میلیارد ریالی برای پرتو بار فرابر خلیج فارس
صکوک -

سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی عرضه عمومی صکوک اجاره شرکت پرتو بار فرابر خلیج فارس (سهامی عام) را به ارزش 2 هزار میلیارد ریال صادر نمود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، دارایی مبنای انتشار این اوراق شامل 142 دستگاه واگن باری می‌باشد که توسط نهاد واسط از شرکت پرتو بار فرابر خلیج فارس خریداری شده و سپس بصورت اجاره به شرط تملیک به وی واگذار می‌گردد.

این اوراق 4 ساله و با نرخ اجاره‌بهای 18 درصد می‌باشد که این اجاره‌بها هر سه ماه یک‌بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز می‌گردد و در صورت اخذ مجوز انتشار از سازمان بورس و اوراق بهادار از طریق فرابورس ایران عرضه عمومی خواهد شد.

ضامن این اوراق، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران است. ضمناً بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی اوراق بر عهده شرکت تامین سرمایه سپهر بوده و عامل فروش آن شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین می‌باشد.

عرضه 20 هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه برای کرمان موتور
صکوک -

با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک مرابحه شرکت کرمان موتور (سهامی خاص) به مبلغ 20 هزار میلیارد ریال از طریق فرابورس ایران از روز دوشنبه مورخ 1401/04/13 به مدت سه روز کاری در نماد کرمان04 عرضه عمومی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، صکوک مرابحه شرکت کرمان موتور به ارزش 20 هزار میلیارد ریال جهت خرید مواد اولیه مصرفی از طریق فرابورس ایران عرضه می‌گردد.

این اوراق 3 ساله و با نرخ 18 درصد می‌باشد که اقساط آن هر شش ماه یک بار پرداخت می‌گردد.

بانک ملت، ضامن این اوراق بوده و پذیره‌نویسی و بازارگردانی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه بانک ملت می‌باشد. ضمناً، شرکت کارگزاری کارآمد عامل فروش و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عامل پرداخت این اوراق می‌باشند.

بر اساس برنامه طراحی شده پس از انتشار این اوراق، شرکت کرمان موتور(بانی) به وکالت از شرکت واسط مالی مرداد پنجم(ناشر)، وجوه حاصل از عرضه اوراق را صرف خرید نقدی مواد اولیه مورد نیاز خود می‌نماید و سپس اقساط مربوطه را در سررسیدهای شش ماهه از طریق ناشر و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به دارندگان اوراق پرداخت می‌کند.

شرکت کرمان موتور پیش از این پنج مرتبه از طریق انتشار انواع صکوک مجموعاً به ارزش 18,500 میلیارد ریال در بازار سرمایه اقدام به تامین مالی نموده که دو مورد آن سررسید شده و مابقی در حال معامله می‌باشند.