اوج‎گیری «پارس» در روزهای سخت تحریم‎ها

اوج‎گیری «پارس» در روزهای سخت  تحریم‎ها
خلاصه اخبار

یکی از شرکت‎هایی که در مقابل تحریم‎ها پا پس نکشیده، پتروشیمی پارس است. با وجود کاهش میزان صادرات در برهه‎ای از زمان، عملکرد این شرکت جهش درآمدی را به دنبال داشته است.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، بر اساس بررسی‎های واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «پتروشیمی پارس» در 12 ماهه سال 97 موفق به کسب درآمد فروش 95509 میلیارد ريالی گردید که در نوع خود قابل توجه است؛ چرا که نسبت به سال 96 رشد 43 درصدی را به معرض نمایش می‎گذارد.

اوج‎گیری «پارس» در روزهای سخت  تحریم‎ها

نگاهی به روند فروش این شرکت بیانگر این است که مقدار فروش به جز در شهریور ماه، در تمام ماه‎های سال 97 نسبت به سال 96 افت داشته است. مهمترین علت آن را می‎توان به تحریم‎ها نسبت دارد؛ چرا که حدود 57 درصد از درآمدهای عملیاتی سال 96 از درگاه صادرات حاصل شده ولی در 9 ماهه سال 97 این رقم به 45 درصد تنزل یافته است.

اوج‎گیری «پارس» در روزهای سخت  تحریم‎ها

میانگین نرخ فروش تمام محصولات «پارس» در سال 97 بالاتر از سال 96 بود. البته از آبان ماه گام در مسیر افول گذاشت اما در دو ماه آخر سال مجددا سمفونی صعود نواخت.

اوج‎گیری «پارس» در روزهای سخت  تحریم‎ها

در شرایطی که مبلغ فروش در آغاز سال 97 نسبت به سال قبل از آن کمتر بود و شروع امیدوارکننده ای نداشت، اما خیلی زود به خود آمد و یک پایان طوفانی رقم زد. بر این اساس، مبلغ فروش در سالی که گذشت، به جز در فروردین ماه، در سطوح بالاتر از سال 96 قرار گرفت و در اسفند ماه با جهشی جالب توجه از رقم 14000 میلیارد ريال عبور کرد و به این ترتیب، بخشی از عقب ماندگی ناشی از تحریم‎ها جبران شد.

اوج‎گیری «پارس» در روزهای سخت  تحریم‎ها

با شروع دور جدید تحریم‎ها و البته آغاز اورهال «پتروشیمی پارس» به عنوان بزرگترین تولیدکننده LPG کشور، میزان صادرات LPG از مهر ماه شروع به کاهش کرد و در آذر ماه به کمترین میزان خود رسید. اما در دی ماه مجددا روند صعودی به خود گرفت؛ ولی همچنان با روزهای اوج فاصله دارد.

علاوه بر این، کاهش قیمت‎های جهانی نیز در افت فروش این شرکت در نیمه دوم سال اثرگذار بود.

تحلیل فاصله ساختار فروش شرکت «پتروشیمی پارس» از میانگین 12 شرکت هم‎گروه نشان می‎دهد که سطح حاشیه سود ناخالص 12 درصد پایین‎تر است. به عبارتی، هزینه‎های تولید در این پتروشیمی از سایر شرکت‎ها بالاتر است.

اوج‎گیری «پارس» در روزهای سخت  تحریم‎ها

ساختار بهای تمام شده «پارس» بر مواد مصرفی اولیه استوار است. از آن جا که از مهر ماه، خوراک این پتروشیمی بر اساس نرخ ارز سامانه نیما محاسبه می‎شود، با اوج‎گیری نرخ ارز، هزینه مواد اولیه نیز افزایش یافت.

اوج‎گیری «پارس» در روزهای سخت  تحریم‎ها

البته از طرف دیگر، افزایش نرخ ارز موجب شده تا در دوره 9 ماهه سال جاری از محل تسعير دارايي‎ها و بدهي‎هاي ارزي، سود مناسبی را کسب کند که همین موضوع عاملی شد تا حاشیه سود عملیاتی به 50 درصد نزدیک شود و از میانگین گروه 7 درصد فراتر رود.

در صورتی که بتواند قرارداهای صادراتی بیشتری در زمینه فروش LPG منعقد کند می‎تواند بخشی بسیاری از مشکلات خود و ریسک افزایش نرخ ارز را جبران کند. افزایش نرخ ارز سامانه نیما که در مدت اخیر بیشتر نمود پیدا کرده، یکی از ریسک‎های مهم «پارس» به شمار می‎رود.

شایان ذکر است که «پارس» با تزریق پروپان و بوتان مازاد بر صادرات خود به گاز برگشتی، ظرفیت تولید واحد استحصال اتان خود را به 100 درصد رساند و به این ترتیب، از این پس می‎تواند خوراک اتان پتروشیمی های آریاساسول و جم را تأمین کند.

در مجموع، با همه این اوصاف، وضعیت «پتروشیمی پارس» مثبت ارزیابی می‎شود و نتیجه عملکرد بسیار موفق آن، رقم قابل توجه 36890 میلیارد ريال به عنوان سود انباشته است که به راحتی می‎تواند از این محل افزایش سرمایه دهد. از سوی دیگر، دست سهامداران نیز در مجمع برای تقسیم سود بالا باز است.

منبع: boursenews.ir

برچسب‌ها