انگلیس همچنان با سیاست ضد ایرانی فشار حداکثری امریکا مخالف است

انگلیس همچنان با سیاست ضد ایرانی فشار حداکثری امریکا مخالف است
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، وی که خواست نامش فاش نشود به ایرنا گفت که انگلیس موضع خود را بارها به طرف آمریکایی اعلام و تصریح کرده که به توافق هسته ای ایران پایبند است. او درباره ماموریت گروه بین المللی اقدام دریایی در خلیج فارس هم مدعی شد که این عملیات برای […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا،

وی که خواست نامش فاش نشود به ایرنا گفت که انگلیس موضع خود را بارها به طرف آمریکایی اعلام و تصریح کرده که به توافق هسته ای ایران پایبند است.

او درباره ماموریت گروه بین المللی اقدام دریایی در خلیج فارس هم مدعی شد که این عملیات برای محفاظت از تردد کشتیرانی در منطقه و تقویت حاکمیت قوانین بین‌المللی است.

دولت انگلیس پس از ناکامی در ایجاد ائتلاف دریایی اروپایی در منطقه خلیج فارس، روز سه شنبه با صدور بیانیه ای موافقت خود را برای پیوستن به یک ماموریت بین المللی دریایی با ادعای حفاظت از کشتی های تجاری درتنگه هرمز اعلام کرده که «عمدتا مبتنی بر امکانات نظامی موجود در منطقه خواهد بود».

لندن  در جریان کنفرانس بین المللی بحرین که هفته گذشته درباره ادعای تامین امنیت دریانوردی در منطقه خلیج فارس برگزار شد، پیشنهاد کرد تا رهبری یکی از گروه های بین المللی اقدام دریایی برای همراهی کشتی های تجاری را به عهده بگیرد.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع انگلیس، این گروه با هدف تقویت همکاری بین کشورها در مورد مسائل دریانوردی تشکیل شده اما به نظر می رسد، انگلیس که به شدت از ضعف قوای نظامی دریایی رنج می برد و در حالی که طرح ائتلاف دریایی اروپایی این کشور شکست خورده است، با نیروهای آمریکایی همکاری خواهد کرد.

با این حال در این ماموریت به ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا موسوم به عملیات «سنتینل» که کشورهای اروپایی با پیوستن به آن مخالف هستند، اشاره ای نشده است.

در واقع پس از آن که یک فروند نفتکش انگلیسی با نام «استنا ایمپرو» هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شد، انگلیس با راه اندازی تبلیغات رسانه ای تردد کشتی های این کشور از تنگه هرمز را ممنوع کرد، و مدعی شد که ائتلاف دریایی اروپا ماموریت حفاظت از کشتی های تجاری را در منطقه برعهده خواهد گرفت.

پنج روز بعد دولت جدید «بوریس جانسون» ضمن رفع ممنوعیت تردد مدعی شد که نیروی دریایی انگلیس موظف شده است تا کشتی هایی را که با پرچم این کشور در تنگه هرمز تردد می کنند به صورت گروهی یا جداگانه، به شرطی که از قبل اطلاع رسانی شود، اسکورت کند.

در حال حاضر کشتی های جنگی «اچ. ام. اس. مونت رز» و «اچ. ام. اس. دانکن» نفتکش هایی را که با پرچم انگلیس در تنگه هرمز در حال تردد هستند همراهی می کنند، اما طبق بیانیه وزارت دفاع انگلیس، ماموریت «اچ. ام. اس. مونت رز» کمتر از یک ماه دیگر به پایان می رسد و این کشور از طریق حفظ مرز همکاری های خود با آمریکا در تلاش است تا حمایت دیگران را برای اهداف خود در منطقه جلب کند.

علاوه بر سفیر انگلیس در تهران، یک منبع موثق این کشور به ایرنا گفت که رویکرد لندن درقبال ایران، تغییری نکرده است. دامینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس هم گفته است که این کشور نسبت به همکاری با ایران و شرکای بین المللی برای عادی سازی موقعیت و نیز حفظ قرارداد هسته ای متعهد است.

به گزارش بی. بی. سی، انگلیس همچنان امیدوار است که گروه بین المللی اقدام دریایی در خلیج فارس به فعال شدن ائتلاف دریایی اروپا ختم شود.