«انرژی» پر قدرت به بازار برگشت

«انرژی» پر قدرت به بازار برگشت
خلاصه اخبار

مطابق برآورهای شب گذشته، بازار سهام آخرین روز کاری هفته جاری را در ابتدا با فشار فروش آغاز کرد اما با مسجل شدن بازگشت وزیر امور خارجه به دولت و حل شدن تنش‎ها بین دولتی‎ها، رفته رفته از بار طرف عرضه کاسته شد. امروز باز هم یکی از نمادهایی که مدتی حواشی پیرامون خود داشت، به صدر پربازده‎ترین‎ها رسید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، عملکرد بازار سرمایه در روز جاری منتهی به ثبت رشد 583 واحدی شاخص کل گردید و در مجموع، بازدهی هفتگی به رقم 3.6 درصد رسید. این در شرایطی بود که دیگر بازارها همچون ارز، طلا و نفت روز خوبی را سپری نکردند و با افت قیمت همراه شدند.

تعداد نمادهای مثبت تقریبا دو برابر نمادهای منفی بود و بیشترین حجم معاملات در نماد «وسکابح» ثبت گردید. قابل ذکر است که این نماد آخرین روز کاری خود را سپری کرد و امروز مهلت داد و ستد حق تقدم‎های استفاده نشده به پایان رسید. از همین رو، بیشترین برآیند خروج حقوقی‎ها در همین نماد رقم خورد. «خپارس» دیگر سهمی‎بود که با هجمه فروش حقوقی‎ها مواجه شد.

در سمت دیگر، «فولاد» مورد توجه حقوقی‎ها واقع گردید و مطابق چند روز اخیر، «فملی» نیز در لیست بیشترین برآیند ورود حقوقی‎ها قرار دارد. «فولاد» در بهمن ماه با فروش 26 هزار میلیارد ريالی، جمع درآمدهای خود را به رقم 207 هزار میلیارد ريال رساند و به این ترتیب، 32 درصد از کل فروش سال قبل فراتر رفت. علاوه بر این، بر اساس آمارهای بورس‌ کالا، جریان پول به سمت فولادی‌ها در حرکت است و تجربه نشان داده که با رشد نرخ دلار، سرمایه باید ارزش فعلی خود را حفظ کند و پیش‌بینی می‌شود که این موضوع تا آرام‌ گرفتن قیمت دلار ادامه‌‌دار خواهد بود.

در بین نمادهای حاضر در جریان معاملات، امروز «دشیمی» 14 برابر حجم میانگین خود، معامله گردید و به همراه «قنقش» در صدر لیست معاملات مشکوک قرار گرفت.

در بین صنایع نیز «محصولات شیمیایی» 57 برابر میانگین خود حجم خورد و «انبوه سازان» نیز خود را بالا کشیدند و شاهد رشد معاملات در این گروه هستیم. گروه «انبوه سازان» مدت‎های مدیدی است از تب و تاب افتاده و دیگر مثل سابق مورد اقبال سرمایه گذاران قرار ندارد.

طی معاملات امروز، نماد «انرژی 3» پس از یک روز وقفه به سبب رشد قیمت 60 درصدی، بازگشایی شد و بازدهی جالب توجه 18 درصدی را عاید سهامداران خود کرد. به جرات می‎توان این نماد را یکی از پرنوسان‎ترین نمادهای حال حاضر بازار سهام عنوان کرد. با نیم نگاهی به سابقه معاملات این سهم مشخص می‎شود که در اغلب موارد در حداکثر و یا حداقل قیمت مجاز داد و ستد شده و به نوعی حد وسط نداشته و با حداکثر نوسان ممکن معاملات خود را در پیش گرفته است.

از سوی دیگر، سهامداران نمادهای «وثخوز»، «فاهواز» و «آریان» با حالی نه چندان مساعد به تعطیلات رفتند. با توجه به شفاف‎سازی مدتی قبل «وثخوز» مبنی بر عدم رخداد با اهمیت، شاید بتوان به نوعی حال این روزهای این شرکت را اصلاح قیمتی ناشی از رشد بهمن ماه دانست.

گروه «فعالیت‎های کمکی به نهادهای مالی واسط» که علاوه بر نمادهای «انرژی 3»، تازه واردهای «لوتوس» و «امید» را درون خود دارد، امروز بیشترین رشد شاخص را داشت و همچنین شاخص گروه «هتل و رستوران» 3.7 درصد رشد کرد.

پیش بینی بازار شنبه

نرخ دلار در سامانه نیما امروز از 9000 تومان فراتر رفت و به نظر می‎رسد با افزایش قیمت حامل‎های انرژی، این ارقام بالاتری را نیز در روزهای آتی شاهد باشیم. با اعلام افزایش 100 درصدی نرخ گاز سوخت پتروشیمی‎ها، میانگین نرخ دلار نیمایی هر روز روند صعودی را طی کرده است. این موضوع می‎تواند خبر خوبی برای بازار باشد و امید می‎رود هفته آینده شاهد بهبود معاملات باشیم.


برچسب‌ها