انتقاد شدید ویتالیک بوترین از ترون، EOS و نئو!

انتقاد شدید ویتالیک بوترین از ترون، EOS و نئو!
خلاصه اخبار

ویتالیک بوترین یکی از بنیانگذاران اتریوم اخیرا در مورد آپدیت اتریوم و در مورد دیگر رقیبان اتریوم سخن گفت. وی در مورد ترون، نئو و EOS گفت که آنها کاملا متمرکز می باشند و ادامه داد:

به گزارش سیگنال به نقل ازمیهن بلاکچین، من متوجه شدم که درک اشتباهی وجود دارد. صادقانه بگویم برخی پروژه های بد و نامناسب وجود دارند که مدعی هستند از آنجایی که ما از عیب یابی بیزانس (BFT) استفاده می کنیم می توانیم 5 هزار تراکنش در ثانیه را انجام دهیم و گواه اثبات کار تنها می تواند ۱۵ تراکنش انجام دهد.
ویتالیک بوترین با اشاره به اینکه اجماع در بلاک چین موضوع مهمی است ادامه داد:
تصورات غلطی در این میان وجود دارد. زیرا هدف الگوریتم اجماع این نیست که باعث سریع تر شدن بلاک‌ چین شود، بلکه هدف آن حفظ امنیت بلاک‌چین است. طبق روش کار گواه اثبات کار، اگر کامپیوتر بیش از ۱۰ درصد زمان را برای استخراج و تایید بلاک زمان بگذارد نا امن می باشد. Bitcoin-NG یا پروژه های گواه اثبات سهام برای افرادی که بیش از ۱۰ درصد وقت بگذارند امن خواهد بود. اما تفاوت آنها همچنان کم است.
وی همچنین اذعان داشت علاقه ای به ساختارهای نظارتی داخل زنجیره مانند EOS ندارد که به دارندگان کوین قدرت رای دهی می دهند تا نمایندگانی را انتخاب کنند که تراکنش ها را تایید کنند. بوترین خاطر نشان کرد:
اگر چند سال پیش این موضوع وجود داشت، در مورد کمپین تزوس-EOS سختگیرانه عمل می‌کردم. این کمپین می‌گوید که باید نظارت صریحی در داخل زنجیره وجود داشته باشد. اما در حال حاضر کاملا با آن مخالفم و به نظرم چنین چیزی احمقانه است. EOS نیز ۲۱ جایگاه یا اسلات نماینده دارد و برای ورود به یکی از این جایگاه ها شما باید رای دهید یا افرادی داشته باشید که به اندازه کافی کوین داشته باشند تا برای شما رای دهند.
در مجموع ۱۷ درصد از دارندگان EOS رای داده اند و بیتفینکس نماینده ای است که بیشترین تعداد رای دهندگان را دارد. با این حال بیتفینکس تنها ۳.۵ درصد از تمام رای ها را در اختیار دارد. از این ۳.۵ درصد، ۱.۸ درصد کوین هایی هستند که بیتفینکس مالک آنهاست و ۱.۷ درصد دیگر مردم عادی هستند.
ویتالیک بوترین همچنین در خصوص نئو که ۷ نود اجماع برای اجرای شبکه دارد بیان کرد:
وقتی یک پروژه بلاکچینی ادعا می کند که ما می توانیم ۳۵۰۰ تراکنش در ثانیه انجام دهیم چرا که الگوریتم متفاوتی داریم! در واقع منظورشان این است که ما مجموعه بدرد نخور متمرکز هستیم زیرا فقط ۷ نود داریم که تمام امور را انجام‌ می‌دهند.
در آخر ویتالیک بوترین توضیح داد روش های خوب و مناسبی وجود دارد که بتوان به بلاکچین سرعت بخشید و بهترین روش برای ایجاد بلاک چینی پر سرعت، راهکارهای مقیاس پذیر لایه اول و دوم برای بیت کوین و اتریوم می باشد. وی اعتقاد دارد پروژه هایی مانند ترون و EOS که ادعای غیرمتمرکز بودن دارند شاید در زمان کوتاه بتوانند تاثیرگذار باشند، اما با هدف نهایی این صنعت در تناقض هستند و باید تغییراتی در زیرساخت خود انجام دهند.