انتقاد رئیس سازمان انرژی اتمی از خرید ارزان برق نیروگاه بوشهر

انتقاد رئیس سازمان انرژی اتمی از خرید ارزان برق نیروگاه بوشهر
خلاصه اخبار

رئیس سازمان انرژی اتمی با انتقاد از خرید ارزان برق نیروگاه بوشهر گفت: با احتساب قیمت برق صادراتی، قیمت برق نیروگاه بوشهر ۶۳۰میلیون دلار معادل ۶هزار میلیارد تومان در سال می‌شود اما برق نیروگاه اتمی را سالانه فقط ۴۰۰ میلیارد تومان می‌خرند.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در مراسم افتتاحیه جشنواره سرآمدان فناوری و صنعت اظهار داشت: طی 30 سال اخیر حدود 6 میلیارد دلار در صنعت هسته‌ای هزینه شده که هزینه ایجاد نیروگاه بوشهر نیز در این رقم لحاظ شده است.

وی افزود: به‌طور متوسط سالانه معادل 200 میلیون دلار در این بخش هزینه شده و این‌که گفته می‌شود سالانه میلیاردها دلار هزینه می‌شود حرفی بی‌اساس است.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: بودجه امسال این سازمان هم حدود 200 میلیون دلار است که باید اداره نیروگاه بوشهر نیز در آن دیده شود.

صالحی با بیان اینکه “بالغ بر 15 هزار نفر در سازمان انرژی اتمی فعالیت می‌کنند”، گفت: سالانه 7 میلیارد کیلووات‌ساعت برق توسط نیروگاه بوشهر تولید می‌شود که کیلووات‌ساعتی 60 تومان معادل نیم سنت خریداری می‌شود که در مجموع حدود 400 میلیارد تومان می‌شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که برق کشور با قیمت حدود 9 سنت صادر می‌شود و با این حساب، قیمت برق نیروگاه بوشهر 630 میلیون دلار معادل 6هزار میلیارد تومان در سال می‌شود.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه “در این شرایط که برق اتمی بوشهر 400 میلیون دلار خریداری می‌شود، درخواست ما این است که 20 درصد آن را با قیمت صادرات خریداری کنند”، گفت: هزینه تأمین سوخت، قطعات یدکی و پرسنل نیروگاه بوشهر با ارز نیمایی حدود 1200 میلیارد تومان است و به این ترتیب نمی‌دانیم سال آینده مابه‌التفاوت 800میلیارد تومانی را از کجا بیاوریم.

وی افزود: در ابتدا خارجی‌ها برای ارایه فناوری غنی‌سازی 20درصدی شروطی را گذاشته بودند که حاکمیت ما را زیر سؤال می‌برد، رهبری فرمودند “خودتان اقدام کنید” و این کار آغاز شد.

صالحی با ابراز اینکه “برآورد اولیه 25میلیارد تومانی تخصیص یافت اما این اقدام با 12 میلیارد تومان صورت گرفت”، گفت: خارجی‌ها گفتند در 2 و نیم سال این فناوری را با شرایط معین در اختیار ما قرار خواهند داد ولی ما در کمتر از 2 سال به این فناوری دست یافتیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اظهار اینکه “با وجود همه تلاش‌ها آن‌طور که شایسته نظام بود نتوانستیم عمل کنیم و در این بخش باید از امکانات مطلوب بسیج برخوردار شویم”، تصریح کرد: برای پیشرفت نیازمند عنصر سرمایه انسانی، سرمایه مادی و مدیریت هستیم و عنصر دین‌باوری نیز می‌تواند زمینه‌ساز آرمانگرایی و ایثارگری باشد که به آن دسترسی داریم.

بیشتر بخوانید