انتظار ما از اروپا بیش از این بود

انتظار ما از اروپا بیش از این بود
خلاصه اخبار

عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است که پس از حدود ۹ ماه مذاکره و گمانه‌زنی درباره اقدام اروپا برای حفظ تعاملات اقتصادی خود با ایران، انتظار فعالان اقتصادی از اروپا بیش از اینها بود.

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، فریال مستوفی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کانال مالی اروپا که اخیراً تأسیس آن به مرحله نهایی رسید پیش از هر چیز جنبه تبلیغاتی و سیاسی دارد، زیرا نشان می‌دهد که اروپا مصر است تا توافق هسته‌ای خود با ایران را حفظ کرده و در چارچوب آن قدم بردارد.
به گفته وی توافق برجام همچنان برای اروپایی‌ها اهمیت دارد اما آنچه که در عرصه عمل در حال حاضر پیش‌بینی شده نسبت به انتظارات طرف ایرانی محدودتر است.
عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان این‌که کانال مالی اروپا تنها در حوزه کمک‌های بشردوستانه کار خود را دنبال می‌کند، توضیح داد: فعلاً شرط اروپایی‌ها فعال کردن این کانال در انتقال غذا و دارو به ایران است، اما شرکتی که تأسیس شده سرمایه بسیار محدودی دارد و به نظر می‌رسد در عرصه عمل نیز توان گسترده‌ای نخواهد داشت.
مستوفی ادامه داد: از سوی دیگر موضوع پیگیری شرط‌هایی همچون لزوم پیوستن ایران به FATF نیز در رابطه با این کانال مالی موضوعیت ندارد. هرچند پیوستن ایران به این عهدنامه بین‌المللی لازم است و باید پیگیری شود، اما با توجه به این‌که این کانال نیازی به انتقال پول نداشته و در عرصه تهاتر کار می‌کند، میان این دو موضوع رابطه‌ای مستقیم دیده نمی‌شود.
وی با بیان این‌که امروز یکی از اصلی‌ترین مشکلات فعالان اقتصادی ایران بحث نقل و انتقال پول به خارج از کشور است، تصریح کرد: ما امیدواریم که لااقل در حوزه‌هایی همچون تأمین دارو که اروپا فعالیت خود را در آن آغاز کرده، دیگر با کمبود مواجه نباشیم، اما در گام بعد قطعاً نیاز ما اینگونه از سوی طرف‌های اروپایی پاسخ داده می‌شود که آنها موضوع انتقالات مالی کشور را تسهیل کنند.