انتظار بی‌توجهی چین، به تحریم نفتی ایران

انتظار بی‌توجهی چین، به تحریم نفتی ایران
خلاصه اخبار

برخی تحلیلگران انتظار دارند چین تحریم‌ها را زیرپا بگذارد و احتمالا واشنگتن تمایلی به تحریم شرکت‌های چینی به خاطر واردات نفت خام ایران ندارد زیرا آنها همزمان خریداران نفت و گاز طبیعی آمریکا هم هستند.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، تحریم‌های آمریکا علیه نفت ایران باعث کاهش عرضه نفت خام متوسط تا سنگین شده و قیمت این بشکه‌ها را بالا می‌برد و بین خریداران و فروشندگان سردرگمی ایجاد می‌کند. تحریم‌های جدید علیه صادرات نفت ایران به تحریم‌های قبلی ونزوئلا و موانع تولید نفت در آنگولا اضافه شده است. آنگولا یک تولیدکننده بزرگ دیگر درجات سنگین‌تر نفت خام است که از نفت آن محصولاتی مانند سوخت جت می‌سازند. پالایشگاه‌ها بیشتر به دنبال نفت خام شیرین و سنگین هستند که محصولات اصلی ایران و ونزوئلا هستند و تا پیش از اعمال تحریم‌ها به وفور در بازار در دسترس بود. از این نوع نفت خام برای تولید نفت سولفور پایین استفاده می‌شود. مقامات آمریکایی می‌گویند به‌رغم تحریم‌ها، عرضه جهانی نفت حداقل به خاطر افزایش تولید شیل آمریکا به اندازه کافی خواهد بود. ولی بیشتر این فراوانی تولید از سوی آمریکا، عربستان و روسیه، شامل درجات سبک‌تر نفت است. قیمت نفت خام سنگین مثل نفت خام گرین و هیدران نروژ طی چند ماه اخیر بالا رفته است. در آوریل قیمت نفت گرین ۱۰ سنت تا یک دلار بالاتر از شاخص نفت خام برنت بود.

در ماه جاری شرکت سوموی عراق ۲ میلیون بشکه نفت سنگین را به یونیپک چین با ۲ دلار در هر بشکه بیشتر از قیمت رسمی فروخت. قیمت پیشنهادی برای نفت آنگولا هم که بهترین جایگزین برای نفت خام ایران و ونزوئلا است، به بالاترین حد خود رسید. شرکت نفت دولتی سونانگل اعلام کرد یکی از محموله‌های نفت خام سنگین خود را هفته گذشته دو دلار بالاتر از نفت برنت فروخته است که نسبت به سال گذشته ۷ دلار افزایش قیمت نشان می‌دهد. معمولا این نفت یک دلار ارزان‌تر از برنت است. در حالی‌که برخی مشتریان برای خرید گران‌تر نفت آماده‌اند، بقیه دست نگه داشته‌اند. تقابل حال حاضر بین خریداران و فروشندگان تا حدی به خاطر نبود اطمینان از میزان صادرات نفت ایران است، مخصوصا برای چین که از ابتدای ماه مه نمی‌تواند نفت ایران را بخرد. برخی تحلیلگران انتظار دارند چین تحریم‌ها را زیرپا بگذارد زیرا واشنگتن احتمالا تمایلی به تحریم شرکت‌های چینی به خاطر واردات نفت خام ایران ندارد و آنها همزمان خریداران نفت و گاز طبیعی آمریکا هم هستند. یک منبع تجاری گفت اگر مشخص شود مقدار دقیق صادرات نفت ایران چقدر است، راحت‌تر می‌توان تصمیم‌گیری کرد.

منبع: donya-e-eqtesad.com