انتشار اوراق مشارکت توسط دولت، برای جمع‌آوی نقدینگی

انتشار اوراق مشارکت توسط دولت، برای جمع‌آوی نقدینگی
خلاصه اخبار

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه دولت برای جمع آوری نقدینگی جامعه اوراق مشارکت منتشر کند، گفت: زمانی که وجوه کسب شده از طریق انتشار اوراق صرف امور و هزینه های جاری دولت و حقوق پرسنل می شود در کشور تورم ایجاد می شود.

به گزارش سیگنال به نقل از شهرخبر، علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نقدینگی در بهمن ماه سال گذشته ۱۸۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است، گفت:چارچوب مسائل پولی و بانکی در سیاست های کلی برنامه ششم توسعه و ماده 10 این قانون تعریف شده که بر این اساس یکی از راه های مقابله با نقدینگی انتشار اوراق است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، افزود: هر سال در بودجه های سالانه برای انتشار اوراق تا سقف خاصی مجوز صادر می شود تا دولت بتواند با انتشار این اوراق اقدام به جمع آوری حجم نقدینگی موجود در جامعه کرده و این مبالغ را در مسیرهای مورد نیاز اقتصاد هدایت و استفاده کند.

اوراق منتشر شده صرف امور و هزینه های جاری دولت و حقوق پرسنل می شود

وی با انتقاد از تخصیص منابع اوراق جمع آوری شده به امور جاری کشور، ادامه داد: زمانی که وجوه کسب شده از طریق انتشار اوراق صرف امور و هزینه های جاری دولت و حقوق پرسنل می شود در کشور تورم ایجاد می کند، اما اگر این پول ها صرف فعالیت های عمرانی شود تورمی نداشته و یا تورم ناچیزی داشته باشد که این سیاست انقباضی ضد تورم تلقی می شود.

اگر دولت بتواند این حجم نقدینگی را با سازوکارهای علمی و تخصصی مناسب به سمت تولید سوق داده و در خدمت تولید قرار دهد قطعا سبب رونق تولید، افزایش اشتغال، رشد اقتصادی و ایجاد ثروت در جامعه می شود

منبع: shahrekhabar