امکان خودکفایی 100 درصدی در تولید خودرو طی 1 سال

امکان خودکفایی 100 درصدی در تولید خودرو طی 1 سال
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، رضا ویسه رئیس اسبق هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: شرایط تحریم صنعت خودرو، ورادات قطعات و بالا رفتن نرخ ارز موجب شد صنعت خودرو سازی در یک دست انداز بیافتند ولی با توجه به بهره مندی نیروی انسانی توانمند و ظرفیت بالای تولیدی خودرو سازان […]

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، رضا ویسه رئیس اسبق هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: شرایط تحریم صنعت خودرو، ورادات قطعات و بالا رفتن نرخ ارز موجب شد صنعت خودرو سازی در یک دست انداز بیافتند ولی با توجه به بهره مندی نیروی انسانی توانمند و ظرفیت بالای تولیدی خودرو سازان و قطعه سازان می توان گفت با کمک دولت قادر خواهیم بود نیازهای وارداتی را در داخل تولید نماییم.

وی افزود : با بسیج خودرو سازان، وزارت صنعت و دولت میتوان در کمتر از 1 سال به خود کفایی 100 در صدی در حوزه تولید خودرو دست یابیم.

مهندس رضا ویسه با اشاره به حساسیت جامعه روی قیمت های خودرو گفت: در شرایط تحریم و افزایش نرخ ارز ما شاهد افزایش تمامی کالاها و اقلام مورد نیاز مردم بودیم ولی بیشترین حساسیت ها را روی قیمت خودرو نشان دادیم.

وی ادامه داد: خودرو سازان در صورت زیان دهی اقدام به کاهش تولید خواهند کرد که این روند، افزایش قیمت را به همراه خواهد داشت و هر تصمیمی که سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده و یا ستاد تنظیم بازار در خصوص کاهش قیمت های خودرو اتخاذ نمایند منجربه افزایش قیمت و ضرر مصرف کننده خواهد بود.

وی یکی از آسیب های وارده به صنایع خودرو سازی را حاصل سیاست های ارزی دولت در سالهای گذشته دانست و افزود: صنعت خودروسازی پس از دوران جنگ روند رو به رشدی را طی نمود ولی پس از ثابت نگه داشتن دستوری نرخ ارز و افزایش تورم داخلی، خودرو سازان به اجبار راه واردات را در پیش گرفتند.

وی افزود: با توجه به وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی با افزایش فروش نفت واردات افزایش یافته و با کاهش درآمدهای نفتی نگاه به خودکفایی و تولید داخلی افزایش می یابد.