امادگی کامل برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی وجود ندارد

امادگی کامل برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی وجود ندارد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، رییس کل بانک مرکزی گفت: امادگی کامل برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی وجود ندارد، زیرا هنوز برخی بانک‌ها نتوانسته‌اند نرم‌افزارهای ارتباطی‌شان را برقرار کنند، برخی صرافی‌ها نیز امادگی ندارند. به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی صبح ‌امروز (چهارشنبه) ‌در حاشیه نشست هیات وزیران در […]

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، رییس کل بانک مرکزی گفت: امادگی کامل برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی وجود ندارد، زیرا هنوز برخی بانک‌ها نتوانسته‌اند نرم‌افزارهای ارتباطی‌شان را برقرار کنند، برخی صرافی‌ها نیز امادگی ندارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی صبح ‌امروز (چهارشنبه) ‌در حاشیه نشست هیات وزیران در جمع خبرنگاران پیرامون طرح حذف چهار صفر از پول ملی، اظهار داشت:‌ اکنون تولید هر قطعه سکه ۵۰۰ تومانی، ۸۲۰ تومان هزینه دارد، در حالی که با اجرایی شدن این طرح همه سکه‌ها جمع اوری و ذوب شده و در جای دیگر استفاده خواهند شد.

وی گفت: استهلاک اسکناس‌های تولیدی کشورمان نیز بالا است، به طوری که سالیانه ۷۰۰ میلیون برگ اسکناس امحا می شود، اما با اجرای این طرح به نصف خواهد رسید.

همتی بیان کرد: در اجرای این شیوه، مطابق انچه امروز در جامعه رایج است عمل خواهد شد، به طوری‌که شاهدیم همه مردم به چک‌پول‌های بانک مرکزی چک پول ۵۰ تومانی اطلاق می‌کنند نه چک‌پول ۵۰۰ هزار ریالی؛ بانک مرکزی نیز به مسایل و موضوعات رایج جامعه توجه دارد.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد:‌ اصلاح نظام بانکی، اصلاح مقررات، سیاست‌های پولی، اصلاح نظام‌های ارزی، صادرات، تخصیص ارز و غیره همگی به عنوان اولویت‌های بانک مرکزی است که در حال انجام است و در کنار انها طرح حذف چهار صفر از پول ملی نیز اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد:‌ این طرح نیز از کارهای ضروری است و دولت به اتفاق ارا ان را تصویب کرد و انتظار می‌رود در مجلس هم به تصویب برسد که در این صورت هرچه قانون مقررساخت، همان اجرا شود.

همتی بیان کرد:‌ هزینه امحا و چاپ اسکناس‌های فعلی، بیش از هزینه چاپ پول‌های جدید است و براورد می شود در حد ۱۰ تا ۲۰ میلیارد تومان در یک افق ۱۰ ساله به هزینه‌ها اضافه شود.

رییس کل بانک مرکزی گفت:‌ با انجام این مهم، مشکل ظاهری واحد پولی کشورمان در رابطه با ارزهای خارجی نیز اصلاح می‌شود.

وی در خصوص بازار متشکل ارزی بیان کرد:‌ مطابق گزارشی که دو روز پیش دریافت شد، امادگی کامل برای راه‌اندازی این بازار وجود ندارد، زیرا هنوز برخی بانک‌ها نتوانسته‌اند نرم‌افزارهای ارتباطی‌شان را برقرار کنند، برخی صرافی‌ها نیز فرم‌ها را پر نکرده‌اند و امادگی ندارند.

همتی تاکید کرد: تا زمانی که اطمینان حاصل نشود، این بازار راه‌اندازی نخواهد شد ‌و حداقل تا عید قربان راه‌اندازی نمی شود.

رییس کل بانک مرکزی ضمن تبریک فرا رسیدن ۱۷ مرداد روز خبرنگار، با بیان اینکه ۱۳ سال از عمر خود را در رده‌های مختلف خبری سازمان صداوسیما گذرانده، اظهار داشت: ‌نقش رسانه‌ها در خنثی‌سازی جنگ روانی دشمنان بسیار مهم است و چنانچه تاکنون توانسته‌ایم مسایل مهم کشوری را پیش ببریم با کمک رسانه‌ها میسر شد.

وی گفت:‌ پیشبرد سیاست‌های پولی، رشد اقتصادی و دستیابی به رونق اقتصادی، با اطلاع‌رسانی و تبیین مسایل از سوی رسانه‌ها امکان‌پذیر می‌شود و در این زمینه به حمایت‌ها و نقد سازنده رسانه‌ها نیاز است.

رییس کل بانک مرکزی گفت:‌ در یک سال گذشته همه رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها، سایت‌ها، روزنامه‌ها، فضای مجازی و صداوسیما کمک کردند تا از یکی از مقاطع حساس تاریخی کشور به سلامت عبور شود.

همتی در پایان با بیان اینکه دشمنان به خواسته خود نرسیده‌اند، خاطرنشان کرد:‌ فشار و سختی بر مردم وجود دارد، اما از قله فشارها گذشته‌ایم و در سرازیری به سر می‌بریم و در هفته‌ها و ماه‌های اینده وضعیت بهتر خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.