اقدام چین علیه آمریکا در سازمان تجارت جهانی

اقدام چین علیه آمریکا در سازمان تجارت جهانی
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، وزارت بازرگانی چین در بیانیه ای اعلام کرد، با توجه به افزایش رسمی تعرفه های ۱۵ درصدی ایالات متحده به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار بر کالاهای چینی در همین رابطه پکن پرونده‌ای را در سازمان تجارت جهانی برای حل اختلاف تشکیل داده است. براساس این بیانیه، تعرفه های […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، وزارت بازرگانی چین در بیانیه ای اعلام کرد، با توجه به افزایش رسمی تعرفه های ۱۵ درصدی ایالات متحده به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار بر کالاهای چینی در همین رابطه پکن پرونده‌ای را در سازمان تجارت جهانی برای حل اختلاف تشکیل داده است.
براساس این بیانیه، تعرفه های جدید واشنگتن بر خلاف مذاکراتی است که رهبران ایالات متحده و چین در اوساکا در ماه ژوئن (تیرماه) توافق کرده بودند.
وزارت تجارت چین افزود؛ چین با قاطعیت از منافع قانونی خود مطابق با اصول سازمان تجارت جهانی محافظت خواهد کرد و از مکانیسم تجارت چند جانبه و نظم تجارت بین المللی دفاع می کند.
براساس قوانین سازمان تجارت جهانی، اگر دو کشور ظرف ۶۰ روز از طریق رایزنی ها موفق به حل و فصل اختلاف نشوند، سازمان تجارت جهانی هیاتی را برای رفع  اختلاف تشکیل می دهد.
رئیس جمهوری آمریکا  هفته گذشته اعلام کرد: در پاسخ به اقدامات تلافی جویانه چین، آمریکا از اول اکتبر (هشتم مهرماه) تعرفه ۲۵ درصدی بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی را به ۳۰ درصد افزایش خواهد داد.
ترامپ در توییتر نوشت: از اول اکتبر بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین مالیات ۳۰ درصد لحاظ می شود.
رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: تعرفه کالاها و خدمات چینی با ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار که از اول سپتامبر (۱۰ شهریور) به مرحله اجرا گذاشته می شود، هم اکنون از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد افزایش یافت.
پیش از این نیز ترامپ با انتقاد از سیاست تلافی جویانه چین، از شرکت های آمریکایی خواست تا جایگزین دیگری برای ادامه تجارت به جای چین پیدا کنند.
واکنش سریع و خشمناک ترامپ در حالی است که چین پیش از آن اعلام کرده بود؛ بر ۷۵ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی آمریکا تعرفه بسته است.
کمیسیون تعرفه های تجاری دولت چین با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در پاسخ به اطلاعیه ایالات متحده آمریکا مبنی بر تحمیل عوارض اضافی بر واردات از چین، پکن تصمیم به اعمال تعرفه اضافی ۵ یا ۱۰ درصدی بر پنج هزار و ۷۸ قلم کالای وارداتی از آمریکا به ارزش حدود ۷۵ میلیارد دلار گرفته است.
این کمیسیون با اشاره به این که تعرفه ها در دو نوبت اعمال می شوند، تصریح کرد: دور نخست تعرفه ها از اول سپتامبر (۱۰ شهریور) اجرا می شود.
روابط چین و آمریکا در زمینه های تجاری و سیاسی به طور روزافزون تیره تر می شود؛ آمریکا از چین به عنوان کشوری یاد می کند که ارز ملی خود را عمداً دستکاری می کند و همزمان پکن  واشنگتن را به مداخله در امور داخلی کشورش از جمله موضوع هنگ کنگ متهم می کند.