اقدامات عراق برای افزایش ظرفیت صادرات نفت

اقدامات عراق برای افزایش ظرفیت صادرات نفت
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، ریچارد ملینسونف تحلیلگر ارشد انرژی در مرکز مشاوره انرژی اسپکتس لندن گفت اگر صادرات عراق حدود ۴ میلیون بشکه در روز باقی بماند، زیرساخت‌ها می‌توانند تا حدی جوابگو باشند؛ ولی هرگونه افزایش تولید با این زیرساخت‌ها ممکن نیست. این شرایط جلوی استراتژی اصلی عراق برای افزایش درامد […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، ریچارد ملینسونف تحلیلگر ارشد انرژی در مرکز مشاوره انرژی اسپکتس لندن گفت اگر صادرات عراق حدود ۴ میلیون بشکه در روز باقی بماند، زیرساخت‌ها می‌توانند تا حدی جوابگو باشند؛ ولی هرگونه افزایش تولید با این زیرساخت‌ها ممکن نیست. این شرایط جلوی استراتژی اصلی عراق برای افزایش درامد از طریق افزایش تولید تا ۲/ ۶ میلیون بشکه در روز را تا پایان ۲۰۲۰ و ۹ میلیون بشکه در روز را تا پایان ۲۰۲۳ می‌گیرد. به گفته این تحلیلگر «تمام تلاش‌ عراق برای صادرات غیر از نفت کردستان بر تاسیسات بصره در جنوب متمرکز شده است، یعنی انتقال نفت از طریق خلیج‌فارس که ان را در مرکز مشکلات امنیتی موجود بین امریکا و عراق قرار می‌دهد.» نفت عراق برای رسیدن به بصره از خط لوله‌های داخلی عبور می‌کند که معمولا اسیب دیده‌اند و احتیاج به تعمیر فوری دارند. بعد نفت به ایستگاه اصلی صادرات می‌رود و در انجا ذخیره و مخلوط می‌شود. وی تاکید کرد: «در اینجا دوباره سرمایه‌گذاری کافی وجود نداشته و نفت بیشتر از حد فعلی را تحمل نمی‌کند. یعنی تولید نفت باید در همان میادین نفتی باقی بماند. این وضعیت جلوی رونمایی از نفت‌گرید جدید عراق را می‌گیرد. این نفت قرار است به نفت سنگین و نفت سبک بصره اضافه شود.

 اگر عراق نتواند نفت را با امنیت کامل از طریق بندر بصره در جنوب به خاطر تنش ایران و امریکا یا از طریق شمال به خاطر تنش‌های ایجاد شده توسط اقلیم کردستان صادر کند، تنها می‌تواند مقادیر محدودی از نفت را از طریق غرب و با استفاده از کامیون‌های نفتکش به ایران بفرستد. عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق گفت دولت در فکر مسیرهای صادرات نفت از طریق قلمروی سوریه و اردن است. با توجه به شرایط امنیتی سوریه این گزینه هم تا چند سال اینده امکان‌پذیر نخواهد بود. ولی این طرح همچنان باقی است و خط لوله‌ای به طول ۸۰۰ کیلومتر از کرکوک به بانیاس در سوریه کشیده خواهد شد که ظرفیت اولیه ان ۳/ ۰ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

در حال حاضر مسیر اردن قابل اجراست. عراق علاقه‌مند به این کار است و اردن هم چراغ سبز نشان داده، ولی هنوز هیچ گزارشی از اغاز عملیات منتشر نشده است. به گفته یک مقام وزارت نفت عراق پروژه اردن در شورای وزیران به رای گذاشته شده و با ان موافقت شده است و قرار است روزانه یک میلیون بشکه نفت عراق به بندر عقبه فرستاده شود. عراق در حال حاضر در حال بررسی پیشنهادهای سرمایه‌گذاری از طرف شرکت‌های بین‌المللی است که قرار است این خط لوله را در ازای درصدی که برای هر بشکه صادر شده دریافت می‌کنند، بسازند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.