اقتصاد نیمه‌جان آرژانتین از پا می‌افتد؟

اقتصاد نیمه‌جان آرژانتین از پا می‌افتد؟
خلاصه اخبار

در حالی‌ که آرژانتین نیمی از آمریکای جنوبی را با خاموشی مواجه کرده، این اتفاق می‌تواند اقتصاد نیمه‌جان این کشور را زمین بزند؟

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، قطع ناگهانی برق در آمریکای جنوبی بخش‌های گسترده‌ای از آرژانتین، اروگوئه و پاراگوئه را برای ساعت‌‌های متمادی در خاموشی فرو برد. مقامات انرژی آرژانتین اعلام کردند که نیروگاه اصلی برق کشور ساعت هفت صبح به وقت محلی به‌طور ناگهانی از کار افتاد و تمام کشور را بدون برق گذاشت. نیمی از بخش‌های آرژانتین تا اواسط بعدازظهر برق نداشت.

مائوریسیو ماکری، رئیس‌جمهور آرژانتین دستور داده کارشناسان برق دلایل این قطعی «بی‌سابقه» را بررسی کنند. توزیع‌کنندگان انرژی در آرژانتین، پاراگوئه و اروگوئه که انرژی الکتریکی حدود ۵۵ میلیون نفر را تامین می‌کنند، گفتند که مساله قطع برق به سرعت در کلان‌شهرها و مناطق ساحلی رفع شده و آنها در حال برطرف کردن مشکل انرژی در شهرهای کوچک و مناطق روستایی هستند. این خاموشی در میانه بحران اقتصادی روزافزون آرژانتین رخ داده است. یک سوم مردم این کشور در فقر به سر می‌برند. ارزش هر پزوی آرژانتین معادل دو سنت دلار آمریکاست. برخی کارشناسان می‌گویند که مساله قطعی برق می‌تواند سبب ایجاد هرج و مرج شود. آرژانتین در حال حاضر، مالک یکی از بزرگ‌ترین ذخایر گاز و نفت شل در جهان است. با این حال اثرات احتمالی عملیات استخراج نفت بر روند قطعی برق هنوز مشخص نیست.