افزایش ۴۲ درصدی جذب سپرده‌های قرض‌الحسنه بانک سرمایه

افزایش ۴۲ درصدی جذب سپرده‌های قرض‌الحسنه بانک سرمایه
خلاصه اخبار

طبق گزارش‌های منتشر شده، بانک سرمایه با ۱۸۳ هزار و ۴۶۸ میلیارد ریال سپرده، سهمی معادل ۳.۷ درصد از کل بانک‌های خصوصی کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش سیگنال به نقل از ایبِنا، گزارش فعالیت و وضع عمومی بانک سرمایه برای سال منتهی اسفند ۹۶ منتشر شد تا گامی دیگر به سوی شفاف‌سازی برداشته شود. سرمایه یک بانک و دارایی‌های آن، مهم‌ترین عامل اثر گذار بر بهبود فعالیت‌های بنگاه‌های اقتصادی است. سرمایه یک بانک جایگاه آن را در صنعت بانکداری جهانی مشخص می‌کند و سلامت و امنیت آن را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

بانک «سرمایه» در سال ۸۴، ۳ هزار و ۵۳۵ میلیارد ریال سرمایه اولیه داشته که تمامی آن پرداخت شده و در سال ۹۳ با افزایش این رقم، سرمایه بانک به ۴ هزارمیلیارد ریال رسیده است. همچنین تا پایان سال ۹۶، سهم اشخاص حقیقی از سهامداران بانک سرمایه، ۵۰.۶ درصد بوده و سهم اشخاص حقوقی ۴۹.۴ اعلام شده است.

گفتنی است بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بانک سرمایه با ۱۸۳ هزار و ۴۶۸ میلیارد ریال سپرده، سهمی معادل ۳.۷ درصد از کل بانک‌های خصوصی کشور را به خود اختصاص داده است. حالا گزارش‌های مالی و صورت‌حساب‌های منتشر شده در جهت شفاف‌سازی منتشر شده است. در این گزارش آمده است که اهم ضوابط و مقررات وضع شده طی سال مالی مورد گزارش( ۱۲ ماه منتهی به اسفند۹۶)، که تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر فعالیت بانک داشته، بسته سیاستی و نظارتی بانک مرکزی ایران است که الزام به یکسان‌سازی نرخ سپرده‌های دریافتی و نرخ تسهیلات اعطایی و اعطای تسهیلات در بخش‌های مختلف اقتصادی با نرخ‌های مندرج در این بسته است.

بر این اساس گزارش منتشر شده، زیان خالص گزارش شده در سال مورد بحث، ۵۵۲۶۱۱۹۲ میلیون ریال است و جمع درآمدهای مشاع ۱۷۹۰۵۷۴۵ میلیون ریال برآورده شده است. این گزارش می‌گوید که کل منابع دریافتی بانک، در پایان سال ۹۶، ۱۸۹۵۱۱۶۳۲ میلیون ریال بوده با وجود کاهش تعداد سپرده‌های دیداری، سپرده‌های قرض‌الحسنه پس انداز و مشابه ۴۲ درصد افزایش پیدا کرده و از ۸۵۶ هزار و ۹۹۷ میلیون ریال به یک میلیون و ۲۲۴ هزار و ۳۴۵ میلیون ریال رسیده و این برگ برنده‌ای برای بانک سرمایه به شمار می‌رود.