افزایش هزینه خانوارهای ایرانی چقدر است؟

افزایش هزینه خانوارهای ایرانی چقدر است؟
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از اتحادیه طلا، تورم همچنان رو به افزایش است و در تیرماه به ۴۰.۴ درصد رسید، در عین حال که تورم نقطه به نقطه (نسبت به ماه مشابه در سال قبل) گرچه کاهش اندکی داشته اما ۴۸ درصد است. به عبارتی مردم در تیرماه امسال نسبت به تیرماه سال گذشته […]

به گزارش سیگنال به نقل از اتحادیه طلا، تورم همچنان رو به افزایش است و در تیرماه به ۴۰.۴ درصد رسید، در عین حال که تورم نقطه به نقطه (نسبت به ماه مشابه در سال قبل) گرچه کاهش اندکی داشته اما ۴۸ درصد است. به عبارتی مردم در تیرماه امسال نسبت به تیرماه سال گذشته ۴۸ درصد بیشتر بابت خرید کالا و خدمات خود هزینه کرده‌اند.

مروری بر تغییرات قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و برخی کالاهای مصرفی مردم نشان می‌دهد که در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها ۷۱.۹ درصد نسبت به تیرماه سال گذشته افزایش وجود دارد و یا در مورد گروه خوراکی‌ها به ۷۲ درصد افزایش هزینه می‌رسد.

جزئیات تغییرات تورمی از این حکایت دارد که گوشت قرمز ۹۴ درصد نسبت به تیرماه سال گذشته افزایش قیمت دارد و یا در گروه ماهی‌ها ۱۰۶ درصد؛ شیر، پنیر و تخم‌مرغ ۵۸ درصد رشد هزینه اعلام شده است.

در برخی کالاهای دیگر از جمله مسکن افزایش ۲۳ درصدی، مبلمان ولوازم خانگی ۸۰ درصد، حمل و نقل ۵۶ درصد و تفریح و فرهنگ تا ۷۳ درصد افزایش هزینه وجود دارد.

البته در کنار افزایش قیمت‌هایی که برای تمامی کالاها در ۱۲ ماهه منتهی به تیرماه امسال و نسبت به تیرماه سال گذشته اتفاق افتاده، برخی کالاها در مقایسه با خردادماه امسال اندکی کاهش تورم داشته‌اند.

براین اساس میوه و خشکبار حدود ۱.۱، سبزیجات ۲.۵، گروه شکر، قند و شیرینی‌ها تا ۴.۵ درصد، هزینه‌های خرید آنها نسبت به خردادماه کاهش داشته است.

برچسب‌ها