افزایش نرخ تورم در اروپا

افزایش نرخ تورم در اروپا
خلاصه اخبار

تا پایان ماه آوریل، متوسط نرخ تورم سالانه در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به ۷/ ۱ درصد افزایش یافت.

به گزارش سیگنال به نقل از «ایسنا» به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا پایان ماه آوریل با ۳/ ۰ درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل به ۷/ ۱ درصد رسید. در بین بخش‌های مختلف، بخش انرژی بیشترین نقش را در افزایش نرخ تورم کشورهای اروپایی داشته است و تورم این بخش از ۳/ ۵ درصد در ماه مارس به ۴/ ۵ درصد در ماه آوریل افزایش یافته است.

پس از بخش انرژی، بخش خدمات با تورم ۹/ ۱ درصدی در ماه آوریل در مقایسه با تورم ۱/ ۱ درصدی ماه مارس و بخش نوشیدنی و مواد غذایی با تورم ۵/ ۱ درصدی در مقایسه با تورم ۸/ ۱ درصدی ماه قبل قرار دارند. کمترین نرخ تورم در بین بخش‌های مختلف متعلق به کالاهای غیر‌مرتبط با انرژی است که نرخ تورم آنها در ماه آوریل با ۱/ ۰ درصد افزایش در مقایسه با ماه مارس به ۲/ ۰ درصد رسیده است.

افزایش نرخ تورم کشورهای اروپایی می‌تواند خبر خوبی برای سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا باشد که برای پیشبرد سیاست‌های خود، دستیابی به تورم ۲ درصدی در سطح منطقه یورو را هدف‌گذاری کرده‌اند. تورم سالانه به افزایش یا کاهش قیمت‌های یک گروه از کالا و خدمات در طول ۱۲ ماه اطلاق می‌شود. منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به‌عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۸ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به‌علاوه انگلیس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

منبع: donya-e-eqtesad.com