افزایش معاملات آپارتمان در تهران / ارزان‌ترین و گران‌ترین مناطق کدامند؟

افزایش معاملات آپارتمان در تهران / ارزان‌ترین و گران‌ترین مناطق کدامند؟
خلاصه اخبار

معاملات مسکن تهران در دی ۱۴۰۰ بر اساس اطلاعات بازار و داده‌های بانک مرکزی، رشد داشته است. اما ارزان‌ترین و گران‌ترین مناطق کدامند؟

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، داده‌های بانک مرکزی درباره معاملات مسکن در دی 1400 نشان می‌دهد که تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به 8٫9 هزار واحد مسکونی افزایش یافت.

بر همین اساس تعداد اپارتمان‌های معامله شده در تهران نسبت به آذر 1400 حدود 0٫5 درصد افزایش و نسبت به دی 99 حدود 179 درصد افزایش داشته است.

قیمت مسکن چقدر تغییر کرد؟

متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران 32٫9 میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل 1٫1 درصد افزایش را ثبت کرده است. همچنین متوسط قیمت مسکن در تهران دی 1400 نسبت به دی 99 حدود 20 درصد رشد داشته است.

حجم معاملات مسکن

بر اساس جدول منتشر شده از سمت بانک مرکزی در دی 1400 حجم معاملات خانه‌های مسکونی شش تا 10 سال ساخت حدود سه درصد افزایش داشته است. در مقابل حجم معاملات خانه‌های زیر پنج سال ساخت حدود شش درصد کاهش داشته است.

بنابراین می‌توان گفت با توجه به افزایش قیمت مسکن در بازار، تقاضا برای خانه‌های نوساز کمتر شده است و خریداران به علت کاهش قدرت خرید به سمت خانه‌های شش تا 10 سال ساخت رفته‌اند.

پیش از این منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن به تجارت‌نیوز از افزایش معاملات در ماه گذشته خبر داده و توضیح داده بود: بیش از 50 درصد معاملات در تهران تا سقف دو میلیارد تومان انجام شده است. این مساله توان خرید در بین اغلب مردم را نشان می‌دهد.

غیبی از معاملات در مناطق پنج، 10 و محلات جنوب منطقه دو تهران خبر داد و توضیح داد که این آمارها نشان دهنده آن است تقاضا در بازار وجود دارد اما قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است.

همچنین بر اساس گفته‌های این کارشناس بازار مسکن می‌توان گفت ثبات نسبی در حجم معاملات خانه‌هایی با عمر 16 تا 20 سال نسبت به دی سال گذشته به همان علت کاهش قدرت خرید متقاضیان مسکن بوده است.

افزایش 20 درصدی قیمت مسکن

در دی سال 1400، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معامالت ملکی شهر تهران 32٫9 میلیون تومان بود که نسبت به ماه آذر 1٫1 درصد و دی 1400 حدود 20 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

تعداد آپارتمان‌ها بر اساس متراژ

تعداد واحدهای مسکونی معامله شده شهر تهران در دی 1400 نشان می‌دهد که به لحاظ مساحت، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 متر مربع، سهمی معادل 58٫5 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

همچنین 62٫5 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی (32٫9) معامله شده و 48٫9 درصد از معاملات نیاز به واحدهای مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از دو میلیارد تومان اختصاص داشته است.

افزایش تعداد معاملات در دی 1400

بر اساس داده‌های بانک مرکزی، تعداد معاملات انجام شده در دی 1400 به 9٫8 هزار فقره رسید. بر این اساس تعداد معاملات مسکن در دی 1400 نسبت به دی 99 حدود 179 درصد افزایش داشته است.

همچنین میانگین قیمت مسکن در تهران به 32٫9 میلیون تومان رسید که نسبت به سال گذشته حدود 20 درصد افزایش را ثبت کرد.

متوسط قیمت مسکن

بر اساس اطلاعات جدول زیر، متوسط قیمت خرید مسکن در مناطق شهرداری تهران به دست آمده است.

ارزان‌ترین منطقه 18 و گران‌ترین منطقه منطقه یک شهرداری هستند.

محلاتی همچون یافت آباد و اسماعیل آباد در منطقه 18 قرار دارند. در منطقه یک تهران محلاتی همچون تجریش، آجودانیه، نیاوران و زعفرانیه قرار دارند که بالاترین متوسط قیمت را در بین مناطق مختلف ثبت کرده‌اند.

آخرین اخبار بازار مسکن را در صفحه مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.