افزایش قیمت طلا همزمان با افزایش دلار

افزایش قیمت طلا همزمان با افزایش دلار
خلاصه اخبار

افزایش قیمت طلای جهانی در حالی صورت می‌گیرد که همزمان دلار نیز به واسطه افزایش رشد اقتصادی در آمریکا افزایش یافته و این امر از منظر تحلیل‌گران نشان‌دهنده کاهش وابستگی طلا به دلار است

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد، افزایش قیمت جهانی طلا در حالی صورت گرفت که نفت سقوط قابل توجهی در بازارها داشت و از 74 دلار در هر بشکه به 71 دلار رسید که نشان از کاهش 3 درصدی طلای سیاه در بازارها داشت.
اما آنچه که رشد قیمت طلا را عجیب می‌سازد آمار رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه اول آمریکا است که حکایت از افزایش 3.2 درصدی GDP سه ماهه اول سال 2019 داشت. این افزایش قیمت طلا همزمان با افزایش رشد اقتصادی در آمریکا از منظر تحلیل‌گران نشانه یک نقطه عطف در رابطه بین طلا و دلار است.
افزایش رشد اقتصادی آمریکا به میزان 3.2 درصد یک رکوردشکنی محسوب می شود چرا که همیشه رشد اقتصادی سه ماهه اول سال رقم پایینی است اما اکنون رشد اقتصادی رکورد چهار سال خود (از 2015 به بعد) را شکست. رشد اقتصادی در آمریکا در سه ماهه چهارم سال قبل 2.2 درصد بود که تحت تأثیر جنگ تجاری آمریکا و چین بود.
رشد اقتصادی آمریکا با وجود تعطیلی تاریخی دولت آمریکا صورت گرفت و این می‌تواند یک امتیاز خوب برای دونالد ترامپ در آستانه انتخابات 2020 باشد و وی نیز در توئیتر به این خبر واکنش نشان داد و اعلام کرد «اقتصاد عالی کار می‌کند».

افزایش قیمت طلا همزمان با افزایش دلار


افزایش قیمت طلا همزمان با افزایش رشد اقتصادی در آمریکا از نظر تحلیل‌گرانی مانند «جورج گرو» تحلیل‌گر مؤسسه RBC به این معنی است که طلا در حال کاهش وابستگی خود به دلار است. چرا که قیمت طلا در حالی در بازارهای جهانی افزایش یافت که همزمان دلار در نتیجه آمار رشد اقتصادی آمریکا تقویت شد.
«گرو» عنوان کرد که این افزایش قیمت طلا و هم‌جهتی آن با دلار احتمالا به دلیل افزایش تقاضای طلا در کشورهای خارج از ایالات متحده است که نیاز زیادی به طلا دارند مانند ونزوئلا، اما نمی‌توانند این طلا را از طریق دلار آمریکا تهیه کنند. این اقدام باعث می‌شود در حالی که تقاضا برای طلا افزایش یابد اما دلار به بازار تزریق نشود در نتیجه عرضه دلار افزایش پیدا نکند و به همین جهت قیمت دلار همچنان صعودی است.
«جورج گرو» که تحلیل‌گر برجسته‌‌ای در بازارهای مالی است می‌گوید: «بسیار جالب است که طلا در حالی قدرتمند می شود که به موازات آن دلار نیز در حال قدرتمند شدن است». وی همچنین ادامه می‌دهد: «بعید به نظر می‌رسد قدرتمند شدن دلار به دلیل احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو باشد». «گرو» صحبت‌هایش را چنین ادامه می‌دهد: «جلسه بعدی فدرال رزرو که در ماه می برگزار می‌شود برای معامله‌گران بسیار حیاتی است و آنها بسیار مشتاق هستند که نتیجه این جلسه را بدانند».
«گرو» معتقد است که با این آمار خوب رشد اقتصادی آمریکا احتمال اینکه فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را افزایش دهد بسیار پایین است به این دلیل که اکثریت بانک‌های مرکزی در سراسر دنیا هنوز سیاست‌های پولی انبساطی را در دستور کار دارند چرا که بسیاری از این کشورها مانند آمریکا رشد اقتصادی خوبی را تجربه نمی‌کنند».

منبع: baeghtesad.com