افزایش قیمت دلار با تصمیم فدرال رزرو

افزایش قیمت دلار با تصمیم فدرال رزرو
خلاصه اخبار

فدرال رزرو آمریکا، بدون توجه به تهدیدات ترامپ و مطابق با پیش بینی‌ها، نرخ بهره را ۲۵ صدم درصد افزایش داد. به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد برتر،  با این تصمیم، دلار آمریکا در مقابل سایر ارزها تقویت شد؛ ولی سهام آمریکا سقوط کرد.  در بیانیه FOMC آمده است : اکثر اعضا انتظار ٢ […]

فدرال رزرو آمریکا، بدون توجه به تهدیدات ترامپ و مطابق با پیش بینی‌ها، نرخ بهره را ۲۵ صدم درصد افزایش داد.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد برتر،  با این تصمیم، دلار آمریکا در مقابل سایر ارزها تقویت شد؛ ولی سهام آمریکا سقوط کرد.

 در بیانیه FOMC آمده است : اکثر اعضا انتظار ٢ نوبت افزایش در نرخ بهره طى سال آینده را کاملاً صحیح و منطقى می‌دانند و افزایش سوم را به همراهى داده هاى اقتصادى آمریکا مشروط کردند!

پس از چندین هفته پر نوسان در بازارهای مالی و درخواست جدی ترامپ برای توقف روند بالا بردن نرخ بهره، اعضای بانک مرکزی آمریکا تصمیم گرفتند نرخ بهره را یک چهارم درصد بالا ببرند. به این ترتیب نرخ بهره آمریکا وارد محدوده ۲.۲۵ تا ۲.۵۰ درصد شد.

همچنین رییس فدرال‌رزرو، جرومی پاول اعلام کرد که این بانک به کاهش حجم ترازنامه مالی خود ادامه خواهد داد و هر ماه ۵۰ میلیارد دلار آن را پایین می‌آورد.

افزایش نرخ بهره، که چهارمین افزایش ظرف یک سال اخیر محسوب می‌شود، قبلاً پیش‌بینی شده بود، اما اظهارات جرومی پاول در مورد ترازنامه بانک مرکزی در کنفرانس خبری، هرچند تکرار سیاست قدیمی این بانک بود، اما باعث سقوط بازارهای مالی شد.

شاخص اس‌اندپی‌۵۰۰ در اواخر معاملات امروز ۱.۶ درصد سقوط کرد. قیمت اوراق قرضه جهش کرد و دلار که روز قبل از این اجلاس اندکی افت کرده بود، دوباره در برابر ارزهای مهم جهان تقویت شد.

فدرال‌ رزرو با کاهش ماهانه دارایی اوراق قرضه خود، فشار رو به بالایی به نرخ بهره وارد می‌کند که این دقیقا همان کاری است که ترامپ صراحتا از آنها درخواست کرد انجام ندهند.

این نگرانی‌ وجود دارد که با بالا رفتن زیاد از حد نرخ بهره، در سال آینده، با کمرنگ شدن تاثیر برنامه ۱.۵ تریلیون دلاری کاهش مالیات ترامپ و کند شدن اقتصاد جهان، اقتصاد آمریکا با مشکل مواجه شود.