افزایش سهم شهرداری‌ها از مالیات و عوارض

افزایش سهم شهرداری‌ها از مالیات و عوارض
خلاصه اخبار

سرپرست سازمان مالیات از افزایش سهم شهرداری‎ها از مالیات و عوارض ارزش‌افزوده خبر داد و گفت: در لایحه دائمی‌شدن قانون مالیات ارزش افزوده، محدودیتی در نظام بودجه شهرداری‌‌ها ایجاد نشده است.

به گزارش سیگنال به نقل از سازمان امور مالیاتی، محمد قاسم پناهی با اشاره به اخبار منتشره مبنی بر ایجاد محدودیت در میزان و نحوه توزیع سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور و کاهش درآمدهای آنان از محل منابع مالیات بر ارزش افزوده نسبت به قانون موجود، اظهار کرد: در مورد لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مالیات ارزش افزوده و در قالب مصوبه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای‌اسلامی، نه‌تنها محدودیتی در نظام بودجه شهرداری‌ها از این بابت ایجاد نشده، بلکه درآمد شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در قالب مصوبه مذکور افزایش قابل‌ملاحظه‎ای داشته است.

وی خاطرنشان کرد: در حال‌حاضر از محل منابع مالیات و عوارض کالا و خدمات عمومی، سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ۳ درصد از ۹ درصد نرخ عمومی و سهم آنان از مالیات و عوارض ارزش افزوده بنزین و سوخت هواپیما، ۱۰ درصد از ۳۰ درصد نرخ آن است که به موجب ماده ۳۸ مصوبه مزبور و پس از کسر یک واحد درصد سهم سلامت از ۹ درصد نرخ عمومی مقرر شده است و باقی‌مانده به نسبت مساوی به‌عنوان سهم درآمد عمومی و سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع شود.

سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور افزود: به این ترتیب سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از ۳ درصد نرخ عمومی به ۴ درصد و سهم از عوارض بنزین و سوخت هواپیما نیز از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد در گزارش کمیسیون اقتصادی افزایش یافته است. وی اضافه کرد: در رابطه با نحوه توزیع عوارض سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به موجب قانون فعلی، عوارض وصولی سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به حساب تمرکز وجوه اداره کل امور مالیاتی واریز می‌شود و این وجوه مستقیما بر اساس جمعیت شهرها و روستاها بین شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع می‌شود.

پناهی خاطرنشان کرد: طبق گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس، عوارض سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بعد از اینکه به حساب رابط سازمان (تمرکز وجوه اداره کل امور مالیاتی) واریز شد، به نسبت جمعیت شهرها و روستاها بین شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع می‌شود. بنابراین هیچ تغییری در نحوه توزیع نیز صورت نگرفته است.

منبع: donya-e-eqtesad.com