افزایش سرمایه بانک پارسیان از دو منبع

افزایش سرمایه بانک پارسیان از دو منبع
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،  پرویزیان در این نشست خبری گفت: طی سال‌های اخیر به‌دلیل شرایط خاص اقتصادی، مباحث مربوط به اقتصاد کشور در جامعه و در بین مسوولان از اهمیت بیشتری برخوردار شده و مراجع تصمیم‌گیر نیز به این مباحث توجه ویژه‌ای داشته‌اند. وی افزود: تلاشی که از سال گذشته برای […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،  پرویزیان در این نشست خبری گفت: طی سال‌های اخیر به‌دلیل شرایط خاص اقتصادی، مباحث مربوط به اقتصاد کشور در جامعه و در بین مسوولان از اهمیت بیشتری برخوردار شده و مراجع تصمیم‌گیر نیز به این مباحث توجه ویژه‌ای داشته‌اند. وی افزود: تلاشی که از سال گذشته برای اصلاح ساختار مالی بانک‌ها آغاز شده بی‌سابقه است و به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی هم از هر زمان دیگری ظرفیت و اقتدار بیشتری برای پیشبرد این اصلاحات دارد. دکتر پرویزیان ادغام بانک‌های نظامی در بانک سپه را یکی از این اصلاحات در بازار پول عنوان کرد که نشانه عزم جدی سیاست‌گذار پولی برای اصلاح ساختار نظام بانکی است. رئیس کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری تاکید کرد: در حال حاضر همراهی مناسبی از طرف کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی مدیران عامل بانک‌های دولتی با مجموعه دولت وجود دارد و این دو تشکل بانکی برای حفظ آرامش در بازار ارز و پول در کنار دولت هستند. پرویزیان در پاسخ به پرسش «دنیای‌اقتصاد» در مورد اتهامی که متوجه بانک‌های خصوصی درباره التهاب در بازار ارز کشور در سال گذشته است، گفت: عملکرد بانک‌های کشور اعم از دولتی و خصوصی تحت نظارت بانک مرکزی است و فعالیت‌های آنها شفاف است. به گفته وی به‌دلیل تحریم تعداد زیادی از بانک‌های دولتی طبیعتا فعالیت ارزی بانک‌های خصوصی بیشتر بوده و به همین علت دارایی‌های ارزی آنها در ترازنامه رشد بیشتری داشته است. همچنین بدیهی است که هر عملیاتی که ریسک بیشتری دارد بازده بیشتری هم به همراه خواهد داشت.

مدیر‌عامل بانک پارسیان در پاسخ به پرسش دیگری در مورد علت تمایل بانک‌های خصوصی به عقود مشارکتی گفت: نرخ سود تسهیلات در عقود مبادله‌ای ثابت است در حالی که این نرخ در عقود مشارکتی متغیر است و به همین علت برخی بانک‌ها تمایل بیشتری در استفاده از این عقود دارند هرچند در سال‌های اخیر در هردو عقد بانکی سقف نرخ سود به میزان ۱۸درصد ثابت بود. دکتر پرویزیان تاکید کرد: باید ساختار درآمدی بانک‌ها از درآمدهای تسهیلاتی به درآمدهای کارمزدی تغییر کند که به همین منظور شورای هماهنگی مدیران بانک‌های دولتی و کانون بانک‌های خصوصی، بسته‌ای پیشنهادی را به بانک مرکزی ارائه داده‌اند که در حال حاضر بخشی از این پیشنهادها پذیرفته شده و بقیه در حال بررسی است، اما موضوع مهم تغییر فرهنگ جامعه است؛ زیرا درخصوص تغییر نرخ کارمزد خدمات بانکی حساسیت‌هایی در جامعه و در بین صنوف مختلف وجود دارد. دکتر پرویزیان همچنین در مورد کاهش هزینه پول در بانک‌ها گفت: در این مورد هم پیشنهاد‌هایی را به بانک مرکزی ارائه کرده‌ایم که در برخی موارد مورد موافقت قرار گرفته است. به گفته وی در حال حاضر با تلاش‌هایی که صورت گرفته هزینه پول در بانک‌های خصوصی تا یک و نیم درصد کاهش یافته که به‌دلیل کاهش نرخ سود سپرده‌ها و حذف سود روزشمار سپرده‌ها بوده است. رئیس کانون بانک‌های خصوصی با اشاره به حمایت بانک‌ها از آسیب‌دیدگان حوادث غیر‌مترقبه به‌ویژه سیل‌زدگان گفت: شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌های خصوصی، تعهداتی را در این زمینه پذیرفته‌اند که از جمله پرداخت ۳ هزار میلیارد تومان هزینه زیرساخت‌های اصلی است. به گفته وی بانک پارسیان در سال‌جاری بیش از ۲۱۰ میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات داده است که ۱۴۰ میلیارد تومان آن از منابع داخلی بانک و بقیه از محل صندوق توسعه ملی و صندوق نوآوری است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.