افزایش جریان نفت ایران و ونزوئلا به چین در پی تحریم‌های آمریکا

افزایش جریان نفت ایران و ونزوئلا به چین در پی تحریم‌های آمریکا
خلاصه اخبار

چین خرید نفت ارزانی را که سایر خریداران به خاطر تحریم های آمریکا کنار گذاشته اند، دوبرابر کرده است .

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، چین خرید نفت ارزانی را که سایر خریداران به خاطر تحریم های آمریکا کنار گذاشته اند، دوبرابر کرده است .
بزرگترین واردکننده نفت خام دنیا واردات از ونزوئلا و ایران را در ماه گذشته نسبت به ژانویه افزایش داد، در حالی که هزینه این محموله‌ها از نوامبر 2017 به حداقل رسیده بود. هر دوی این تولیدکنندگان اوپک مشمول تحریم های جداگانه آمریکا هستند و فروش خود را به مشتریانشان در سراسر جهان کاهش داده اند .
در حالی که آمریکا به چندین خریدار معافیت داده تا نفت ایران را بخرند، مقدار مجاز خریدشان محدود است. سایر کشورها مثل ژاپن برای دوری از نقض قوانین آمریکا خرید خود را به حداقل رساندند، ولی چین روزانه 446000 بشکه نفت از نوامبر وارد کرده است .
گفته می‌شود این کشور آسیایی طبق معافیت‌ها اجازه دارد 360 هزار بشکه در روز وارد کند، البته این مقدار شامل سهم نفت شرکت های چینی سهامدار در پروژه های ایرانی نمی شود .

در مورد ونزوئلا تحریم‌های دولت ترامپ تنها به طور موثر محموله‌های نفت آمریکا را متوقف کرده و جریان نفت به سایر کشورها محدود نشده است و خریداران بزرگی مثل شرکت ریلاینس اینداستریز برای جلوگیری از عکس العمل های احتمالی از خرید خودداری کرده‌اند .
لی لی، یک تحلیلگر در مرکز تحقیقات آی سی آی اس چین در شانگهای گفت:« افزایش خرید از ونزوئلا بستگی به هزینه‌ها دارد. اگر قیمت واردات به اندازه کافی پایین باشد، شرکت بزرگ پتروچاینا هم می تواند به سادگی با فروش به پالایشگاه‌های مستقل سود ببرد» .
چین ماه گذشته 2.03 میلیون تن یا 531 هزار بشکه نفت در روز از ونزوئلا خرید که 17 درصد بیشتر از ژانویه و بالاترین مقدار از دسامبر 2017 بود. واردات از ایران 22 درصد نسبت به ماه گذشته افزایش یافت و به 1.96 میلیون تن رسید .
خریدهای چین با کمبود نفت خام سنگین شتاب گرفته است. این نفت بسیار غلیظ تر از نفت سبک است و سولفور بیشتری دارد. کمبود نفت خام سنگین با کاهش تولید اوپک و متحدانش و تحریم‌های آمریکا شدیدتر شده است.لی لی گفت با گرانتر شدن نفت سنگین، چین مسلما می‌خواهد تا حد امکان نفت ارزان را ذخیره کند، مخصوصاً از سمت کشورهای دوست . چون پالایشگاه های چین برای فرآوری نفت سنگین طراحی شده اند.
عرضه نفت ایران و ونزوئلا با قیمت های پایین برای شرکت‌های بزرگ نفت چین جذاب است .
میانگین قیمت برای عرضه نفت ونزوئلا به چین حدود 46 دلار در هر بشکه بود، در حالی که محموله های ایرانی حدود 60 دلار فروخته شدند که هردو پایین ترین حد از اواخر 2017 بودند. نفت برنت شاخص جهانی حدود 67 دلار در هر بشکه در روز دوشنبه معامله شد .
پتروچاینا، بزرگترین تولید کننده انرژی چین، نفت خام ونزوئلا را 5 دلار گران تر نسبت به وست تگزاس اینترمدیت در فوریه فروخت. این اختلاف قیمت در مارس به 7 دلار رسید.