افزایش تعداد بانک‌ها نظارت را سخت کرده است

افزایش تعداد بانک‌ها نظارت را سخت کرده است
خلاصه اخبار

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران درباره اصلاح نظام بانکی و ساماندهی بازار پول گفت: نبود نظارت کافی باعث ایجاد مشکل در نظام بانکداری کشور شده و با افزایش تعداد بانک‌ها، رسالت نهاد ناظر دشوار می‌شود

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران افزود: تشکیل بانک خصوصی از زمان انقلاب اسلامی تاکنون بلامانع بوده و همین موضوع باعث سوءاستفاده عده‌ای شده است؛ چراکه تعدادی از سازمان‌ها برای تامین مالی ارزان قیمت برای پروژه‌های خود دست به تاسیس بانک و موسسه مالی زدند. وی اضافه کرد: موسسات مالی منفعت‌جو با جمع‌آوری سرمایه‌های ارزان‌قیمت مردم دست به اجرای پروژه‌های منفعت‌طلبانه خود زدند. برخی از این نهادها مربوط به نهادهای عمومی است که برای پیگیری طرح‌های منفعت‌طلبانه خود به وجود آمده‌اند؛ درصورتی‌که به‌طور منطقی آنها نباید در فعالیت‌های اقتصادی وارد شوند. اکبری با ابراز اینکه اگر موسسات مالی تشکیل نمی‌شد اکنون شاهد رقابت شدیدی بین نرخ سود بالای بانک‌ها نبودیم، توضیح داد: در حقیقت یکی از علل افزایش نرخ سود بانکی مربوط به موسسات مالی بیهوده می‌شود که پروژه‌های آنان شکست‌خورده یا دارایی آنها صرف طرحی برگشت‌ناپذیر شده است. مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران مطرح کرد: شکست پروژه‌ها باعث کمبود نقدینگی شده و این موسسه‌ها برای جبران زیان‌های خود به جذب سپرده و رقابت با بانک‌های سالم می‌پردازند. وی افزود: این بانک‌ها برای جذب سپرده‌گذار و جبران خسارات ناشی از پروژه‌های شکست‌خورده خود ناچار به ارائه نرخ سود بالا هستند.

اکبری بیان کرد: برخی موسسه‌های مالی، اندوخته‌های مردم را در فضا و کارکرد اشتباهی که به‌طور عمده امکان و زمان برگشت آنان پیداست، صرف می‌کنند و با افزایش نرخ سپرده، واحدهای تولیدی نیز متحمل فشارهای سنگینی می‌شوند. مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تشریح کرد: واحدهای تولیدی و مولد ناچار به وام‌گیری با نرخ بهره بالا هستند؛ چراکه برای بانک‌ها هزینه نرخ تمام‌شده و بهره‌ای که بابت سود بانکی پرداخت می‌کنند گران است. ازاین‌رو برای جبران این امر ناچار به وام‌دهی با نرخ بهره زیاد هستند. وی ابراز کرد: نرخ تمام‌شده بالا پول برای بانک‌ها باعث شده تا تعدادی از آنها کسر نقدینگی پیدا کنند که این امر به‌خودی‌خود تاثیر منفی بر چرخه اقتصاد می‌گذارد. اکبری معتقد است: اقساط وام با نرخ بهره بالا باعث شده تا بخش مولد کشور توان بازپس دادن آن را نداشته باشند که این موضوع باعث بدهی‌های بانکی و به وجود آمدن معوقات شده است. مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران افزود: مشکلات کنونی باعث می‌شود تا به‌خوبی پروژه‌های اقتصادی پیش‌بینی نشود یا بازده خوبی را نداشته باشد. به‌این‌ترتیب معوقات بانکی به وجود می‌آید که درنهایت به کسری بودجه و بدهی بانک‌ها منتهی می‌شود. این دور باطل به‌طور مداوم در حال تکرار است.

منبع: donya-e-eqtesad.com