افت رشد تقاضا برای نفت هنوز ادامه دارد

افت رشد تقاضا برای نفت هنوز ادامه دارد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، اداره اطلاعات انرژی امریکا چشم انداز رشد تقاضا برای نفت خام را ۷۰ هزار بشکه در روز و اژانس بین‌المللی انرژی ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده است.در وهله نخست این امار چندان قابل ملاحظه نیست با این حال نگاه دقیق‌تر نشان می‌دهد که این امار نگرانی‌های […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، اداره اطلاعات انرژی امریکا چشم انداز رشد تقاضا برای نفت خام را ۷۰ هزار بشکه در روز و اژانس بین‌المللی انرژی ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده است.
در وهله نخست این امار چندان قابل ملاحظه نیست با این حال نگاه دقیق‌تر نشان می‌دهد که این امار نگرانی‌های رو به رشد درباره کندی رشد تقاضای جهانی برای نفت را تقویت می‌کند.
مشکل مثل همیشه مربوط به فرضیات است. جولیان لی، تحلیلگر بلومبرگ در مقاله‌ای به این موضوع اشاره کرده که چطور بازبینی‌های نزولی اکنون مدتی است که در جریان است زیرا امار تقاضای واقعی جایگزین پیش‌بینی‌های انجام شده بر مبنای مدل‌های پیش‌بینی، می‌شوند.
در اینجا تغییرات قابل توجه نیست و به میزان ۷۰ هزار بشکه در روز است. اداره اطلاعات انرژی امریکا و اژانس بین‌المللی انرژی براوردشان از رشد تقاضا در سه ماهه دوم امسال را در فاصله ژانویه تا ژوین به میزان ۹۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دادند. در ژانویه رشد تقاضا برای نفت در سه ماهه دوم حدود ۱.۶ میلیون بشکه در روز براورد شده بود و در ژوین که امار تقاضای واقعی منتشر شد، این رقم به ۷۰۰ هزار بشکه در روز بازبینی شد.
هر اژانسی که درباره عوامل عرضه و تقاضای یک کالا پیش‌بینی می‌کند ناچار است چندین فرضیه را طرح کند. این اطلاعات هرگز کامل نیستند و بازارها همچون مسایل ژیوپلیتیکی پویا هستند. در مورد نفت خام، یکی از فرضیاتی که اشتباه از اب درامد درباره جنگ تجاری امریکا و چین بود.
در بهار به نظر می‌رسید اوضاع رو به بهبود است و مقامات واشنگتن از نزدیک شدن به توافق با چین خبر می‌دادند. سپس دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا درباره این که مذاکرات طولانی شده است به توییت پرداخت و تهدید کرد دور دیگری از تحریم‌ها را اعمال خواهد کرد. این تهدیدات علاوه بر ماجرای شرکت هواوی بود که به بهبود روابط دوجانبه کمکی نکرد. پکن به نوبه خود واکنش نشان داد و در ماه میلادی جاری تنش‌ها میان دو کشور شدت گرفت. اکنون که بانک مرکزی چین اجازه داده است ارزش یوان به رکورد پایین کم سابقه ای در برابر دلار امریکا سقوط کند، صحبت از جنگ ارزی است.
گاهی یک فرضیه اشتباه باعث می شود پیش‌بینی‌ها درباره عوامل عرضه و تقاضا درست نباشد و این موضوع درباره رشد تقاضا برای نفت صدق می‌کند. جنگ تجاری امریکا و چین دلیل ذکر شده از سوی اقتصاددان‌هایی بود که در نظرسنجی موسسه اقتصادی Ifo المان اهسته شدن روند رشد اقتصاد جهانی را پیش‌بینی کردند.
کلمنز فویست، رییس موسسه Ifo اظهار کرده است که کارشناسان ضعیف شدن قابل توجه رشد تجارت جهان را پیش‌بینی می‌کنند. شرکت کنندگان در نظرسنجی مصرف خصوصی ضعیف‌تر، فعالیت سرمایه گذاری کمتر و کاهش نرخ‌های بهره کوتاه مدت و بلندمدت را انتظار دارند.
این نشان می‌دهد که بازبینی نزولی رشد تقاضا ادامه خواهد داشت و این بازبینی صعودی نمی‌شود مگر این که معجزه ای در روابط میان پکن و واشنگتن صورت بگیرد. همچنین صحبتهایی درباره کاهش بیشتر تولید اوپک مطرح شده است.
بر اساس گزارش اویل پرایس، اوپک هر بار که قیمت نفت پایین رفته است به کاهش جدید تولید و کاهش بیشتر تولید اشاره کرده است. با این حال چنین اقدامی در حال حاضر که کاهش تولید نفت تمدید شده و به دلیل تحریم‌های امریکا علیه ایران و ونزویلا بسیار بالاتر از میزان توافق شده بوده است ممکن است به معنای ان باشد که وضعیت تقاضا حتی از انچه که توسط اژانس بین‌المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی امریکا بازبینی شده، وخیم‌تر است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.