افت بازار مسکن به روایت امار

افت بازار مسکن به روایت امار
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از اتحادیه طلا، اولین آمار از قیمت مسکن در پایتخت، ادعای دفاتر املاک مبنی بر شکست قیمت‌ها در بازار مسکن را به اثبات رساند. تازه‌ترین گزارش دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن نشان می‌دهد میانگین قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران در تیرماه به ۱۳.۶ میلیون تومان رسیده که نسبت […]

به گزارش سیگنال به نقل از اتحادیه طلا، اولین آمار از قیمت مسکن در پایتخت، ادعای دفاتر املاک مبنی بر شکست قیمت‌ها در بازار مسکن را به اثبات رساند. تازه‌ترین گزارش دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن نشان می‌دهد میانگین قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران در تیرماه به ۱۳.۶ میلیون تومان رسیده که نسبت به خرداد امسال ۱.۳ درصد و نسبت به تیرماه سال قبل ۹۵ درصد افزایش یافته است.

تعداد معاملات نیز با افت ۶۴ درصدی نسبت به تیرماه سال قبل به ۴۸۹۸ فقره رسیده است. این تعداد مبایعه‌نامه ۲۰ درصد از خرداد امسال نیز کمتر بود.

رسیدن رشد ماهیانه قیمت به عدد ۱.۳ درصد در حالی صورت گرفت که تورم ماهیانه ملک در اردیبهشت و خردادماه به ترتیب ۱۲.۵ و ۵ درصد گزارش شد.

با این‌که برخی کارشناسان، روند صعودی قیمت مسکن تا پایان سال را پیش‌بینی می‌کردند، کارنامه بازار مسکن در تیرماه، عکس این تحلیل را به اثبات رساند؛ هرچند ممکن است در شهریورماه به عنوان آخرین ماه از فصل جابه‌جایی، قیمت‌ها مقدار اندکی بالا برود. اما نوسان شدید در بازار ملک، دور از ذهن است و به نظر می‌رسد رکود ۱۰ تا ۱۲ فصلی در بازار مسکن آغاز شده است.

اواسط تیرماه، رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران به ایسنا گفت که در مناطقی از تهران قیمت‌های پیشنهادی کاهش یافته است. گزارش‌های میدانی از دفاتر املاک نیز گویای آن بود که سرعت رشد قیمت در مناطق شمالی به صفر رسیده و شاهد رشد اندک در بعضی مناطق هستیم که سال گذشته از روند پرشتاب قیمت‌ها جا مانده بودند. وزیر راه و شهرسازی نیز در روزهای اخیر اعلام کرد که قیمت مسکن دچار وادادگی شده است.

در شرایط فعلی، خریداران در انتظار افت قیمت به سر می‌برند و پیش‌بینی می‌شود که در صورت ثبات قیمت ارز با کاهش اندک قیمت مسکن نیز مواجه شویم.

تا حدود یک ماه قبل فضای کلی بازار مسکن در دست فروشندگان بود اما اولین نشانه‌های قرار گرفتن خریداران در موضع برتر بروز کرده است. دفاتر املاک عنوان می‌کنند که طی دو هفته اخیر دو اتفاق در بازار مسکن رخ داده است؛ اولین موضوع تثبیت قیمت‌ها است و مساله‌ی دیگر به انتظارات کاهشی مربوط می‌شود. در این شرایط، خریداران دست بالا را دارند.

یکی از مشاوران املاک واقع در منطقه ۵ تهران با بیان این‌که بازار تقریبا از حالت گیجی خارج شده است می‌گوید: حدود یک ماه قبل برای یک آپارتمان مشتری پیدا کردم که حاضر بود آن را متری ۱۹ میلیون تومان خریداری کند اما مالک از فروش امتناع کرد. حالا همان فروشنده حاضر است متری ۱۷ میلیون تومان ملک خود را بفروشد اما مشتری پیدا نمی‌شود. درخصوص املاک کلنگی نیز این اتفاق  افتاده و قیمت‌ها شکسته شده است.

با این‌که هنوز گزارش بانک مرکزی ارایه نشده اما معمولا گزارش‌های دفتر اقتصاد مسکن که زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی است اختلاف اندکی با آمار بانک مرکزی دارد و می‌توان به آمار وزارتخانه استناد کرد.

برچسب‌ها