افتتاح هجدهمین باجه ویژه نابینایان در بانک تجارت

افتتاح هجدهمین باجه ویژه نابینایان در بانک تجارت
خلاصه اخبار

هجدهمین باجه ویژه نابینایان بانک تجارت در شعبه مرکزی شهرکرد استان چهار محال و بختیاری افتتاح شد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، بانک تجارت به‌عنوان یکی از بانک‌های بزرگ کشور با شبکه گسترده شعب و خدمات نوین الکترونیک همواره سعی داشته در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی، خدمات بانکی را برای نابینایان مناسب‌سازی کند. در همین راستا باجه ویژه خدمات‌رسانی به نابینایان مجهز به سامانه برجسته‌نگار و گویا، با همکاری شرکت دانش‌بنیان پکتوس در شعبه مرکزی بانک تجارت در شهرکرد رونمایی شد و این هجدهمین شعبه بانک در سراسر کشور است که خدمات ویژه به نابینایان ارائه می‌کند.
با راه‌اندازی این باجه، مشتریان نابینا و کم‌بینا بدون نیاز به حضور همراه می‌توانند تمام عملیات بانکی خود همچون افتتاح حساب، واریز وجه، انتقال وجه و … را به‌صورت مستقل استفاده کنند.

راه‌اندازی سامانه بانکی نابینایان در سطح شعب بانک تجارت، از آسیب‌هایی همچون کلاهبرداری و سوء‌استفاده افراد سودجو پیشگیری می‌کند و سطح امنیت و صیانت از اموال و دارایی‌های نابینایان را تا حدود زیادی ارتقا می‌دهد. در آیین رونمایی باجه نابینایان شعبه شهرکرد، قاسمی موقر مدیر شعب استان چهار‌محال‌و‌بختیاری بانک تجارت، ضمن اشاره به تعهد این بانک در قبال مسوولیت‌های اجتماعی، ابراز امیدواری کرد با تجهیز دستگاه‌های برجسته‌نگار و نمایشگرهای بریل در این باجه بانک تجارت نابینایان و افراد کم بینای استان بتوانند از خدمات بانکداری بدون نیاز به همراه استفاده کنند.

روحی، رئیس سازمان بهزیستی شهرستان شهرکرد نیز در آیین افتتاح این باجه ضمن تقدیر از پیش گامی بانک تجارت در خدمت‌رسانی به جامعه نابینایان گفت: این اقدام مهم بانک تجارت موجب فرهنگ‌سازی در سطح جامعه شده و حضور این افراد را در اجتماع تسهیل خواهد کرد. باجه‌های ویژه ارائه خدمات در شعب بانک تجارت به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تا کاربران نابینا یا کم‌بینا در کوتاه‌ترین زمان و بدون نیاز به حضور همراه از خدمات بانک استفاده کنند. این سامانه پیش از این در شهرهای کرج، یاسوج، مشهد، اصفهان، تبریز، بوشهر، تهران (دوشعبه) شیراز، قزوین، قم، سنندج، رشت، خرم‌آباد، ساری، اراک و یزد افتتاح شده است. بانک تجارت همچنین به‌منظور تسهیل استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک برای نابینایان و کم‌بینایان، اقدام به انطباق وب‌سایت اینترنتی خود با استاندارد نرم‌افزارهای خوانشی نابینایان کرده تا این قشر از هموطنان با استفاده از نرم‌افزارهای رایگان همچون NVDA که امکان دریافت آن از طریق سایت بانک نیز فراهم است، نسبت به استفاده از خدمات سایت از قبیل استفاده از خدمات اینترنت بانک، دریافت نرم‌افزارهای موبایل بانک تجارت، خدمات انتقال وجه، انواع خدمات کارت، فهرست شعب مجهز به خودپرداز گویا، دریافت شماره شبا، دریافت اطلاعات مربوط به خدمات و تسهیلات، ارتباط با مدیران و مرکز ارتباط با مشتریان اقدام کنند.

همچنین در راستای حفظ امنیت و استفاده از چارچوب‌های استاندارد استفاده از خدمات بانکداری اینترنتی، امکان صوتی (CAPCHA تصویر امنیتی) نابینایان و کم بینایان در بخش ورود به اینترنت بانک فراهم شده تا با شنیدن و تایپ از طریق صفحه کلید به امکانات موجود در سامانه، دسترسی پیدا کنند و امور بانکی خود را انجام دهند. همچنین مدیرعامل انجمن نابینایان ایران، از بانک تجارت به‌دلیل انجام فعالیت‌های انسان دوستانه به‌عنوان سازمانی مردم نهاد در احصای حقوق نابینایان پیش‌تر تقدیر کرده بود. تعداد ۱۵۰ هزار نابینا در جمعیت بیش از ۸۰ میلیونی ایران به‌عنوان یک شهروند حق تامین نیازهای شهروندی خود را دارند. خدمات بانکی نیز به‌عنوان یکی از خدمات شهروندی نیاز این هموطنان به‌شمار می‌رود.

برچسب‌ها