اعلام برنامه‌های بانک صادرات برای تسهیل مبادلات ارزی

اعلام برنامه‌های بانک صادرات برای تسهیل مبادلات ارزی
خلاصه اخبار

معاون بین‌الملل بانک صادرات ایران ساده‌ترین راهکار برای مبارزه با تحریم‌ها را توجه جدی به اقتصاد مقاومتی عنوان کرد. به گزارش روابط ‌عمومی بانک صادرات ایران، مهدی گودرزی در نشست «هم‌افزایی یک هزار مدیر عملیاتی شبکه بانک صادرات ایران»، ضمن بیان این مطلب و ارتباط مستقیم آن با بحث ارز گفت: مدیریت جهادی در همه حوزه‌ها (به‌خصوص حوزه ارز و بین‌الملل) می‌تواند موثر باشد. همچنین رونق تولید نیز به‌عنوان شعار اصلی امسال می‌تواند در بخش کاهش واردات، افزایش صادرات و عدم وابستگی به ارز، ما را یاری دهد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، وی در ادامه محور اصلی تحریم‌ها را در سه حوزه توقف تراکنش‌ها، انسداد دارایی‌ها و جلوگیری از انتقال وجه عنوان و تصریح کرد: هدف دشمن از این موضوع، تسلط بر نظام بانکی و سایر بخش‌ها است.

معاون بین‌الملل بانک صادرات با اشاره به تنوع تحریم‌هایی که از سوی کشورهای غربی و به‌خصوص آمریکا شکل می‌گیرد، تصریح کرد: ما نیز به‌واسطه ایجاد تنوع در کارگزاران خود سعی در رفع آسیب‌های ایجاد شده داریم.

گودرزی درخصوص دلایل مشکلات موجود در زمینه اعتبارات اسنادی گفت: وجود تحریم و عدم‌اطمینان بانک‌های خارجی از تامین ارز توسط بانک‌های ایرانی ازجمله این موارد است، ولی درخصوص صندوق توسعه ملی و خطوط فاینانس، امکان گشایش اعتبار را داریم. وی درخصوص عواملی که می‌توانند بر سودآوری شعب خارج از کشور موثر باشند، گفت: قطع سوئیفت، تحریم EU و تحریم OFAC ، سه اتفاقی است که می‌تواند سود را به زیان تبدیل کند.

معاون بین‌الملل بانک صادرات همچنین با بیان اینکه بنا به اعلام بانک مرکزی، صرافی سپهر یکی از صرافی‌های مجاز است که پتروشیمی‌ها می‌توانند به آن ارز بفروشند، تصریح کرد: به جرات می‌توان گفت، ظرفیت این صرافی با توجه به شرکت‌هایی که بانک در خارج از کشور دارد، در هیچ بانکی در کشور وجود ندارد و امروز خرید ارز بانک صادرات توسط صرافی آن، از دیگر بانک‌ها بیشتر است.

گودرزی در خصوص برنامه‌ها و اقدامات سال ٩٨ نیز گفت: دسترسی به سیستم تسویه ارزهای غیردلاری و استفاده از ارز محلی، تقویت روابط کارگزاری، تقویت نقش صرافی سپهر و استفاده از روش‌هایی که برای تامین ارز وجود دارد، مدیریت پرتفوی ارزی و دارایی‌های ارزی بانک، تلاش مضاعف جهت وصول مطالبات، تدوین سیاست‌های اعتباری جدید در راستای قوانین کشور میزبان و نیز سامانه سپام از جمله مسائلی است که مدنظر قرار خواهد گرفت. گودرزی با اشاره به ظرفیت بالای ارزی بانک صادرات ایران و امکان تامین اکثریت ارزها، از تمامی همکاران خود خواست تا در این حوزه ورود جدی داشته و از آن آگاهی لازم را داشته باشند.

منبع: donya-e-eqtesad.com

برچسب‌ها