اعلام آمادگی بیمه البرز برای ورود به بازار اوراق بهادار بیمه

اعلام آمادگی بیمه البرز برای ورود به بازار اوراق بهادار بیمه
خلاصه اخبار

بیمه البرز سال گذشته بالغ‌بر دو هزار میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد. خسارت‌‌های سنگینی همچون زلزله غرب کشور، کشتی سانچی و شرکت دام و طیور ایران. بیمه البرز در کوتاه‌ترین زمان ممکن این خسارات را پرداخت و هنوز هم «سطح یک توانگری مالی» را دارد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، در دنیای بیمه‌گران گفته می‌شود، درشرایطی که یک شرکت بیمه بدون مشکل نقدینگی، خسارات سنگینی را درپروسه‌ای کوتاه پرداخت می‌کند و می‌تواند سطح یک توانگری خود را حفظ کند، نشان‌دهنده توانگری مالی و توان ایفای تعهدات بالای اوست. رسول تاجدار، مدیرعامل بیمه البرز به خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» در این باره گفت: به‌خاطر خسارات سنگینی که در سال ۹۷ داشتیم به‌رغم رشد ۲۱ درصدی تولید حق بیمه در سال ۹۷ نسبت خسارت هم با رشد ۳۱ درصدی همراه بود وگرنه نسبت خسارت بیمه البرز از میانگین صنعت بیمه پایین‌تر بود. او ویژگی بارز بیمه البرز را که این شرکت را نسبت به سایرشرکت‌‌های بیمه کشور متمایز کرده، رقابت بر مبنای ارائه خدمات اعلام کرد و به صراحت گفت: بیمه البرز هیچ گاه برای جذب مشتری نرخ‌شکنی نمی‌کند.

او درباره بیمه‌گری در کشور گفت: هر چند صنعت بیمه ایران خدمات بزرگ و ارزنده‌ای ارائه می‌دهد و خسارات بزرگ حوادث طبیعی را پوشش می‌دهد، اما از تولید ناخالص ملی کشور سهم ناچیزی دارد که نیاز است با اتخاذ تصمیم و سیاست‌‌های درست و اشاعه فرهنگ بیمه در سطح جامعه سهم بیمه از GNP کشور افزایش یابد. مدیرعامل بیمه البرز با اشاره به اینکه کشور به‌خاطر بهره‌مندی از پتانسیل‌‌های بزرگ همچون جمعیت جوان و منابع طبیعی همچون نفت می‌تواند جزو ۲۰ اقتصاد برتر جهان باشد که امیدواریم با تسهیل و بهبود شرایط اقتصاد داخلی کشور وارد فاز اقتصاد جهانی شویم، ادامه داد: مشکلات اقتصادی کشور تنها به‌خاطر تحریم‌‌های بین‌المللی نیست؛ بلکه بسیاری از شرکت‌‌ها و بنگاه‌‌های تجاری با مشکلات داخلی که به ساختار آنها بازمی‌گردد رنج می برند. تاجدار یادآور شد: از آنجا که بسیاری از مشکلات صنعت بیمه الزاما تابع شرایط تحریم نیست، بنابراین برای برون‌رفت از شرایط فعلی باید به پتانسیل‌های داخلی کشور و صنعت توجه ویژه‌ای داشت از جمله این‌گونه تعهدات توجه به تغییر ساختار، استفاده از ابزارهای جدید بیمه‌ای، ارتقای توان تخصصی، اجرای حاکمیت شرکتی، تغییر نگاه صرفا اجتماعی به نگاه بازرگانی درباره عملکرد شرکت‌های بیمه و ایجاد کنترل‌های داخلی موثر و مفید است. وی درباره وضعیت کلی صنعت بیمه گفت: هم‌اکنون کل دارایی‌‌های شرکت‌‌های بیمه ۵۴ هزار میلیارد تومان است، در حالی که بدهی شرکت‌‌های بیمه به ۴۹ هزار میلیارد تومان می‌رسد. همچنین کل حقوق صاحبان سهم شرکت‌‌های بیمه فقط ۴۳ هزار میلیارد تومان است که حتی با شرکت‌‌های کوچک جهانی قابل‌مقایسه نیست. تاجدار با اشاره به تاثیر تحریم‌‌ها بر صنعت بیمه کشور‌ گفت: اوراق بهادار بیمه‌ای جایگزین مناسبی برای بیمه‌‌های اتکایی است که هم‌اکنون به‌دلیل تحریم‌‌ها نمی‌توانیم از بیمه‌‌های اتکایی خارجی استفاده کنیم، در حالی ‌‌که امروزه ۲۲۰ میلیارد دلار عرضه اوراق بهادار بیمه‌ای در جهان وجود دارد. مدیرعامل بیمه البرز در خاتمه اعلام آمادگی کرد به‌عنوان اولین شرکت بیمه‌ای وارد بازار اوراق بهادار بیمه شود.

منبع: donya-e-eqtesad.com

برچسب‌ها