اعلام آمادگی آمریکا برای جبران کمبود نفت عربستان

اعلام آمادگی آمریکا برای جبران کمبود نفت عربستان
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، وزارت انرژی آمریکا، این اقدام را برای جبران اختلال در بازار نفت اعلام کرده است.“دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا نیز شنبه شب در گفت‌ وگوی تلفنی با “محمد بن سلمان” ولیعهد سعودی، به وی وعده داد که واشنگتن آماده دفاع از امنیت ریاض است.کاخ سفید نیز روز شنبه […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، وزارت انرژی آمریکا، این اقدام را برای جبران اختلال در بازار نفت اعلام کرده است.
“دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا نیز شنبه شب در گفت‌ وگوی تلفنی با “محمد بن سلمان” ولیعهد سعودی، به وی وعده داد که واشنگتن آماده دفاع از امنیت ریاض است.
کاخ سفید نیز روز شنبه اعلام کرد؛ واشنگتن خود را متعهد می‌داند به دنبال حمله به تاسیسات نفتی عربستان، نفت مورد نیاز بازار را تامین کند.
در بیانیه‌ای که “جاد دیر” سخنگوی کاخ سفید قرائت کرد، ذکر شده است: آمریکا قویاً حمله روز شنبه به زیرساختهای مهم انرژی (عربستان) را محکوم می‌کند. اقدامات خشونت‌آمیز علیه مناطق غیرنظامی و زیرساخت های اساسی اقتصاد جهان، فقط تعارض‌ و بی اعتمادی‌ را عمیق‌تر می‌کند.
پیش از این نیز “جان ابی زید” سفیر آمریکا در ریاض با خشم، حملات به دو پالایشگاه شرکت نفت آرامکو را غیر قابل قبول خواند.
“عبدالعزیز بن سلمان” وزیر انرژی عربستان نیز با تایید کاهش ۵۰ درصدی تولید نفت در شرکت آرامکو  پس از حمله پهپادی انصارالله یمن، البته مدعی شد؛ این کاهش تولید به صورت موقتی خواهد بود.
پیشتر  برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند؛ حملات پهپادی انصارالله به تاسیسات نفتی سعودی، تولید پنج میلیون بشکه نفت را مختل می کند و حتی ممکن است بهادی نفت را افزایش دهد.
وزیر انرژی عربستان افزود: شرکت آرامکو،  کاهش تولید نفت خود به مشتریانش را از طریق  مخازن ذخیره شده، جبران خواهد کرد.
بن سلمان ادامه داد: آرامکو در حال ارزیابی اثرات این حمله بوده و در ۴۸ ساعت آینده اطلاعات بیشتری در این باره  اعلام می‌شود.
وزیر انرژی عربستان با ادعای این که این حمله تاثیری بر تامین برق و بازارهای داخلی سوخت در عربستان نداشته است، افزود: شرکت همچنان در حال ارزیابی اثرات این انفجارهاست.
بن سلمان اضافه کرد: این انفجارها همچنین موجب شد؛ تولید حدود ۲ میلیارد فوت مکعب گاز همراه با نفت نیز متوقف شود که این مساله تولید گاز اتان و مایعات گاز طبیعی را حدود ۵۰ درصد کاهش داده است.
منابع خبری عربستان بامداد روز شنبه (۲۳ شهریور) از وقوع آتش سوزی بزرگ در دو پالایشگاه شرکت نفت آرامکو در”بقیق” و “هجره خریص” در شرق این کشور خبر دادند.
پس از آن “یحیی سریع” سخنگوی نیروهای مسلح یمن با انتشار بیانیه ای، عربستان را تهدید کرد: در صورتی که سعودی ها به تجاوز و محاصره خاک یمن ادامه دهند، اهداف و دامنه عملیات‌ بعدی ما روز به روز گسترده تر و دردناک تر خواهد بود؛ تا جایی که ریاض چاره ای جز توقف تجاوزهای خود نداشته باشد.
پالایشگاه استان”بقیق” در ۶۰ کیلومتری جنوب غرب شهر “الظهران” در منطقه “الشرقیه واقع در شرق عربستان قرار دارد و بزرگ ترین پالایشگاه نفتی جهان است که روزانه ظرفیت فرآوری هفت میلیون بشکه نفت را دارد. این تاسیسات، نفت‌خام ترش را به نفت‌خام شیرین تبدیل و سپس آن را به خلیج‌فارس و دریای سرخ منتقل می‌کند.
این پالایشگاه همچنین ۷۰ درصد از کل نفت تولیدی شرکت آرامکو را فرآوری می کند که ۶ درصد از کل نفت مصرفی جهان در روز است.
بر اساس برآوردها، ذخیره میدان نفتی “بقیق” ۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون بشکه نفت تخمین زده می شود.
شهر “هجره خریص” در فاصله ۱۶۰ کیلومتری از شهر “الهفوف” و  ۱۵۰ کیلومتری “ریاض”، پایتخت عربستان واقع است و به لحاظ اداری، در استان “الاحسا” قرار دارد که پالایشگاه آن روزانه ظرفیت پالایش ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت سبک را دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.