اعزام نیروهای کار ایرانی به خارج از کشور

اعزام نیروهای کار ایرانی به خارج از کشور
خلاصه اخبار

معاون وزیر کار از مذاکره با چند کشور اروپایی برای اعزام نیروی کار ایرانی به خارج و ایجاد دفاتر حفظ امنیت شغلی نیروهای کار شاغل در بعضی کشورها خبر داد. به گزارش «ایسنا» عیسی منصوری اظهار کرد: درخصوص اعزام نیروی کار به خارج مذاکراتی با وزارت امور خارجه داشتیم و قرار است اعزام نیروی کار ایرانی به برخی کشورها نظیر آلمان صورت گیرد.

به گزارش سیگنال به نقل ازدنیای اقتصاد، معاون وزیر اقتصاد: با توجه به آنکه بسیاری از کشورهای آسیایی نظیر چین از نیروی کار ایرانی استقبال کرده‌اند امیدواریم با گسترش این فرآیند بتوانیم افراد بیشتری را اعزام کنیم. معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار اولویت اعزام را با نیروهای فنی و رشته‌های گروه پزشکی دانست و از متقاضیان اعزام به خارج خواست تا به سامانه وزارت کار مراجعه کنند. به گفته منصوری، آشنایی به زبان خارجه یکی از نیازهای ضروری افرادی است که به خارج اعزام می‌شوند و در این راستا وزارت کار کلاس‌های آموزش زبان خارجی را به‌طور فشرده برای متقاضیان برگزار می‌کند.

اعزام نیروهای کار ایرانی به خارج از کشور

وی که در حاشیه افتتاح دومین نمایشگاه بین‌المللی کار سخن می‌گفت، از ایجاد دفاتر حفظ امنیت شغلی نیروهای کار ایرانی در برخی کشورها خبر داد و گفت: در کشورهایی مثل ترکیه و کانادا که پیش‌بینی می‌کنیم بیش از ۱۵۰۰ نیروی کار ایرانی مشغول به کار باشند، دفتر حفظ امنیت شغلی راه‌اندازی شده و وزارت امور خارجه نیز در این زمینه تعامل خوبی با ما دارد. معاون وزیر کار در ادامه با اشاره به وجود ایرادات در سیستم کاریابی کشور، خاطرنشان کرد: در گفت‌وگوهایی که با برخی مقامات اتحادیه اروپا داشتیم تنها یکی از ایالت‌های آلمان، متقاضی ۳۵ هزار نیروی کار بود ولی سیستم کاریابی ما توان اعزام این تعداد نیرو را ندارد.

منصوری با بیان اینکه برخی از استانداردهای آموزش فنی و حرفه‌ای کشورمان با نیازهای کارفرمایان اروپایی همخوانی ندارد، گفت: باید بررسی کنیم کدام کشورها به چه نیروی کاری با چه تخصص‌هایی نیاز دارد و اطلاعات این کشورها را در اختیار فعالان بازار کار و کاریابی‌ها قرار بدهیم تا بر اساس آن برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام بدهند. وی با اشاره به برگزاری موفق دومین نمایشگاه بین‌المللی کار، ابراز امیدواری کرد با ارتقای کمی و کیفی دومین نمایشگاه بین‌المللی کار فضای مناسبی برای توسعه بازار اشتغال فراهم شود و پیوند میان کارجو، کارفرما و کاریابی‌ها به نحو شایسته برقرار شود.

منبع : donya-e-eqtesad.com