اظهارات ضدونقیض امریکا درباره هشدار ایران پیش از سرنگونی پهپاد این کشور

اظهارات ضدونقیض امریکا درباره هشدار ایران پیش از سرنگونی پهپاد این کشور
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، تارنمای «میلیتاری» سه شنبه شب گزارش داد «بیل اوربان» سخنگوی گروه تروریستی سنتکام (فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا) اعتراف کرد که مقام های این گروه پس از تحلیل ها به این نتیجه رسیدند که در طول 12 ساعت پیش و پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی «پایگاه های دفاعی ایران» […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا،

تارنمای «میلیتاری» سه شنبه شب گزارش داد «بیل اوربان» سخنگوی گروه تروریستی سنتکام (فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا) اعتراف کرد که مقام های این گروه پس از تحلیل ها به این نتیجه رسیدند که در طول 12 ساعت پیش و پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی «پایگاه های دفاعی ایران» در 6 موقعیت روی کانال رادیویی حفاظت بین المللی به پرنده ها و هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده هشدار داده یا از آن ها پرس وجو کرده اند.

این مقام ارتش آمریکا در عین حال برای توجیه ادعای عدم دریافت پیام هشدار ایران و در تناقض با اظهارات پیشین خود گفت: هیچ یک [از پیام ها] توسط [پهپاد] آر.کیو-4 که در حریم هوایی بین المللی در مجاورت تنگه هرمز سرنگون شده بود، ضبط یا گزارش نشده بود. همچنین هیچ یک توسط هواپیمای دیگری در زمان سرنگونی دریافت، گزارش یا ضبط نشده بود.

وی همچنین ادعا کرد که سنتکام از هیچ تلاشی از سوی ایران برای هشدار به نیروها و مقرهای آمریکا پیش از اقدام به سرنگونی آر.کیو-4 مطلع نیست.

سخنگوی گروه تروریستی سنتکام در حالی این ادعا را مطرح کرد که در همین بیانیه اعتراف می کند که ایران 6 بار در کانال رادیویی بین المللی اقدام به هشدار به هواپیماهای آمریکایی کرده است.

همچنین، ادعای آمریکایی درباره سرنگون شدن پهپادشان در آب های بین المللی در حالی است که پدافند هوایی یکپارچه کشورمان پس از سرنگون کردن این هواپیمای متجاوز، لاشه آن را که در آب های سرزمینی کشورمان سقوط کرده بود، یافته و به نمایش گذاشت.

سردار «امیرعلی حاجی‌زاده» در حاشیه نمایش لاشه و قطعات هواپیمای جاسوسی آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: ۲ بار و هر بار دو نوبت به هواپیمای جاسوسی (پهپاد) آمریکایی اخطار دادیم که توجه نکرد و به فضای سرزمین ایران وارد شد و پس از عدم توجه به اخطارها، آنرا سرنگون کردیم.

حاجی زاده توضیح داد: در نخستین ساعات روز پنجشنبه 30 خرداد یک فروند هواپیمای جاسوسی – تروریستی آمریکا با نقض فضای سرزمینی ایران اسلامی و بدون توجه به هشدارهای قرارگاه پدافندهوایی و زیر پا گذاشتن قوانین هوانوردی وارد آسمان ایران شده بود که توسط هوافضای سپاه منهدم شد.
وی با بیان اینکه قطعات به نمایش درآمده قطعاتی هستند که پس از سرنگونی این پهپاد بر روی آب‌های سرزمینی ایران شناور بودند، گفت: این هواپیما بدون سرنشین از نوع ام کیو ۴ سی (MQ۴C) است که از پایگاه آمریکا از امارات و نزدیکی ابوظبی به پرواز در آمده و به سمت آب‌های سرزمینی ایران پرواز کرد.
فرمانده هوافضای سپاه توضیح داد: این پهپاد با خاموش کردن سامانه‌های راداری و معرف با پنهان کاری از تنگه هرمز عبور کرد و به سمت چابهار ادامه مسیر داد و سپس دوباره به سمت آب‌های سرزمینی ایران حرکت کرد که در این بین قرارگاه پدافندهوایی خاتم الانبیا در ساعت‌های ۲ و پنج دقیقه بامداد و ۳ و ۵۵ دقیقه به آن اخطار داد و این اخطارها به پایگاه زمینی منتقل شد اما آنها به این اخطارها پاسخ ندادند که در نهایت در ساعت چهار و پنج دقیقه بامداد، توسط سپاه منهدم شد.