اصلاح فرآیند تعیین نرخ سود بانکی/ رابطه نرخ سود سپرده و تسهیلات به‌عکس می‌شود

اصلاح فرآیند تعیین نرخ سود بانکی/ رابطه نرخ سود سپرده و تسهیلات به‌عکس می‌شود
خلاصه اخبار

رئیس مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران گفت: الآن ما نرخ سود سپرده را تعیین می‌کنیم بعد می‌رسیم به نرخ سود تسهیلاتی که به تسهیلات گیرنده پرداخت می‌شود و این باید به‌عکس شود و اصلاح این فرایند آرام آرام در حال انجام است.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، فرشاد حیدری در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این که بانکداری اسلامی کاملاً قابلیت عملیاتی و اجرایی دارد افزود: ممکن است در همه هزاران شعبه بانک‌ها در سراسر کشور و در گوشه‌ای، قراردادی متفاوت و دارای اشکالاتی باشد که برگزاری همایش‌های بانکداری اسلامی برای رفع همین مشکلات و بهبود فرایندهاست.

رئیس مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران وابسته به بانک مرکزی با اشاره به قواعد سپرده‌پذیری قرض و وکالت بانک‌ها در رابطه با مشتریان اادامه داد: الآن ما نرخ سود سپرده را تعیین می‌کنیم بعد می‌رسیم به نرخ سود تسهیلاتی که به تسهیلات گیرنده و سرمایه گذار باید پرداخت شود و این باید به‌عکس شود یعنی ما سود واقعی تسهیلات و بازدهی واقعی آن را به دست آوریم و بعد از کسر حق الوکاله و… بانک‌ها، همان را بین سپرده گذاران تقسیم کنیم.

حیدری با ابراز این که اصلاح این فرایند آرام آرام در حال انجام است گفت: رویکرد همایش بانکداری، بهبود فرایند و عملیات بانکداری بدون رباست و باید به این سمت برویم و محاسبه بازدهی واقعی اقتصاد در پرداخت سود حد مطلوب ماست که باید با تعریف و اصلاح ساختار‌ها به این حد مطلوب برسیم.

کامران ندری کارشناس پولی و بانکی نیز گفت: من بعید می‌دانم این حد مطلوبی که آقای حیدری گفتند به این آسانی‌ها اتفاق بیفتد، برای این که تلقی ما و تصوری که از بانکداری و بانکداری اسلامی داریم و در قالب بانکداری بدون ربا آن را تعریف و مشخص کرده‌ایم، درست و عملیاتی نیست.

این کارشناس با تصریح به این که آنچه مانع تحقق بانکداری اسلامی می‌شود به همین تفسیر و تصور نادرست برمی‌گردد اضافه کرد: این که می‌گویند ما باید بر اساس بازدهی واقعی تسهیلات به سپرده‌گذاران سود پرداخت کنیم درست نیست چگونه می‌خواهند سود واقعی را مشخص کنند و اصلاً در بانکداری متعارف نحوه محاسبه سود این گونه نیست، بلکه بر اساس روابط بین‌بانکی و میزان ذخایر بانک‌ها نزد بانک‌های مرکزی در آخر هر روز و بر اساس کسری ذخایر مشخص می‌شود.

ندری با انتقاد از این که چرا بانک‌ها باید اصل سپرده سپرده گذاران را تضمین کنند گفت: همین موضوع موجب شده است بانک‌ها به اضافه برداشت از بانک مرکزی روی بیاورند و خروجی این موضوع می‌شود تورم و وقتی تورم بالاست نمی‌توان انتظار تسهیلات با سود پایین داشت.

وی با اشاره به تفاوت معنای قرض در فقه و در بانکداری متعارف و مدرن گفت: تعریفی که ما از بانکداری اسلامی کرده‌ایم بر اساس تصور و ذهنیت ما فقط روی کاغذ قابلیت عملیاتی و اجرا دارد و واقعیت بانکداری درست و مدرن این گونه نیست، و درست به همین علت است که الآن با این مشکلات روبه‌رو هستیم.

این کارشناس بانکی و پولی همچنین با ابراز این که “حتی ربا را هم در قانون بانکداری بدون ربا تعریف نکرده‌ایم” تأکید کرد: البته مشکلات امروز ما فقط از ناحیه بانک‌ها نیست و فقط به بانک‌ها مربوط نمی‌شود، اما به‌لحاظ تئوری و نظری هم با چالش روبه‌رو هستیم و من بعید می‌دانم بانکداری اسلامی چنان که تصور کرده‌ایم و در ذهن داریم تحقق پیدا کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.