استخراج با کارت گرافیک یا دستگاه های ایسیک (ASIC)؛ کدامیک بهتر است؟!

استخراج با کارت گرافیک یا دستگاه های ایسیک (ASIC)؛ کدامیک بهتر است؟!
خلاصه اخبار

دستگاه های ایسیک (ASIC) کارا هستند اما تنها برای استخراج کوین مجزایی می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. این باعث می شود که شما وابسته به ان کوین خاص باشید و اینده سرمایه گذاری شما تماما بستگی به اینده ان کوین خاص خواهد داشت. اما از طرف دیگر کارت گرافیک ها ماشین حساب هایی عالی […]

دستگاه های ایسیک (ASIC) کارا هستند اما تنها برای استخراج کوین مجزایی می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. این باعث می شود که شما وابسته به ان کوین خاص باشید و اینده سرمایه گذاری شما تماما بستگی به اینده ان کوین خاص خواهد داشت. اما از طرف دیگر کارت گرافیک ها ماشین حساب هایی عالی برای هر چیزی هستند و با کلیک بر روی یک دکمه می توانید به استخراج کوین متفاوتی بپردازید. با استفاده از کارت گرافیک شما می توانید انتخاب کنید که چه وقتی استخراج کنید و به استخراج چه چیزی بپردازید. این مزیتی برای کارت گرافیک ها به نسبت دستگاه های اسیک می باشد و می تواند سوداوری را به طور عظیمی افزایش دهد. همزمان با تغییر بازار ارز های دیجیتال، کارت گرافیک انعطاف پذیری را فراهم می اورد و فرد می تواند به استخراج کوین های مختلف بپردازد.

دستگاه اسیک (ASIC) یا Application-Specific Integrated Circuit

به عنوان مثال به بررسی نقاط قوت و ضعف دستگاه های اسیک برای استخراج بیت کوین و لایت کوین می پردازیم:

نقاط قوت

۱- مصرف برق پایین: دستگاه ایسیک به طور برجسته ای در مقایسه با کارت گرافیک و سی پی یو برق کمتری مصرف می کند. این کارایی دستگاه ایسیک قابل مقایسه با چیز های دیگر نیست.

۲- میزان هش خیلی بالا برای یک کوین خاص: یک دستگاه اسیک لایت کوین به طور عظیمی بهتر از هر چیزی برای استخراج لایت کوین کار می کند.

۳- اندازه فیزیکی: دستگاه های اسیک معمولا برای عملکرد مشابه بسیار کوچکتر و سبک تر می باشند.

۴- حاشیه سود بالاتر: این دستگاه ها کارایی و قدرت بیشتری دارند و در نتیجه سوداوری انها بیشتر نیز می باشد.

نقاط ضعف

۱- نقطه ورود خیلی بالا از لحاظ هزینه: هزینه خرید این دستگاه ها و ورود به این کار خیلی بالا می باشد.

۲- مخصوص برنامه ای خاص می باشند: یک دستگاه ایسیک لایت کوین تنها می تواند به استخراج لایت کوین بپردازد و کاملا برای هر چیز دیگری بدون استفاده است.

۳- بهای فروش دوباره پایین: دستگاه های اسیک بر عکس کارت گرافیک ها بعد از استفاده ارزش خیلی کمی برای فروش دارند.

۴- طول عمر کوتاه: دستگاه های ایسیک بیت کوین در حال حاضر در نهمین نسخه خود می باشند. هشت نسخه قبلی برای حالا معایب شدیدی دارند.

۵- می توانند یک شبه منسوخ شوند: تغییری در الگوریتم هش می تواند دستگاه های اسیک را بی استفاده کند.

۶- این دستگاه ها توسط تعداد محدودی سازنده کنترل می شوند: اکثرا هزینه خیلی بالا برای طراحی و ساخت یک دسته اسیک مورد نیاز است. در نتیجه طراحان ان کوین اغلب اسیک ها را در تلاش برای تثبیت استخراج ان کوین برای دراز مدت طراحی می کنند و علاقه را به ان کوین خاص حفظ می کنند.

۷- این دستگاه ها قابل ارتقا نیستند: وقتی دستگاه های اسیک جدید بیرون می ایند، دستگاه های قدیمی منسوخ می شوند. روشی برای ارتقای یک دستگاه اسیک وجود ندارد.

کارت گرافیک یا GPU یا Graphics Processing Unit

به عنوان مثال در اینجا نقاط قوت و ضعف استخراج با کارت گرافیک برای استخراج کوین های اتریوم، مونرو و زی کش مورد بحث قرار می گیرد:

نقاط قوت

۱- قدرت محاسباتی با مقصود عمومی: کارت گرافیک از استخراج گرفته تا هوش مصنوعی در محاسبات پیچیده بسیار خوب عمل می کند و مهم نیست که چه نوعی باشد. با کارت گرافیک می توان هر نوع کوینی را استخراج کرد و اگر استخراج به صرفه نباشد می توان ان را تبدیل به ماشین هوش مصنوعی و یا هر چیز دیگری کرد.

۲- تامین راحت: اگرچه تنها AMD و NVIDIA کارت گرافیک ها را طراحی می کنند اما بسیاری از شرکت ها مانند ASUS، EVGA و Gigabyte به ساخت و فروش دوباره کارت های گرافیک می پردازند. این باعث ایجاد رقابت می شود و مانع از ان می شود که یک موجودیت خاص بازار را کنترل کند.

۳- سخت افزار استاندارد: به صورت مادربورد و قالب استاندارد می توان ان را ایجاد کرد. می توان سیستمی ارزان را پدید اورد که معتبر، قابل استفاده مجدد و دارای پشتیبانی اسان باشد.

۴- قیمت فروش مجدد بالا می باشد: همیشه می توان کارت های گرافیک را به نسبت قیمت اولیه بسیار خوب فروخت و این در حالی است که این کار برای دستگاه های اسیک امکان پذیر نیست.

۵- دارای قابلیت ارتقا هستند: ارتقای Bios همیشه موجود است که این امر می تواند منجر به بهبودی های برجسته در عملکرد شود. در بدترین سناریو ها، می توان هر کارت گرافیک را به طور انفرادی جایگزین کرد.

نقاط ضعف

۱- مصرف برق بالاتری به نسبت دستگاه های اسیک دارند.

۲- به اندازه دستگاه های اسیک قدرتمند نیستند.

۳- نیازمند تجهیزات بزرگی می باشد: یک دستگاه اسیک جیبی گاها می تواند معادل یک سرور 4U باشد.

۴- کارت گرافیک ها قادر به استخراج کوین های خاصی نیستند: نمی توان کوین هایی مانند بیت کوین و لایت کوین و یا هر کوینی را که اسیک ان موجود می باشد، با سوداوری استخراج کرد.

کدام یک برای من بهتر است؟

استخراج با کارت گرافیک مزیت هایی برای شبکه دارد که در اینجا بحث نشد و به همین دلیل است که کوین هایی مانند مونرو احتمالا به سمت اسیک نخواهند رفت. بلاک چین های جدید مانند اتریوم می توانند انواع مختلفی از محاسبات را بر روی بلاک چین اجرا کنند. به همین دلیل است که احتمالا هیچ وقت شاهد دستگاه های اسیک برای اتریوم نخواهیم بود. همیشه تعداد قابل ملاحظه ای از کوین ها وجود خواهند داشت که در برابر اسیک مقاومت می کنند. احتمال اینکه یکی از این کوین ها سوداور باشد بسیار بیشتر از انتخاب یک کوین خاص و امید بستن به موفقیت ان می باشد.

در موقعیت هایی دستگاه های اسیک سودمند می باشند. اگر شما بودجه تجهیزاتی زیادی داشته باشید و به برق ارزان دسترسی داشته باشید و مشکلی با چسبیدن به یک کوین برای دراز مدت نداشته باشید، دستگاه های اسیک می توانند بهترین انتخاب برای شما باشند. اما اگر انعطاف پذیری و ازادی از یک کوین خاص را می خواهید، کارت های گرافیک برای شما مناسب می باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.