از واکسن روسی کرونا در سازمان ملل رونمایی شد

از واکسن روسی کرونا در سازمان ملل رونمایی شد

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاینبه نقل از ایرنا، روز چهارشنبه در این نشست وبیناری برای رونمایی واکسن “اسپوتنیک وی”، مراحل آزمایش این واکسن کرونا، حجم تولید، قیمت و نیز همکاری روسیه با کشورهای دیگر برای ساخت آن بررسی شد.

میخاییل موراشکو وزیر بهداشت روسیه خاطر نشان کرد که در آزمایش پس از ثبت واکسن اسپوتنیک وی، بیش از 40 کشور از جمله هند، بلاروس، روسیه، امارات و ونزوئلا شرکت کردند و امکان آزمایش این واکسن در چند کشور دیگر از جمله برزیل نیز در دست بررسی است.

وی خاطر نشان کرد که واکسن اسپوتنیک وی دارای درجه مصونیت بسیار بالایی است و پادتن مؤثر تولید می‌کند.

وزیر بهداشت روسیه با بیان اینکه آزمایش بالینی اسپوتنیک وی ادامه دارد، اظهار کرد: تاکنون بیش از 100 هزار نفر در روسیه از گروه ریسک با این واکسن، واکسیناسیونشده‌اند.

به گفته موراشکو، واکسن اسپوتینک وی در سراسر روسیه توزیع شده و واکسیناسیون گسترده آن در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

کریل دمیتریف رئیس صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه (دست اندرکار تامین مالی طرح واکسن اسپوتنیک وی) نیز در نشست رونمایی این واکسن گفت که این صندوق درخواست‌هایی به سازمان‌های تنظیم کننده امور واکسن‌ها در بیش از 40 کشور برای تایید فرستاده است که اهمیت فراوان دارد.

به گفته وی، تا ماه مارس سال 2021 (اسفند ماه سال 99) هر ماه حداقل 40 میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی ساخته خواهد شد.

وی ادامه داد: زمانی که تولیدکنندگان واکسن اسپوتنیک وی، نیازهای روسیه در بازار داخلی این کشور را تامین کنند صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه امکان صادرات واکسن به کشورهای دیگر را بررسی خواهد کرد.

به گفته مقام روس، بهای هر دوز واکسن اسپوتنیک وی برای کشورهای مختلف کمتر از 10 دلار خواهد بود.

بیش از 50 کشور جهان از روسیه در مجموع برای خرید یک میلیارد و 200 میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی درخواست کرده‌اند.

روسیه نخستین کشوری است که واکسن کرونا را در مقیاس عمومی بر روی انسان‌ها آزمایش کرده است و در زمان حاضر مراحل پایانی آزمایش این واکسن بر 40 هزار فرد داوطلب جریان دارد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه بتازگی به سران کشورهای حاضر در نشست «جی-20» گفت که روسیه آماده است تا واکسن ضد کرونای اسپوتنیک وی را به کشورهایی که به آن نیاز دارند عرضه کند.

پوتین افزود که روسیه در حال آماده ساختن واکسن سوم ضد کروناست.​