از تاریخچه لوگوی بیت کوین و ماجرای این B نارنجی چه می دانید؟

از تاریخچه لوگوی بیت کوین و ماجرای این B نارنجی چه می دانید؟
خلاصه اخبار

ایا یک لوگو می تواند نمادی از روح یک پروژه، یک صنعت و یا به طور کلی یک نهضت باشد؟ شاید معانی زیادی به همراه یک طرح باشد که لوگوی بیت کوین چنین است و معانی زیادی با ان همراه است. این لوگو متعلق به هیچ سازمانی نیست و یک تیم طراحی گرافیک داخلی در […]

ایا یک لوگو می تواند نمادی از روح یک پروژه، یک صنعت و یا به طور کلی یک نهضت باشد؟ شاید معانی زیادی به همراه یک طرح باشد که لوگوی بیت کوین چنین است و معانی زیادی با ان همراه است. این لوگو متعلق به هیچ سازمانی نیست و یک تیم طراحی گرافیک داخلی در استارت اپ برجسته Silicon Valley ندارد؛ لوگوی بیت کوین به صورت الگویی برای بسیاری از طرفداران پروژه های ناشناس درامده است و این پروژه ها با الهام از ان به کار خود ادامه می دهند. و علاوه بر ان، این لوگو بر روی پیراهن ها، لپ تاپ ها و سکه های فیزیکی نقش می شود و به این پروژه دیجیتال نمود مادی می دهند که برای انتشار و همه گیر شدن ان حیاتی می باشد.

 

شاید مهمتر این باشد که لوگوی غیر رسمی بیت کوین رویارویی خود را با بقیه جهان تنظیم کرده است. با ایجاد نمادی که مشابه ارز های دیگر است، بیت کوین در واقع خودش را به تازه وارد ها به عنوان پول معرفی کرد. و با توسعه این نماد به عنوان لوگویی که بتواند همراه با نماد های Visa و مسترکارت در ویترین مغازه ها قرار بگیرد، بیت کوین به طور همزمان خودش را به عنوان یک روش پرداخت تثبیت نمود.

اما لوگوی حال حاضر بیت کوین با نماد اولیه ان فاصله دارد. داستان لوگوی بیت کوین مانند خود ارز های دیجیتال مربوط به تکامل، بهبودی، همکاری جامعه و گاها مباحثات و مجادله ها می باشد.

ژانویه یا مارس ۲۰۰۹ 

اولین ظهور لوگوی بیت کوین توسط خالق مستعار بیت کوین ساتوشی ناکاموتو ارایه داده شد که به زودی بعد از راه اندازی نرم افزار به صورت BC بر روی یک سکه طلایی نمایان شد.

در مورد این لوگوی اولیه اطلاعات کمی در دست است زیرا ایجاد ان به قبل از فوروم محبوب Bitcoin Talk برمی گردد. البته جالب توجه است که در تقلید از ظهور یک سکه طلا، این نماد اشاره به ارزش خارجی پول بر اساس یک پشتوانه دارد. این سیستم پولی که در ان ارزش پول از ارزش مبادلاتی کالایی گرفته شده است که پول بر اساس ان ساخته شده مانند طلا و نقره، ایده الی است که بسیاری از مشتاقان بیت کوین ان را تایید می کنند.

در داخل Bitcoin Talk، تشخیص اینکه ایا کاربران این نماد اولیه را درک کرده اند یا نه کاری دشوار است. بعضی از کاربران جایگزین هایی مانند نماد پول تایلند و علامت & را به جای BC پیشنهاد می دهند، در حالی که دیگران ترکیبی از نماد های پولی تایلند و کاستاریکا را پیشنهاد می دهند. تعدادی از کاربران پیشنهاد اضافه کردن یک T به این نماد و تبدیل ان به BTC را می دهند که امروزه به عنوان نماد این ارز دیجیتال باقی مانده است. البته تعدادی دیگر از کاربران هم ادعا می کردند که اصلا نیاز به پذیرش یک نماد رسمی نیست. یکی از کاربران Bitcoin Talk بنام Timo Y چنین نوشت:

ماهیت بیت کوین این است که نیاز به مقام متمرکز و یا یک سیاست رسمی مانند دیگر ارز ها ندارد. ما باید اجازه دهیم که ان به طور طبیعی تکامل پیدا کند، درست مانند کلمه ای در یک زبان طبیعی.

 

۲۴ فوریه ۲۰۱۰ 

ساتوشی کماکان به ازمایش لوگو ادامه می داد. او گرافیک اولیه خود را یک سال بعد به روز رسانی کرد و BC جای خود را به لوگوی جهانی امروز داد که یک B با دو خط عمود بر ان است.

این لوگو بسیار مورد استقبال کاربران Bitcoin Talk قرار گرفت. البته بعضی اعتراض کردند که این نماد جدید بسیار شبیه نماد پول تایلند است و ابراز نگرانی کردند که این مسیله ممکن است باعث سردرگمی شود. عده ای نیز از این طراحی به خاطر فقدان اراستگی حرفه ای انتقاد کردند. یکی از کاربران در این باره نوشت:

ایا دلیلی وجود دارد که ما نتوانیم چیز دیگری را بپذیریم قبل از اینکه بیت کوین خیلی بزرگ شود و به پذیرش عام برسد و ایا برای تغییر بدون اسیب رساندن به برند دیر شده است؟ حماقت به نظر می رسد که ما به چیزی که خوب است اکتفا کنیم در حالی که می توانیم یک چیز عالی داشته باشیم.

 

۱ نوامبر سال ۲۰۱۰ 

به این ترتیب شناخته شده ترین لوگوی بیت کوین به همراه خالق ان پدید امدند. این فرد با اولین پست خود در Bitcoin Talk که هنوز کاربری ناشناخته و دارای لقب bitboy بود، برای همیشه میراث بصری بیت کوین را تغییر داد. اما کسی این را از پیام ساده و خودمانی او متوجه نمی شود:

سلام بچه ها. فقط امده ام تا سلام کنم و گرافیکی را که طراحی کرده ام با شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم که ان را مفید بدانید.

 

و این نماد مفید واقع شد. نارنجی، مسطح و نا متعارف، این نماد حال به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و به امروز رسیده است.

Bitboy مفهوم اولیه ساتوشی را به لوگویی خواندنی تر و مقیاس پذیر تر تبدیل کرد که این برند چیزی بیش از یک سکه طلای ساده بود. و این به نظر می رسد که عمدی و با برنامه ریزی بوده باشد.کامنت های bitboy در Bitcoin Talk نشان می دهد که این طراحی ها با در نظر گرفتن بازاریابی ایجاد شده اند. اگرچه به طور متناقضی bitboy از شرکت هایی الهام گرفت که بیت کوین امید سرنگونی انها را دارد.

وقتی کاربر دیگری در Bitcoin Talk کامنت داد که این طراحی ها شبیه ارم مسترکارت است، bitboy پاسخ داد که:

این تنها یک الهام است. نکته جالب ماجرا این است که من خیلی از Visa و مسترکارت متنفرم اما در واقعیت این ها چیز هایی هستند که مرسوم شده اند و اعتماد مصرف کننده را جلب کرده اند.

 

شباهت لوگو با مسترکارت تنها محرکی برای تعریف بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت نبود بلکه این مقایسه از ان به بعد یک فشار اضافی را بر بیت کوین و توسعه دهندگان ان وارد کرد و این پروژه را وادار به رقابت برای بهبود محدودیت های مقیاس پذیری خود کرد. جاذبه طراحی های bitboy در زمینه کالا انگاشتن بیت کوین بی تاثیر نبود. تنها یک جستجو در گوگل نشان می دهد که کالای بیت کوینی در حال تبدیل به یک صنعت در حال رشد است و جستجوی عبارت bitcoin merchandise بیش از ۱۱ میلیون نتیجه داشته است و همچنین جستجوی عبارت bitcoin tshirt حدود ۳۴ میلیون نتیجه داشته است.

اپریل ۲۰۱۴ 

هنوز هم همگان لوگوی واقعی بیت کوین را قبول نکرده اند و افرادی مانند انهایی که در پشت وبسایت bitcoinsymbol.org هستند برای سال ها تلاش می کنند تا این لوگو را تغییر دهند. در واقع انها نمی خواستند که بیت کوین وابسته به لوگو باشد. این وبسایت که توسط استودیوی طرح گرافیک ECOGEX طراحی شده بود، اعتراض می کند که: “این یک فایل تصویری بی نظیر است درست مانند انچه که یک شرکت برای فروش یا ترویج یک محصول مورد استفاده قرار می دهد. ارز ها با نماد هایی مانند $ ارایه داده می شوند و هدف از این کار این است که هر جا و توسط هر کسی مورد استفاده قرار بگیرند.” در نتیجه این گروه طرفدار پذیرش نماد Ƀ بود که حرفی بود که در الفبا های متعددی مانند لاتین و چندین زبان دیگر در ویتنام وجود داشت.

این گروه بنا به دلایل خود ادعا می کند که:

به عنوان یک پول دیجیتال همتا به همتا که به طور گسترده ای توزیع شده است، بیت کوین نیازمند یک هویت گرافیکی متن باز است که توسط یک نرم افزار متن باز و توسط جامعه ارز دیجیتال و برای این جامعه طراحی شده است.

 

۳۱ اکتبر ۲۰۱۶

البته این مباحثات در فضای بیت کوین باید وجود داشته باشد. این بحث خاص در خلال پاییز ۲۰۱۶ شروع به گسترش کرد، در ان هنگام فیل ویلسون که ملقب به Scronty است، ادعا کرد که او یکی از سه نفری بوده که با همدیگر خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده اند. در حالی که ویلسون فاقد دلایل بلاک چینی مانند کلید خصوصی برای انتقال وجوه قدیمی مرتبط به ساتوشی برای اثبات این ادعا بود، دستور العمل های مفصلی را در مورد نحوه ایجاد لوگوی دومین سکه طلا ساتوشی و لوگو های bitboy را منتشر کرد.

این رهنمود ها بخشی از یک گزارش طولانی در مورد تاریخ اولیه بیت کوین بود که بعدا توسط ویلسون در یک وبسایت اختصاصی منتشر شد. ماهیت استادانه این ماجرا عده ای را در جهان کریپتو متحیر کرد و به فکر انداخت که ایا او واقعا در تیم ایجاد کننده نرم افزار بیت کوین بوده است یا نه؟

ویلسون همچنین ادعا کرد که Martti Malmi که دومین عضو این تیم بوده و بنام Sirius شناخته شده است در اجرای لوگوی سکه طلای دوم کمک کرده است. اما Malmi این ادعا را رد کرد و این باعث شد که بسیاری فکر کنند که ادعا های ویلسون چیزی جز تخیلاتی وسیع در مورد افسانه ریشه بیت کوین نیست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها