از اقا عذرخواهی کردم / اسامی ۱۵۰ ارزخوار ارسال شده است

از اقا عذرخواهی کردم / اسامی ۱۵۰ ارزخوار ارسال شده است
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، عبدالناصر همتی با حضور در برنامه دست‌خط که از شبکه پنجم تلویزیون پخش شد، به نظرات موافق و مخالف حضور و مدیریتش در بانک مرکزی اظهار کرد: رسانه‌ها شرایط کشور را درک می‌کنند؛ اینکه خوب کار کردم یا نه نیز قضاوت مردم است. من از روز اول […]

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، عبدالناصر همتی با حضور در برنامه دست‌خط که از شبکه پنجم تلویزیون پخش شد، به نظرات موافق و مخالف حضور و مدیریتش در بانک مرکزی اظهار کرد: رسانه‌ها شرایط کشور را درک می‌کنند؛ اینکه خوب کار کردم یا نه نیز قضاوت مردم است. من از روز اول تمام داشته‌های علمی را گذاشتم تا کار خوب پیش برود.

وی با تاکید براینکه مقام معظم رهبری و رییس جمهور از عملکرد ما رضایت دارند اما این کافی نیست و مشکلات ادامه دارد و کارهای مهم دیگری مانده که باید انجام دهیم، گفت: اینطور نیست که برای مدیریت بازار فقط ارز وارد بازار کنم، تدبیری به کار نمی گیرم که مشکل داشته باشد.

از اقا عذرخواهی کردم / ۶ ماه خواب نداشتم؛ ۲ نصف شب بیدار می شدم و می گفتم باید چه کار کنم؟

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به موضوع سفیر شدنش در چین گفت: خداحافظی هم کردم و ۱۰ روز در چین بودم؛ برای سمیناری امدم؛ خانواده ام هنوز به چین نیامده بودند. رییس جمهور من را صدا کردند که برای ارز چه کار کنم. گفتم اگر می‌خواهید بگویید من به بانک مرکزی بروم، باشه قبول! بعد ازاینکه قرار شد به بانک مرکزی بروم، از اقا عذرخواهی کردم قبل از رفتن به چین وقت شما را گرفتم ولی نتوانسته ام رهنمودهای شما را اجرا کنم. ایشان فرمودند اشکال ندارد و همین جا (در بانک مرکزی) موفق کار کنید.

همتی در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند دوست داشتید وارد بانک مرکزی شوید؟ گفت: این چه دوست داشتنی است؟ ۶ ماه اول سال من اصلا شب‌ها خوابم نمی‌برد؛ ساعت ۲ نصف شب بلند می شدم و می گفتم چه کار باید بکنم؟ دوست داشتم کاری برای کشورم انجام دهم و مردم احساس رضایت کنند.

رییس کل بانک مرکزی درباره اینکه چرا در اینستاگرام پست می گذارید؟ گفت: خبرهایی از بازار می شنوم که می خواهند جوسازی کنند با این یادداشت ها جلوی این جوسازی ها را می گیرم.

حذف صفر هزینه ندارد / ماجرای نامه به رییس جمهور چه بود؟

وی درباره چرایی لزوم اجرای سیاست حذف ۴ صفر از پول ملی در شرایط فعلی اقتصاد تصریح کرد: الان کسی اصلا ریال نمی‌گوید؛ چرا واحدی که هیچ کس اسمش را اعلام نمی‌کند را اصرار داریم واحد پولمان باشد. این طرح اصلا هزینه چند هزار میلیاردی ندارد.

همتی ادامه داد: سوالاتی را می‌بینم که برخی مواقع دوستان مطرح می‌کنند اعم از اینکه هیچ تاثیری بر رشد اقتصادی ندارد، هیچ تاثیری بر تورم ندارد، هیچ تاثیری در ساختار بانکی ندارد و غیره. ما اینها را می‌دانیم. مگر گفتیم تاثیر دارد؟ ما می‌گوییم باید به عرف جامعه احترام گذاشت. شما الان به عنوان فرد وقتی خرید می‌کنید چک پول‌های بانک مرکزی که بالاترین پول است، وقتی می‌دهید می‌گویید یک چک پانصد هزار ریالی به شما می‌دهم؟ یا فروشنده می‌گوید پانصد هزار ریال می‌شود؟ می‌گویید ۵۰ تومان می‌شود. چک پول ۵۰ هزار تومانی را همه به همین نام می‌شناسند. این عرف شده است.

به گفته رییس کل بانک مرکزی، مسکوکات در کشور ما از بین رفته است. قیمت ساخت یک سکه ۵۰۰ تومنی که بزرگترین سکه ما است قیمت ساختش ۸۸۰ تومان است. در حالی که در دنیا سرانه سکه بالای ۱۰۰ تا ۱۲۰ تا برای مردم است. باید اینها را احیا کنیم. بالاخره وظیفه بانک مرکزی فقط این نیست که نگاه کند. هر جایی می‌روید بخواهند ببینند این رقم چقدر است دست روی یک صفر می‌گذارند که ببینند چقدر تومان می‌شود. اصلاً کسی ریال نمی‌گوید. چرا اصرار داریم کسی که هیچ کدام از مردم از ان اسم نمی‌برند، ما بخواهیم به عنوان واحد پول ملی در نظر بگیریم.

وی افزود: مثلاً در جایی نوشته بودند چندین هزار میلیارد تومان هزینه این کار است؛ اصلاً چنین چیزی نیست. برای امحای اسکناس سالی چندین میلیارد تومان هزینه می‌کنیم. اسکناس‌های فراوان ۱۰۰ تومانی و هزار تومانی که خیلی هم برد در جامعه ندارد؛ اینها را منهدم می‌کنیم. ما هم گفتیم اینها که به تدریج از صحنه خارج می‌شوند اینها را اندک اندک جایگزین کنیم. همین الان داریم پول جدید چاپ می‌کنیم، به جای جدیدها، ان را چاپ می‌کنیم.

همتی درباره نامه اخیر خود به رییس جمهور در تخلفات ارزی شرکت های دارویی و … اینطور توضیح داد که ما تخلف را بیان نکردیم. سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان را از چند ماه پیش راه‌اندازی کرده‌ایم. این سامانه نشان می‌دهد اگر کسی ارزی گرفته است به موقع به این تعهد را عمل کرده یا خیر و ۶ ماه هم فرصت دارند این تعهد را ایفا کنند. برخی از شرکت‌ها هستند، ممکن است کالایشان را اورده باشند ولی رفع تعهد ارزی نکرده‌اند. رفع تعهد ارزی به این مفهوم است که باید از گمرک تسویه بگیرند، از بانکی که از ان گشایش انجام داده‌اند تسویه بگیرند و در سامانه وارد شود و تیک بخورد.

ارسال اسامی ۱۵۰ ارز خوار به دستگاه قضا / ۴ میلیارد دلار هنوز برنگشته است

وی ادامه داد: در نامه به رییس جمهور نوشتم علی رغم که دولت قانون تعیین کرده این شرکت ها در سامانه رفع تعهد ارزی نکرده اند؛ باید بررسی شود که چرا این شرکت ها این کار را انجام نداده اند. نمی خواهیم محدودیت ایجاد کنیم، از این به بعد فعال خواهیم شد و از همه حساب کشی خواهیم کرد؛ زورمان نرسید به رییس جمهور می گوییم و از نهادهای نظارتی هم کمک می گیریم.

رییس کل بانک مرکزی از ارسال اسامی ۱۴۰-۱۵۰ فرد دریافت کننده ارز که ارز خود را برنگردانده اند خبر داد و گفت: اینها باید حساب‌کشی شود، معنی ندارد که بگویند کارت یکبار مصرف بازرگانی استفاده کرده اند. رقمی حدود ۴ میلیارد دلار است. اینها باید بیاورند. دلایلی می‌اورند که اینها کارت یک بار مصرف استفاده کرده‌اند. اینها باید برچیده شود. کارت یکبار مصرف چه معنی دارد؟! در صادرات ریالی خیلی ها خانه در کانادا و … خریدند. صادراتی که ارز به کشور وارد نکند فایده ای برای کشور ندارد.

صادرات ریالی معنی ندارد / خرید خانه‌های میلیاردی در کانادا با روش صادرات ریالی

همتی با بیان اینکه اصلا صادرات ریالی را قبول ندارم و دیگر اجازه این نوع صادرات را نمی دهم، گفت: یک روشی در کشور راه افتاده بود واردات بدون انتقال ارز، هیچکس هم نمی توانست از اینها سوال کند که ارز را از کجا اورده اید؟ من اینها را هم قبول نداشتم؛ باید منشا مشخص شود و باید دید کالایی که وارد می شود، اصلا در داخل کشور نیاز داریم یا خیر. بدون انتقال ارز یعنی ازکف میدان ارز جمع کنند و منجر به افزایش تقاضای ارز می‌شود.

وی از لغو مجوز صرافی‌ها در هر دو هفته یکبار خبر داد و تصریح کرد: سامانه‌ای تشکیل دادیم که همه خرید و فروش‌ها را اگر ثبت کنند، مشخص می‌شود؛ اگر ثبت نکنند تخلف است و با انها برخورد می کنیم.

رییس شورای پول و اعتبار درباره مصوبه مجلس برای بخشش جرایم دیرکرد و دریافت سود از تسهیلات گفت: بانک مرکزی و دولت موافق این مصوبه مجلس بود. مصلحت این است که کمک شود تا این افراد تسهیلات را تسویه کنند. شورای نگهبان می‌گوید بار مالی بر بانک‌ها دارد ولی ما موافقیم این اجرا شود و باید پشتوانه برای بانک‌ها ایجاد شود.

بانک‌ها بنگاه‌داری را دوست دارند / از عملکرد بانک‌ها در واگذاری بنگاه‌ها راضی نیستم

این مقام مسیول در بانک مرکزی از پیگیری این بانک برای واگذاری بنگاه‌های اقتصادی بانک‌ها خبر داد و تصریح کرد: من هنوز راضی نیستم باوجود اینکه بانک‌ها اقداماتی هم کرده اند؛ اما علت اینجاست که بانک‌ها بنگاه داری را دوست دارند، اعمال نفوذهایی در شرکت‌ها می‌کنند و … راهکارهایی را با وزیر اقتصاد در نظر گرفته‌ایم تا امسال کارهای مهمی انجام شود. بانک‌های ناتراز را جمع و جور می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ادغام بانک‌ها عملیاتی شده و الان تحت مدیریت بانک سپه هستند، افزود: مشکلاتی که الان در سیستم بانکی رخ داده یک شبه ایجاد نشده که یک شبه حل شود.

با سیف رفاقت دارم / مشکل شخصی با نوبخت ندارم

همتی درباره رفاقت با سیف گفت: الان هم دارم. ممکن است اختلاف نظرهایی قبلاً با هم داشتیم ولی در نهایت نظر بانک مرکزی را می پذیرفتیم.

او درباره رابطه خود با رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: نوع کارمان طوری است که باید باهم اختلاف کارشناسی داشته باشیم؛ اختلاف کارشناسی است و اصلا شخصی نیست. به سازمان برنامه می گوییم به سیاست های مالی شما کاری نداریم و شما هم به سیاست های پولی کاری نداشته باشید.

رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به اینکه چه شد اقای طیب نیا برنگشت ؟ گفت: تصمیمی بود که خودشان گرفتند؛ به من گفتند اگر به بانک مرکزی بروی من هم میایم ولی با رییس جمهور به جمع بندی نرسیده اند.

فرمانده اقتصادی در دولت کیست؟

وی در پاسخ به سوالی که فرمانده اقتصادی الان در دولت کیست؟ گفت: اقای رییس جمهور؛ از وقتی من در بانک مرکزی هستم، ایشان نظرات را به خوبی می‌پذیرند. یک مقدار بستگی به خودمان دارد که نظرات مان تا چه حد منطقی و کارشناسی باشد.

او درباره اینکه بانک مرکزی چقدر مستقل است و چقدر دولت دست در جیب بانک می‌کند؟ تصریح کرد: بانک مرکزی نباید تحت دستورات غیرکارشناسی قرار گیرد؛ این از نظر من معنای استقلال است؛ در یک جاهایی تند وایسادم و یک جاهایی که قانون می‌گفت عمل کردم.

وی همچنین تصریح کرد: برخی گمان می‌کنند مستقل بودن یعنی من به عنوان رییس بانک مرکزی بنشینم و هر چه دولت و رییس جمهور و مجلس بگویند، قبول نکنم و بگویم من مستقل هستم و شما کاره‌ای نیستید. مفهوم این نیست. در دنیا هم چنین مفهومی ندارد. مستقل را این گونه تعریف می‌کنم که تحت دستورات غیرکارشناسی نباید بانک مرکزی باشد. بانک مرکزی باید بر مبنای نظرت کارشناسی باشد و دفاع کند. اگر مواردی وجود دارد به موجب قانون باشد.

وی ادامه داد: اگر فرض کنید چیزهایی هم به بانک مرکزی تکلیف می‌کنیم همه بر مبنای قانون است. بر روی اینها ایستاده‌ایم. من نمی‌توانم اینها را به مردم بگویم. در یک جاهایی تند برخورد کرده‌ایم، در یک جاهایی اجرا نکردیم، در یک جاهایی که ضروری بود اجرا کردیم. بنابراین این قول را به مردم می‌دهم تا زمانی که بانک مرکزی هستم تلاش می‌کنم از گزندهایی که ممکن است ماهیت کارشناسی بانک مرکزی را اسیب بزند، محافظت کنم

همتی تورم نقطه به نقطه را کاهنده اعلام کرد و افزود: نرخ رشد تورم کاهنده شده است، البته تورم هنوز است ولی دیگر ماهی ۵ درصد تورم را نداریم.

وی ادامه داد: تورم دو تا است. یک تورم نقطه به نقطه است؛ یک تورم ۱۲ ماهه است. ۱۲ ماهه الان تا تیرماه با ۱۲ ماهه تیر ماه ۹۷ مقایسه می‌شود که بالای ۴۰ درصد است. ۴۰ و خرده‌ای درصد است ولی نقطه به نقطه که در واقع ۵۷-۵۶ درصد است کاهنده می‌شود.

رییس کل بانک مرکزی از عقب نشینی امارات از تصمیم های قبلی خود خبر داد و گفت: این نشانه خوبی است؛ در جنگ اقتصادی امریکایی ها نه تنها قبل از ما به کشورهای مختلف رفته اند بلکه بعد از ما هم می روند. انها فشار حداکثری گذاشته اند ما هم مقاومت حداکثری می کنیم.

چطور توانستید اختیارات ویژه از سران قوا بگیرید؟

همتی درباره نحوه دریافت اختیارات ویژه از سران قوا برای مدیریت بازار ارز اظهار کرد: زمانی که ارز بالای ۱۹ هزار تومان شد، دیدیم که با این شرایط نمی‌توان بازار را مدیریت کرد و نیاز به اختیارات ویژه بود؛ روز جمعه بود که دوستان بانک مرکزی را خواستم تا بندهای مورد نیازمان را استخراج کنیم؛ شنبه ان را به سران قوا دادم و گفتند چرا قبلاً ندادید و برخی گفتند امروز کار داریم و بگذارید برای بعد، گفتم نه هیچ کدام کار مهمتری از این نداریم و حتی برخی گفتند ما ۱۰ به بعد جلسه داریم و … گفتم نه تا این تصویب نشود هیچ‌کس هیچ جا نمی رود. همان شد که تصویب شد و ما سریع کارمان را در بازار ارز به صورت جدی اغاز کردیم.

وی با بیان اینکه منابع صندوق توسعه ملی باید در روز مبادا استفاده شود و امروز همان روز مباداست، گفت: فروش نفت هیچ وقت به صفر نرسید و الان هم به تدریج درحال افزایش است.

رییس کل بانک مرکزی درباره دیدار اخیرش با مقام معظم رهبری گفت: اخرین دیدارم با حضرت اقا یک ماه قبل بود؛ هر وقت می‌روم انقدر مطالب مثبتی می‌فرمایند که انرژی می‌گیریم. کار اگر درست باشد ایشان هم حتما ابراز رضایت می کنند ولی ما باید بیشتر تلاش کنیم.

کاراته کارم / فعلاً ورزش را متوقف کردم / فامیل هاشمی نیستم

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با سوالاتی درباره زندگی شخصی خود پاسخ داد و گفت: از بعد از حضور در بانک مرکزی تفریحات خانوادگی ام صفر شده است؛ در رشته کاراته فعالیت حرفه ای دارم که از وقتی وارد بانک مرکزی شده ام وقفه ای در ورزش افتاد که تلاش می کنم دوباره شروع کنم.

همتی در پاسخ به این سوال که خواهر زاده اقای هاشمی هستید؟ گفت: هیچ نسبتی ندارم؛ هنوز هم خیلی‌ها فکر می‌کنند نسبت فامیلی دارم البته ارادات ویژه به ایت الله هاشمی دارم ولی هیچ نسبتی به خانواده ایشان ندارم.

رییس کل بانک مرکزی درباره اینکه اخرین گفتگو شما با اقای هاشمی چه زمانی بود؟ تصریح کرد: یک ساعتی خدمت ایشان بودم و درباره نقدینگی توضیح دادم و خیلی خوب بود؛ ترازنامه بانک مرکزی را مفصل توضیح دادم که ریشه اصلی افزایش نقدینگی چیست و … بعد از ان دیگر فرصت نشد خدمت ایشان برسم.

یک زمانی به ایشان (ایت الله هاشمی رفسنجانی)گفتم که شرایط کشور این است و شما که به اقا نزدیک هستید به ایشان بگویید؛ ایشان گفت من هر تصمیمی قرار است در کشور بگیرم از مسیر اقا جلو می روم؛ انجا بود که برایم ثابت شد که ایشان ارتباط خیلی نزدیکی را اقا دارند.

وی با بیان اینکه در سال ۸۴ به اقای هاشمی رای دادم و حتما ایشان بهتر بود، تصریح کرد: فتنه ۸۸ خیلی به اقتصاد کشور لطمه زد و هنوز هم داریم هزینه ان ایام را می دهیم. وقتی می بینند در داخل اختلاف است حتماً تحریم را بیشتر می کنند.

همتی در پاسخ به این سوال که بعد از برکناری از بیمه مرکزی اقای احمدی نژاد را ندیدید؟ گفت: اقای احمدی‌نژاد را دو بار دیدم. یک بار در هواپیما دیدم و یک بار هم اخیراً در دیدار مقام معظم رهبری در حیاط دیدم. حال و احوال کردم. فقط ایشان به من گفت من می‌دانم الان چه می‌کشید، چقدر کار شما سخت است. من هم گفتم شما هم بالاخره کمک کنید و انتقادی نگیرید. گفتند من باید دفاع کنم. گفتم هرطور دوست دارید ولی من توصیه می‌کنم کمک کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.