ارزآوری ۵۳۳ میلیون دلاری صادرات پسته

ارزآوری ۵۳۳ میلیون دلاری صادرات پسته

به گزارش سیگنال به نقل از کالا خبر،

به گزارش «کالاخبر» به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، داراب حسنی مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت تولید پسته و ارزآوری آن، گفت: پسته با سطح زیر کشت بیش از 500 هزار هکتار و متوسط تولید سالانه حدود 300 هزار تن مهم ترین و ارزآورترین محصول بخش کشاورزی به ویژه زیربخش باغبانی در کشور است.

وی با اشاره به اینکه بررسی میزان صادرات محصول پسته در سه سال اخیر نشان می دهد که میزان صادرات این محصول افزایش یافته است، گفت: میزان صادرات این محصول در سال 1398 برابر با 109 هزار تن و به ارزش 972 میلیون دلار بوده که در سال 1399 میزان صادرات این محصول به میزان 203 هزار تن و به ارزش 1 میلیارد و 371 میلیون دلار رسیده است.

به گفته مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک، میزان صادرات این محصول در هفت ماهه سال جاری برابر با 80 هزار تن و به ارزش 533 میلیون دلار بوده است.

وی با اشاره به جایگاه پسته در صادرات محصولات باغبانی کشور، تاکید کرد: ضروری است حمایت های لازم توسط کلیه دستگاه های ذیربط به منظور تسهیل، استمرار و ارتقاء صادرات این محصول ارزشمند انجام شود.

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی به بررسی میزان تولید پسته در سه سال اخیر پرداخت و تصریح کرد: بررسی ها نشان می‌دهد میزان تولید این محصول در سال 1398 برابر با 337 هزار تن بوده که در سال 1399 به 358 هزار تن افزایش یافته است.

حسنی ادامه داد: به استناد آمار اولیه اخذ شده از استان های کشور، میزان تولید پسته در سال جاری برابر با 281 هزار تن برآورد شده است که نسبت به سال گذشته حدود 21 درصد کاهش داشته و عواملی همچون سال آوری، تغییرات اقلیمی و خسارت عوامل محیطی شامل سرمای زودرس پاییزه 1399، عدم تامین نیاز سرمایی برخی ارقام، تگرگ، سرمازدگی بهاره، نوسانات دمایی و افزایش بیش از حد دما در ماهای تیر و مرداد منجر به کاهش محصول و افزایش پوکی این محصول شده است.

به گفته وی، در سال جاری از استان های کرمان، خراسان رضوی، یزد، خراسان جنوبی، تهران، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، لرستان و آذربایجان غربی کاهش تولید و در استان‌های فارس، سمنان، مرکزی، قم، سیستان و بلوچستان، اصفهان، قزوین، جنوب کرمان، البرز، اردبیل افزایش تولید گزارش شده است.